Görüş Bildir
Haberler
Kılıçdaroğlu: 'Kanal İstanbul İhalesine Girecek Ülkeye Mesafe Koyacağız, Paralarını Ödemeyeceğiz'

Kılıçdaroğlu: 'Kanal İstanbul İhalesine Girecek Ülkeye Mesafe Koyacağız, Paralarını Ödemeyeceğiz'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'Kanal İstanbul ihalesine girecek ülkeye mesafe koyacağız, paralarını ödemeyeceğiz, bizden bir banka kredi verirse günü geldiğinde o da görür' açıklamasında bulundu.

Bakanların temel atma tarihi için yaz aylarını işaret ettiği Kanal İstanbul projesi ile ilgili tartışmalar sürüyor.

T24 ekranında Murat Sabuncu’nun konuğu olan CHP lideri KılıçdaroğluKanal İstanbul projesi için şunları söyledi:

“O havzayı gezdim. Olağanüstü güzel bir doğa harikası aslında. Tarihi eserleri var. Orayı yok edeceksiniz. Şunu açık ve net olarak ifade edeyim. İster ihale etsinler, ister etmesinler, kime verirlerse versinler. İktidar olduğumuzda; bir, eğer o ihaleye giren yabancı bir ülke olursa biz o yabancı ülkeyle aramıza mesafe koyacağız. İki; bunların paralarını kesinlikle ödemeyeceğiz. Nereye giderlerse gitsinler. 

Türkiye, soyulacak bir ülke değildir. Türkiye, birilerine rant yaratacak bir ülke değildir. Eğer bir rant varsa bir yerde, o rantın sahibi orada yaşayanlardır. Orada yaşamayıp, efendim bilmem hangi ülkede yaşadım, orada arsalar aldım, büyük vurgunlar vuracağım. Türkiye Cumhuriyeti, size rant sağlamak zorunda değil ki. Hükümetin, oturması konuşması lazım. Burada eğer bir rant varsa, bu rant İstanbullularındır. Ne kanalı? Ne yapıyorsunuz siz bu kanalla? Dünyanın parasını buraya nasıl gömüyorsunuz? 

Onu yapacağınıza Harran Ovası duruyor orada. Mavi tünel, Konya Ovası bekliyor. Hadi gidin Aksaray- Mersin demiryolunu yapın. Hızlı trenleri yapın. Samsun- Mersin petrol boru hattını yapın. İskenderun petrol boru hattını yapın. Yük azalmış olur en azından. Boğazların yükü hafiflemiş olur. Bütün bunlar, çok daha düşük maliyetlerle, çok daha ekonomik üstelik, Türkiye ekonomisine katkı yapacak dünyanın projeleri var. Paraları buraya harcayın. Neden oraya harcanıyor? Hangi gerekçeyle açıklamıyor? Toplumun önüne çıkıp aklı başında bir adam açıklamış değil. Çünkü bu akılcı bir proje değil. 

Ben bunun gerçekleşeceğini sanmıyorum. Arada bir gündem değiştirmek için bunu yapıyorlar. Hiçbir ülkenin şirketinin de kalkıp bu projeye gireceğini de düşünmüyorum. Bankaların buna finans kaynağı ayıracağını da düşünmüyorum. Eğer bizden bir banka buraya kredi verirse günü geldiğinde o da görür. Bakın bu kadar açık, net söylüyorum. Bu ülke talan ülkesi değildir. Herkesin sorumluluğu vardır. Kredi açanın da sorumluluğu vardır. Bizimle dost olan ülkelerin de kendilerine göre sorumluluğu vardır”.

Ulaştırma Bakanı Adil Kararismailoğlu, Haziran sonu itibarıyla ilk köprünün temelini atacaklarını söylemişti. 👇

CHP liderinin konuk olduğu yayını buradan izleyebilirsiniz 🎥

Bunlar da ilginizi çekebilir 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
153
55
12
7
5
3
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Putler

Muhalefet muhalefet etmeye başladı hadi bakalım. tünelin ucu aydınlık.

Karanlık ve Ben

Eh işte anca bu kadar olur zaten Faik Öztrak da dedi CHP haraç keser şunları şunları yapar dedi kendi kendilerini ifşa ediyolar 128 milyar dolar iftira diyen... Devamını Gör

V for Valkyr

İstanbul'u kaybeden, Türkiye'yi kaybeder./RTE Yolcudur Abbas, bağlasan durmaz. ((:

Pasif Kullanıcı

Bunlardan bi sik olmaz anca böyle afkururlar. Onlara da yakışan bu hallerinden memnunlar