Görüş Bildir
Haberler
Ulaştırma Bakanı: 'Lider Ülke Olmak İçin Kanal İstanbul Olmazsa Olmaz'

Ulaştırma Bakanı: 'Lider Ülke Olmak İçin Kanal İstanbul Olmazsa Olmaz'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, tepki çeken Kanal İstanbul Projesi'nin maliyetinin yaklaşık 15 milyar dolar olacağını belirterek 'En az 5 yıl sürmesi gereken bir proje gibi gözüküyor' dedi. Bakan, lider ülke olmak için Kanal İstanbul'un 'olmazsa olmaz' olduğunu dile getirdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

TRT Haber'de katıldığı programda Kanal İstanbul'a ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Karaismaioğlu, İstanbul Boğazı'ndan geçen gemi sayısının 50 bini bulduğunu, güvenli geçiş için bu sayının 25 bin olması gerektiğini belirtti.

İlerleyen zamanlarda İstanbul'dan bu gemilerin geçemeyeceğine de işaret eden Karaismailoğlu, 'Beklemeye başlayacak ve sıra olacaklar. Alternatif bir su yolu Kanal İstanbul olduğu için burayı kullanacaklar' değerlendirmesinde bulundu.

"2021 yılı Kanal İstanbul için çok hareketli bir yıl olacak"

"2021 yılı Kanal İstanbul için çok hareketli bir yıl olacak"

Lider ülke olmak için Kanal İstanbul'un olmazsa olmaz olduğunu, eşi benzeri olmayan boğazlara sahip çıkılması gerektiğini belirten Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

Kanal İstanbul'un maliyeti yaklaşık 15 milyar dolar. İhaleye çıkılınca bu rakamlar düşecektir. Genel projeye yük getirmeden bu projeyi yapacağız. Haziran sonu itibarıyla ilk köprümüzün temelini atacağız, 6 köprümüz var. 6 köprünün maliyeti 1,4 milyar dolar olacak. Yapım sırasında 500 bin kişiye istihdam sağlayacak. 2021 yılı Kanal İstanbul için çok hareketli bir yıl olacak. Hem ülke ekonomisi kazanacak hem stratejik güç sağlayacak. Bu projeyle ilgili bizden bilgi isteyen ülkeler var. Kendi ölçeğinde dünyanın en sıralı projelerinden biri olacak. En az 5 yıl sürmesi gereken bir proje gibi gözüküyor. İnşallah bitirip ülkemize kazandıracağız.

Projenin sitesinde farklı maliyet öngörüsü

Projenin sitesinde farklı maliyet öngörüsü

Projeye ait devlet sitesinde “Kanal inşaat maliyeti 75 milyar TL olarak öngörülmüştür” ifadesi yer alırken bakanın açıkladığı rakam 123 milyar 636 milyon TL'ye denk geliyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
105
88
9
6
3
2
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
CanCan Gül

ziraat gayrimenkul yatırım ortaklığı halka arz oldu adamlar ilk adımı attı. Güya ziraat projeye finansman olacak halka arz dan gelen para ile bu işi finanse ... Devamını Gör

Destan Yazan

Hep aynı muhabbet... Referandum da "Türkiye 'nin önündeki engelleri kaldırmak için başkanlık sistemi gelmeli". Genel seçimlerde "Türkiye ekonomisinin uçması ... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

Yapilacak olursa, ihaleyi bir yerlerimize koyan cengiz yapar yine hic sasmaz. Bir de vergi affi ohh masallah , ceplerinden hic para cikmiyor hep doluyor 🤬