Kılıçdaroğlu: 'Kanal İstanbul İhalesine Girecek Ülkeye Mesafe Koyacağız, Paralarını Ödemeyeceğiz'

 > 
1PAYLAŞIM

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Kanal İstanbul ihalesine girecek ülkeye mesafe koyacağız, paralarını ödemeyeceğiz, bizden bir banka kredi verirse günü geldiğinde o da görür" açıklamasında bulundu.

Bakanların temel atma tarihi için yaz aylarını işaret ettiği Kanal İstanbul projesi ile ilgili tartışmalar sürüyor.

T24 ekranında Murat Sabuncu’nun konuğu olan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesi için şunları söyledi:

“O havzayı gezdim. Olağanüstü güzel bir doğa harikası aslında. Tarihi eserleri var. Orayı yok edeceksiniz. Şunu açık ve net olarak ifade edeyim. İster ihale etsinler, ister etmesinler, kime verirlerse versinler. İktidar olduğumuzda; bir, eğer o ihaleye giren yabancı bir ülke olursa biz o yabancı ülkeyle aramıza mesafe koyacağız. İki; bunların paralarını kesinlikle ödemeyeceğiz. Nereye giderlerse gitsinler. 

Türkiye, soyulacak bir ülke değildir. Türkiye, birilerine rant yaratacak bir ülke değildir. Eğer bir rant varsa bir yerde, o rantın sahibi orada yaşayanlardır. Orada yaşamayıp, efendim bilmem hangi ülkede yaşadım, orada arsalar aldım, büyük vurgunlar vuracağım. Türkiye Cumhuriyeti, size rant sağlamak zorunda değil ki. Hükümetin, oturması konuşması lazım. Burada eğer bir rant varsa, bu rant İstanbullularındır. Ne kanalı? Ne yapıyorsunuz siz bu kanalla? Dünyanın parasını buraya nasıl gömüyorsunuz? 

Onu yapacağınıza Harran Ovası duruyor orada. Mavi tünel, Konya Ovası bekliyor. Hadi gidin Aksaray- Mersin demiryolunu yapın. Hızlı trenleri yapın. Samsun- Mersin petrol boru hattını yapın. İskenderun petrol boru hattını yapın. Yük azalmış olur en azından. Boğazların yükü hafiflemiş olur. Bütün bunlar, çok daha düşük maliyetlerle, çok daha ekonomik üstelik, Türkiye ekonomisine katkı yapacak dünyanın projeleri var. Paraları buraya harcayın. Neden oraya harcanıyor? Hangi gerekçeyle açıklamıyor? Toplumun önüne çıkıp aklı başında bir adam açıklamış değil. Çünkü bu akılcı bir proje değil. 

Ben bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum. Arada bir gündem değiştirmek için bunu yapıyorlar. Hiçbir ülkenin şirketinin de kalkıp bu projeye gireceğini de düşünmüyorum. Bankaların buna finans kaynağı ayıracağını da düşünmüyorum. Eğer bizden bir banka buraya kredi verirse günü geldiğinde o da görür. Bakın bu kadar açık, net söylüyorum. Bu ülke talan ülkesi değildir. Herkesin sorumluluğu vardır. Kredi açanın da sorumluluğu vardır. Bizimle dost olan ülkelerin de kendilerine göre sorumluluğu vardır”.

Ulaştırma Bakanı Adil Kararismailoğlu, Haziran sonu itibarıyla ilk köprünün temelini atacaklarını söylemişti. 👇

Ulaştırma Bakanı: 'Lider Ülke Olmak İçin Kanal İstanbul Olmazsa Olmaz' - onedio.com
Ulaştırma Bakanı: 'Lider Ülke Olmak İçin Kanal İstanbul Olmazsa Olmaz' - onedio.com

CHP liderinin konuk olduğu yayını buradan izleyebilirsiniz 🎥

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

AKP'li Ahmet Sorgun'a Göre İntiharların Nedeni 'Ekonomi' Değil, 'Eş Problemi' - onedio.com
AKP'li Ahmet Sorgun'a Göre İntiharların Nedeni 'Ekonomi' Değil, 'Eş Problemi' - onedio.com
Sedat Peker, Paylaştığı 3'üncü Video İle Yine Gündeme Bomba Gibi Düştü - onedio.com
Sedat Peker, Paylaştığı 3'üncü Video İle Yine Gündeme Bomba Gibi Düştü - onedio.com
'Gece Kartalları' İş Başında: 6 Bekçiden Bir Vatandaşa Tartışma Yaratan Müdahale - onedio.com
'Gece Kartalları' İş Başında: 6 Bekçiden Bir Vatandaşa Tartışma Yaratan Müdahale - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir