Kırktan Fazla Sayıda Hamile Kadına Aynı Ultrason Görüntüsünü Veren Üçkâğıtçı Doktor

1.9bPAYLAŞIM

Bir annenin Facebook'ta dolanırken bebeğiyle aynı ultrason görüntüsüne sahip başka bir anneyle karşılaşması üzerine Dr. Eduardo Oliva, tüm hastalarına aynı görüntüyü verdiğini itiraf etti.

Mirror' dan derlediğimiz haberi aşağıda inceleyebilirsiniz :)

Kaynak: https://www.mirror.co.uk/news/world-news...

Jinekolog, bebek bekleyen onlarca kadına aynı 3D tarama görüntülerini verdiğini kabul etti.

Belen Aguilera bu garip durumu fark eden ilk kişiydi. Durum, bebeğine ait olduğu söylenen görüntülerin tıpatıp aynısını başka bir profilde görünce ortaya çıktı. Şili'de yaşayan kadın internet üzerinden birkaç gün önce Facebook'ta ultrason görüntüsüne denk geldiğini ve aklında soru işaretleri oluştuktan sonra kızının ultrason görüntüleriyle karşılaştırdığını söyledi.

Haberi fark ettiği zamanlarda Malue'nun Şili bölgesindeki bir kuruluşta kendisini tedavi ettiğini de ekledi.

Fotoğraflara bakıldığında altı yıl öncesinde diğer bebek için verdiği görüntüler ve yirmi iki aylık kızının görüntüleri tıpatıp aynıydı. Aguilera, durumu bilgilendirmek için tanıdıklarıyla irtibata geçti ve yedi yıl önce de aynı görüntülerin verildiği başka bir anneyi buldular.

Aguilera bir insanın duygularıyla oynayabilme, aileleri yanıltma ve özel görüntülerin diğer insanlarla nasıl paylaşılabildiği konusunda sarsıldığını dile getirdi.

Sözlerinde, diğer kadınların durumu fark ettiğinde nasıl hissedeceklerini hayal bile etmek istemediği de bulunuyordu. Bu konu hakkındaki paylaşımı 23 binden fazla etkileşim gördü ve aynı sorundan muzdarip olan herkes geri dönüş yaptı. Yerel medya, tarama ultrason görüntülerinin Şili' de 50 bin peso yani yaklaşık olarak £54'ya tekabül ettiğini raporladı. Tıp okulu rektörü Izkia Siches söylenilenlerin doğru olması durumunda bunun çok ciddi bir olay olduğunu söyledi.

Dr. Oliva teknik bir problemden dolayı bunların yaşandığını söyleyerek aslında şüpheli durumu doğruladı.

Doktor, her anne adayına yapılması amacıyla uygulanan temel 2D görüntüler rahim içi ve olası medikal sorunların teşhisi için olduğunu söyledi. Annelerin 2D görseller içeren muayeneleri hakkında bilgilendirildikleri ve bu medikal prosedürün muhtemelen paylaşılan her görüntüde yapıldığı da Oliva'nın sözleri arasındaydı.

Dr. Oliva'ya göre yapılan 2D veriler tüm hastalarına doğru bir şekilde verilmişti ve 3D taramalar medikal anlamda hiçbir değer taşımamaktaydı.

Neden bütün anne adaylarına aynı görselin verildiğini ise daha önceden ayarlanmış olan tarayıcının doğru çalışıp çalışmadığının kanıtı olarak istemsizce basılmasından kaynakladığı konusunda açıklamada bulundu. Oliva, deneme olarak alınan çıktının onu bir sahtekar yapmadığını ve 3D muayeneler için hiçbir ödeme talebinde bulmadığını söyledi. Dr. Oliva son olarak ebeveynlerin hayal kırılığı ve can sıkıntılarına karşı empati kurduğunu ekledi ve herkesten özür diledi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
logicaldoor

Biz oğlumuzun müjdesini aldıktan birkaç ay sonra, eşim önceden bir tanıdık vasıtasıyla gittiğimiz eski doktorumuza teşekkür babından bir ziyarette bulunmuştu. Hamile kalmadan bir veya iki ay kadar öncesinde ona gitmeyi bırakmıştı normalde. Gebelik takibini bir özel hastanede yaptırıyorduk. Akşam döndü, baktım suratı bir karış. Meğer eski doktorumuz "3D ultrasona da girmişsindir herhalde" demiş, eşim "o ne ki?" diyince de "aa nasıl olur, bu zamana kadar nasıl bakmazlar" diye vermiş veriştirmiş bizim doktora. Bizimki "yapmışlardır herhalde" diyince de "o öyle her yerde olan bir şey değil, çok pahalı bir işlem" filan da demiş. İki gün sonra kontrole gittiğimizde ultrason sırasında utana sıkıla "biz 3d ultrasona ne zaman gireceğiz?" diye sorduk doktora. "Nasıl yani?" dedi, bir iki tuşa bastı, "işte size 3D ultrason" dedi. O sektörün dinamikleri bambaşka. Kimin neyi neden yaptığını bilemiyorsunuz. Ha, şu durum etik midir? Tabii ki değil...

meteorakafaatandinozor

Oliva, deneme olarak alınan çıktının onu bir sahtekar yapmadığını ve 3D muayeneler için hiçbir ödeme talebinde bulmadığını söyledi. ""Buradan yanlışlıkla olduğunu anlıyorum""

Görüş Bildir