Görüş Bildir
Haberler
Kayseri OSB'de Güneş Enerjisi Santrali Üretime Geçiyor

Kayseri OSB'de Güneş Enerjisi Santrali Üretime Geçiyor

Batuhan
16.04.2015 - 14:27
İçeriğin Devamı Aşağıda

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde yapılan güneş enerjisi santralinin 7 Mwp’lik bölümünü Cumartesi günü devreye sokacak.

Yaklaşık 2 yıl süren AR-GE ve zemin iyileştirme çalışmalarının tamamlanmasının ardından panel montajları biten projenin 7 Mwp’lık alanı enerji üretimine hazır duruma getirildi. Proje hakkında bilgi veren Kayseri Organize Sanayi Bölgesi (KOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, Türkiye’nin enerjide dışa bağımlı olduğu dönemde yenilenebilir enerjiye yapılan yatırımların ülke adına sevindirici olduğunu söyledi. Hasyüncü şunları söyledi:

“7 Mwp’lık bölümü biz bölge olarak yaptık ve bu alan elektrik üretimine hazır duruma geldi. 11 Mwp’lık alanın da tamamlanmasıyla santralimiz toplam 18 Mwp’lık güce ulaşacaktır. 80.000 adet panelin yer alacağı santralimizde yıllık 30 milyon kilovat saat elektrik üretmeyi hedefliyoruz.”

Hasyüncü, 16,5 milyon liralık yatırımla devreye girecek olan 7 Mwp’lık alanın yatırım bedelinin tamamının Organize Sanayi Bölgesi öz kaynaklarından karşılandığını ve ödemelerin tamamının yapıldığını da bildirdi. 

DHA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0