Görüş Bildir
Haberler
Katar'ın Ardından... Türk Polisi Macaristan Sınırında da Görev Yapacak

Katar'ın Ardından... Türk Polisi Macaristan Sınırında da Görev Yapacak

Eray İspir
17.12.2021 - 20:40 Son Güncelleme: 17.12.2021 - 21:53

Kısa bir süre önce 3 bin 250 emniyet mensubunun Katar'daki Dünya Kupası'nda görev alacağını söyleyen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Türk polisinin Macaristan'daki iki sınır kapısında da görev yapacağını açıkladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Resmi ziyareti kapsamında Macaristan'da bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Macaristan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Dr. Sandor Pinter ile ikili görüşme gerçekleştirdi. İki Bakan daha sonra heyetler arası görüşmeye katıldı.

Görüşmeler sonrası, 'Ortak Kolluk Faaliyetinde İş Birliğine ilişkin Mutabakat Muhtırası'nı imzalayan Soylu ve Pinter, ortak basın toplantısında konuştu.

Bakan Soylu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın da katılımıyla bu yıl 11 Kasım'da Ankara'da düzenlenen Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSK) görüşmelerinde varılan mutabakat çerçevesinde bugün çok önemli bir anlaşmaya imza attıklarını söyledi.

Salgın, göç ve enerji sorunun küresel anlamda problem teşkil ettiğine, bunun yanı sıra bölgesel problemlerle de karşı karşıya kalındığına işaret eden Soylu, 'Bu küresel problemlerin yanı sıra hepimizi ilgilendiren bölgesel sorunlar da var. Maalesef terör, uyuşturucu, sınırı aşan suçlar ve küresel bir problem olarak karşımızda duran siber suçlar. Bunlara karşı atmamız gereken en önemli adımlardan bir tanesi de bölgesel ve ülkeler arası iş birliği.' diye konuştu.

Daha güçlü mücadele edilecek

Daha güçlü mücadele edilecek

Macaristan'ın ortaya koyduğu iradeyle çok kısa bir zamanda yapılan hazırlıkla bugünkü projenin hayata geçirildiğini belirten Soylu, kaçak göç, uyuşturucu ve sınırı aşan suçlarla mücadele için Türk ve Macar polisinin bugün ortak bir projede yer aldığını söyledi.

Soylu, 'Bunu 2019'da Şubat ayında Sırbistan'la başlatmıştık. Yüzlerce göçmen yakalandı. Birçok uyuşturucu maddesi yakalandı ve sınırı aşan suçlara müdahale edildi. İnanıyorum ki, ilk önce Macaristan'ın 2 kapısında ardından da 3'üncü kapıda geçekleştirilecek bu iş birliğinde çok daha güçlü sonuçlar elde edilecektir.' dedi.

Köklü bir geçmişe sahip Türkiye-Macaristan arasındaki ilişkilerin hem Türk hem de Macar hükümetlerinin attıkları adımlar neticesinde daha da güçlendiğini kaydeden Soylu, ayrıca kendisine ve heyetine gösterilen misafirperverlik için Macar Bakan'a teşekkür etti.

'Türkiye'nin bu teklifi için müteşekkiriz'

'Türkiye'nin bu teklifi için müteşekkiriz'

Pinter da konuşmasında, YDSK toplantısında iş birliği alanlarının görüşüldüğünü, bu kapsamda sınır güvenliğinin sağlanması, yasa dışı göç ve insan kaçakçılarıyla mücadele konusunun da ele alındığını söyledi.

Bakan Soylu'nun teklifi üzerine Türk polisinin Macaristan sınırında görev yapması konusunun görüşüldüğünü ifade eden Pinter, 'Türkiye'nin bu teklifi için müteşekkiriz ve saygıyla kabul ediyoruz.' dedi.

Pinter, anlaşma kapsamında Türkiye'nin, Macaristan'da 50 polis görevlendireceğini ifade etti.

Macaristan'da ilk etapta 25 polisin görevlendirilmesi, daha sonra bu sayının 50'ye çıkarılması öngörülüyor.

Ayrıca bakınız 👇

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
8
8
1
1
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
adilolmez

Parasızlıktan askeri ve polisi kiralamaya başladı orospu çocukları

Burdakilerin hepsini gönderip macaristandakileri buraya alalım. Çok daha güzel bir ülke oluruz. Bu bozuk teşkilattan kurtulunca

cinnet is coming

ucuz işgücü hedefinin parçası