Kıvırcık veya Dalgalı Saçlara Sahip Olanların Doğal Buklelerine Geri Kavuşmasını Sağlayacak "Curly Girl Method", Yani Kıvırcık Kız Yöntemi

25PAYLAŞIM

"Çocukken bukle bukle saçlarım vardı sonra nedense kayboldular" diyenleri böyle alalım.

Bugün muhtemelen daha önce duyduğunuz ancak çok detaylı geldiği için üstünde durmadığınız bir saça sağlığını geri kazandırma yönteminden bahsedeceğiz.

Adın curly girl method, kıvırcık kız metodu olsa da aslında herkesin uygulayabileceği bir yöntem. Özellikle dalgalı ve kıvırcık saçlarda etkisi çok daha belirgin olduğu için bu isimle anılan yöntem, Loraine Massey tarafından ortaya atılmış olsa da; aslında pek çok kıvırcık saçlı kadının uzun yıllardır uyguladığı bazı yöntemlerin derlenip toplanmış hali.

"Ben küçükken kıvırcıkmışım, lüle lüle saçlarım varmış" diyenlerdenseniz bu yöntem sizin için.

Aslına bakarsanız saçın düz veya kıvırcık olması saç köklerinin şekliyle ilgilidir ve bu kökler hayat boyu değişmez. Saç tipiniz yıllar içinde değişiyorsa bunun sebepleri bellidir. Taramak, ısı kullanımı, şampuan ve diğer kimyasal içeren ürünler, güneş, boyalar ve açıcılar... Her bebeğin ipeksi saçları vardır ancak yıllar geçtikçe bu saçları itinayla yıpratırız.

İşte kıvırcık kız yöntemi bu zararı telafi ederek saçı doğal şekline ve sağlığına geri kavuşturmayı amaçlıyor.

Bu yöntemi uygulamak için mutlaka kıvırcık saçlı olmak şart değil yani. Ancak düz saçlıysanız bazı aşamaları kendinize uyarlamanız gerek. Öncelikle bu yönteme başlamadan önce saçlarınız boyasız, permasız; işlemsiz olursa çok daha iyi olur. İşlem görmüş, hasarlı saça da uygulanabilir elbette.

Temelde saça zarar veren her şeyi hayatınızdan çıkarmakla başlıyorsunuz.

Bunlar neler; ısıyla şekillendiren şekillendiriciler (maşa ve düzleştirici), yüksek ısılı fön makinesi, saçları sık yıkamak; paraben, alkol, silikon ve sülfat içeren şampuanlar kullanmak, sık dişli taraklar ve fırçalar, klasik havlular.

Bunların yerine kullanılacakları yöntemi anlatınca göreceksiniz.

Öncelikle saçları sık yıkamaya ara vermek gerekiyor. Haftada bir kez yıkama önerilse de, pek çok kişi haftada iki kez yıkayarak da aynı sonucu yakaladığını söylüyor. Saçlar yıkanırken yukarıda belirtilen içeriklere sahip olmayan, temiz içerikli bir şampuan kullanılmalı. Her zaman şampuan kullanmak şart değil, sadece su ve saç kremiyle de yıkama yapılabilir. Saç kremi bu yöntemde çok önemli ve elbette o da temiz içerikli olmalı. Hangi içerik bu yönteme uygun değil, merak ediyorsanız şu siteye içeriği yazarak uygunluğunu öğrenebilirsiniz.

Saçları yıkarken öne atarak yıkamak da önemli.

Saçın ön kısmının neme daha çok ihtiyacı var. Ayrıca şampuan da esas olarak saç dipleri için. Bu metoda göre saçı olabildiğince nemli tutmalısınız. Saçları yıkadıktan sonra nemi emen havlular yerine mikro fiber havlu veya eski, temiz bir pamuklu tişörtünüzü kullanabilirsiniz. Duş sonrası saçı tişörte sarmadan önce durulanmayan bir saç kremi kullanarak bukleleri belirginleştirmek ve eğer taranacaksa bu aşamada taramak gerekiyor. Taramak curly girl method'a aykırı bir durum ama parmaklarınız yetmiyorsa geniş dişli bir tarak kullanabilirsiniz. Daha sonra saçınızı düzgünce tişörte sarıyorsunuz.

Saçı kendi halinde kurumaya bırakmak en doğrusu, ancak kış aylarında düşük ısıda olmak şartıyla saç kurutma makinesi kullanabilirsiniz.

Burada vigo çok işinize yarayacak. Saçlarını tişört üstünde kurutanlar da var, direkt de. Her iki durumda da yüksek ısı ve devir kullanmamak, sabır göstermek önemli. Saçlarınızı kuruttuktan sonra yine temiz içeriğe sahip bir jel veya krem ile buklelere son şeklini verebilirsiniz. Kendi saç jölenizi sadece keten tohumu ve suyu kaynatarak evde kendiniz de yapabilirsiniz.

Kıvırcık kız yönteminin püf noktaları:

Bu kadar çok krem kullanınca saçın ağırlaşmaması imkansız. Hafif ve saçı ağırlaştırmayan ürünleri bulmak çok önemli. Saça haftada bir kez yoğun nem maskesi veya doğal yağlarla bakım maskesi uygulamak gerekiyor. Ancak bu noktada da saç tipinizi iyi bilmek lazım. Bakım için sürülen yağlar kimi zaman saçın nemi emmesine engel olan bir katman oluşturabilir, protein açısından zengin yağlar saçları daha da kurutabilir.

"Kafam karıştı, doğru ürünü nasıl bulacağım" diyorsanız, önce saç testi yapabilirsiniz.

Saç gözenekliliği testi, saç tellerinizin yapısını gösterir. Düşük, orta ve yüksek olmak üzere üç çeşit saç gözenek tipi vardır. Bunu tespit etmek için temiz, yeni yıkanmış, kurumuş; hiçbir saç kremi veya başka bir ürün kullanılmamış saçınızdan bir tel kopararak oda sıcaklığında bir bardak suyun içine bırakıyorsunuz. 15 dakika bekledikten sonra saç teli hala yüzüyorsa saç gözenek yapınız düşük, batmışsa normal, dibe çökmüşse yüksek demektir. Normal saça ürün seçmek kolay; düşük ve yüksek olması durumunda saçlarınızı nemlendirmek için kullanacağınız ürünleri daha özenli seçmeniz gerekiyor.

Bu kadar aşama gözünüzü korkutmasın; sabırla saçlarınıza özen gösterince sonucunu da alıyorsunuz.

Bu yöntemin sonucunu görmek için yaklaşık 3 aylık bir uygulama lazım. Sabır göstererek bu yöntemi uygulayanlar saçlarının sağlığına kavuştuğunu, elektriklenmediğini, yumuşacık olduğunu söylüyor.

Ne dersiniz, denemeye değer mi?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Kiminin Başının Belası, Kiminin En Büyük Şansı! Kıvırcık Saçlara Sahip Kadınların Güzelliğine Güzellik Katacak 15 Saç Modeli - onedio.com
Kiminin Başının Belası, Kiminin En Büyük Şansı! Kıvırcık Saçlara Sahip Kadınların Güzelliğine Güzellik Katacak 15 Saç Modeli - onedio.com
Kullanışlı mı, Saçmalık mı? Teknolojinin Bize Sunduğu En Yeni ve İlginç Saç Ürünleri - onedio.com
Kullanışlı mı, Saçmalık mı? Teknolojinin Bize Sunduğu En Yeni ve İlginç Saç Ürünleri - onedio.com
Her Güzellikte Bir Zorluk Vardır! Kıvırcık Saçlılar İçin Hayat Kurtarıcı 13 Bakım Önerisi - onedio.com
Her Güzellikte Bir Zorluk Vardır! Kıvırcık Saçlılar İçin Hayat Kurtarıcı 13 Bakım Önerisi - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatmakata

denendi bunlar geçelimm olmuyorr

sensizsinema24

Saçımı iki sene kızıl kullanıp, sonra aniden ombreye döndüm. Üstelik sık sık da düzleştirirdim. Birkaç aydır bu metodu uyguluyorum, buklelerim yavaş yavaş kendine geliyor. Metod gerçekten çok başarılı ama zor 😂 Denemek isteyenler için, YouTube’da yeterli Türkçe kaynak yok ama Instagram’da 4-5 tane sayfa var çok başarılı olan. Hatta bir tanesi geçtiğimiz günlerde Amerika’da meşhur olan kkm ürünlerini Türkiye’de satmaya başladı. @kkmmarket olması lazım

bilinmeyen-kadin

Siz nasıl yaptınız söyler misiniz? hangi ürünleri kullandınız benim de saçlarım kızıl ve düzleşmeye başladı eskiden çok kıvırcıktım :(

assistant

benim deee... 10 yıldır kızıl bakırım.. saç yapım değişti:/

zeyn88

Okurken kolum ağrıdı.

ezgilice

okurken yoruldum

merida

uğraşamam

Görüş Bildir