Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Keskin Tespitler İnsanı Freud'dan, Yüreği Yetenlerin Anlayacağı 19 Olağanüstü Aforizma

 > 
24bPAYLAŞIM

Son dönemlerin belki de ''en aydınlanmış'', buna rağmen anlaşılamamış, belki de anlaşılamayacak kişisi olarak kabul edilen Sigmund Freud'un, en anlamlı tespitlerini sizler için bir araya getirdik..

#1

Hiçbir erkek, birlikte olmak istemeyeceği bir kızla yakın arkadaş olmak istemez..

#2

Mantığın terazisinden başka yargı ölçütü yoktur.

#3

İnsanlar sevilmek isteyen ancak saldırıya uğradıklarında kendilerini koruyan nazik canlılar değillerdir; tam tersine, insanlar içgüdüsel donanımları içinde saldırganlığın güçlü bir yer bulduğu canlılardır. Bir kural olarak, bu zalim saldırganlık bir tahrik bekler ya da başka ılımlı yollarla da ulaşılabilecek bir amaca hizmet eder.

#4

Bir gün dönüp geçmişe baktığınızda, mücadelelerle geçen yılların hayatınızın en güzel yılları olduğunu fark edeceksiniz.

#5

İfade edilmemiş duygular asla ölmez; sadece diri diri gömülür ve sonradan daha korkunç şekillerde tezahür ederler.

#6

Para mutluluk getiremez, çünkü mutluluk çocukluk arzularının tatmin edilmesidir; para da bu arzuların nesnesi değildir.

#7

Dine dayalı ahlak, öteki dünyada daha iyi bir yaşam vaadinde bulunur. Ama erdem burada, bu dünyada ödüllendirilmediği sürece ahlakın boşa kürek çekeceğine inanıyorum. Ben de insanların mülkiyetle ilişkilerinde yapılacak gerçek bir değişikliğin bu yönde ahlaki kurallardan çok daha yararlı olacağından eminim; ama sosyalistler insan doğasını idealistik anlamda yanlış yorumlayarak bu olguyu bulandırmış ve pratik açıdan yararsız kılmıştır.

#8

Özür dilemek, senin haksız olduğun, karşı tarafın haklı olduğu anlamına gelmez. Verdiğin değerin egondan yüksek olduğunu ifade eder.

#9

Garip değil mi? Bir insana vazgeçilmez olduğunu hissettirdiğinizde, ilk vazgeçeceği kişi siz olursunuz.

#10

Uygarlık, insanın mutluluk olanağının bir bölümünü bir parça güvenlik ile takas etmiştir.

#11

Alınan zevkin sınırlılığı, zevkin değerini artırır.

#12

Bir insan bir yere bakıyorsa; orada ilgilendiği bir şey vardır. Bir insan bir yere hiç bakmıyorsa; orada ilgilendiği bir şey kesinlikle vardır.

#13

Biri beni dövdüğü zaman, ona karşı kendimi kolaylıkla savunabilirim; ancak, biri beni övdüğü zaman, ona karşı tamamen savunmasızım.

#14

Sağlıklı veya hastalıklı hiç fark etmez; konu cinsellik olunca, hepimiz sadece birer ikiyüzlüyüz.

#15

Yüzyıllardır cevaplanamayan ve kadın ruhu üzerinde yaptığım otuz yıllık tüm çalışmalarıma rağmen benim de henüz cevaplayamadığım o büyük soru şudur: “Kadınlar ne ister?”

#16

Bir insanı unutabilirsin. Bir insanın sana neler yaptığını da unutabilirsin; ama o insanın sana ne hissettirdiğini asla unutamazsın...

#17

Düşünebilen herkesin insan olması; insan olan herkesin düşünebildiği manasına gelmiyor ne yazık ki!

#18

İnsanlar yavaş yavaş inanmamayı, güvenmemeyi, sevmemeyi, kronik şüpheci olmayı öğrenir. Bu gerçekleştiğinde, artık ne yazık ki çok geçtir. İnsanların "tecrübe" dediği şey budur. Kalbiyle bağlantısını kaybetmiş bir insana tecrübeli denir.

#19

İnsanlar; sizi eskisi gibi kullanamadıklarında, değiştiğinizi söylerler!

BONUS

"Freud'dan bu yana keşfedecek bir şey kalmadı."

İstvan Szabo - Macar Yönetmen

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nebi-torun

düşünmenin vergisi olmadıgından herşeyi düşüne bilirsin gerçekleri söylemek yürek ve mücadele ister günümüzde o yüreği taşıyan mücadeleye cesareti olan herkese saygılar...

sayd

Freud damgalı söz öbeklerinin çoğunun adamın ağzından çıkmamış olması usandırıcı. Yeni nesil Hayyam bu oluyor galiba.

bunny

adam tüm benliğimizi çözmüş.

anilcancelik

once-atila-insan

12. madde çok düşündürücü!

Görüş Bildir