Kılıçdaroğlu: 'Demokrasi Kazanacak, Her Şey Çok Güzel Olacak'

 > -

CHP lideri Kılıçdaroğlu, seçimin iptali kararı nedeniyle YSK'yı sert eleştirdi ve "Seçim yenilenecekse 39 ilçede bütün seçimler yenilenir" ifadelerini kullandı. "Ekrem İmamoğlu bu saatten sonra CHP'nin değil, 16 milyon İstanbullunun adayıdır" diyen Kılıçdaroğlu ekledi: "23 Haziran'ı Türkiye Cumhuriyeti'nin altın sayfalarına yazacağız. Demokrasi kazanacak, her şey çok güzel olacak."

YSK'n İstanbul seçimlerini iptal edilmesi ardından dün akşam MYK bu sabah da PM toplantıları yapıldı.

CHP Parti Meclisi Toplandı: 'YSK Üyeleri İstifa Etmelidir' - onedio.com
CHP Parti Meclisi Toplandı: 'YSK Üyeleri İstifa Etmelidir' - onedio.com

Süreçte izlenecek yol toplantılarda masaya yatırıldı. Beklenildiği gibi boykot yerine 23 Haziran'daki seçime katılma kararı alındı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, PM'nin ardından CHP TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu. 🎥

Kılıçdaroğlu'nu meclis grup toplantısında yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

"7 çete mensubu arka kapıdan AK Parti'nin belirli çevreleriyle diyalog kurarak seçimi iptal ediyorlar. Bunu takip ediyorduk zaten. YSK'ya 7 madde halinde çağrı yaptık. YSK yasalara kanunlara uymak zorundadır dedik. YSK seçimde kaybedenlerin devletin gücünü kullanarak itiraz gerekçesi üretmesini reddetmek zorunda dedik. YSK iktidar sahiplerinin kurdukları baskılara boyun eğmemek zorundadır. YSK demokrasi değil seçimsiz bir Türkiye isteyen iktidar sahiplerine dur demek zorundadır. YSK hukukun üstünlüğünü mü yoksa iktidarın üstünlüğünü mü savunacaktır? YSK'da hakimler mi var yoksa iktidarın taşeronlaştırmak istediği kişiler mi var? Bugün geldiğimiz notkada iktidarın taşeronu 7 kişi var. YSK'nın iktidarın demokrasiye kumpasını bozmak zorundadır dedik."

"Neden sadece büyükşehir?"

"Ramazan gününde haram yemeği kabul ettiler. Kul hakkı yemek ne zamandan beri hakimlerin görevi oldu? Vatandaşın iradesine kumpas kurmak ne zamandan beri çete üyesi hakimlerin görevi oldu. Biliyorum bunu söyledim diye tazminat davası açacaklar, açmazsanız namertsiniz. İlk kez mühürsüz oylar için çete mensubu ifadesini kullanmıştım. Neden çete mensubu diyorum? Ortaya bir sandık koymuşsunuz. Seçim yenilenecekse 39 ilçede bütün seçimler yenilenir. Neden sadece büyükşehir belediye başkanlığı? Sen neye göre karar veriyorsun? Bu hukuka saygı göstermek adaleti dışlamak demektir. CHP olarak biz ne yapacağız. Kimse şunu unutmasın. Hangi görüş, inançtan olursa olsun, demokrasiyi birlikte savunacağız."

"Ortada hukuk cinayeti var"

"Milletin vicdanı kanıyor, adaletsizlik karşısında susan dilsiz şeytandır. Adaletsizlik karşısında mücadele etmek bizim namus borcumuzdur. Her kişi için adaleti arayacağız. Adalet egemen güçlerin adaleti değildir. 82 milyonun adaletidir. Üstelik ramazanın birinci gününde hak ihlal ediyorsunuz. Bir kişinin hakkını yiyorsunuz. Yedili çeteye soruyorum, hangi inançta hak yemek vardır. Taşerondan hakim olmaz, üç kağıtçıdan hakim olmaz. Hakim ahlaklıdır, hakim vicdan sahibidir. Adalet gelsin diye her türlü mücadeleyi yapan insandır. Bu kararla seçmen iradesini reddetmişlerdir. Milyonlarca kişi sandığa gitti oy kullandı, 7 kişinin sözü geçti. Vicdan taşıyorsak YSK'daki çetelere ders vermek zorundayız. O çeteler hukuku katlettiler. Milletin iradesini yok saydılar. Siz tarihin önünde suçlusunuz. Hiçbir baba çocuğuna bu kadar ağır ve kötü bir miras bırakamaz. Ortada bir hukuk cinayeti var. 23 Haziran'da bu millet yeniden tarih yazacak.

"Bu da Bahçeli'ye kapak olsun diyorum"

"Ekrem İmamoğlu CHP'nin adayı değildir bu saatten sonra. 16 milyon İstanbullu'nun adayıdır. İmamoğlu bu süreçte su ücretlerinde yüzde 40 indirim yaptı. Zenginler için değil fakir fukara için. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin tabelesına TC ekledi. Bu da Bahçeli'ye kapak olsun diyorum. 0-4 yaş arası çocuklu annelere 'otobüs ücretsiz' dedi. Öğrencilerin aylık kartını 85'ten 50 liraya indirdi. Dini ve milli bayramlarda otobüsler bedava olacak dedi. Ekrem İmamoğlu bir kişiden talimat almayacak artık, saraydan talimat almayacak, 16 milyon İstanbulludan alacak.

Türkiye'nin bütün demokratlarını İstanbul için göreve çağırıyorum. Demokrasideki kanamayı durdurmamız lazım. Sorun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı değil demokrasi, vicdan ve ahlak sorunudur. Hiç kimse endişe etmesin, 23 Haziran'ı Türkiye Cumhuriyeti'nin altın sayfalarına yazacağız. Demokrasi kazanacak, her şey çok güzel olacak."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir