Kardak Kahramanlığından Balyoz Esirliğine Vatan Sevdalısı Bir Komando: Ali Türkşen

19bPAYLAŞIM

Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen, Balyoz davası sonucu tutuklanıp 3,5 yıl Hasdal Cezaevi'nde kalan askerlerden bir tanesi. Beraat ettikten sonra yeni bir hayata başlayan Türkşen'in başarıları, daha önce aslında hepimizin aşina olduğu önemli olaylarda geçti. 

Türkşen, CNN Türk'te yayınlanan Ahmet Hakan'ın sunduğu Tarafsız Bölge programında yaptığı konuşma ile birçok kişinin ekrana kilitlenmesine bir kez daha sebep oldu. Peki kimdir Emekli Kurmay Albay Ali Türkşen diyenler için onu biraz daha yakından tanıyalım.

Ali Türkşen, en son Ahmet Hakan'ın Tarafsız Bölge programında yaptığı konuşma ile gündeme geldi.

Ali Türkşen, 1965 yılında Bursa'nın Mustafakemalpaşa ilçesinde doğdu. 1987 yılında Deniz Harp Okulu'ndan Makine Mühendisliği denkliği ile mezun oldu. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde 2015 yılına kadar hizmet verdi.

Türkiye Kardak Kayalıkları Krizi sırasında SAT komandolarının kahramanlığına tanık olduğunda aslında onunla da tanıştı.

Ali Türkşen, 1996 yılında Kardak Kayalıkları'na Türk Bayrağını diken Sualtı Taarruz Timi'nin başındaydı. Hatta öyle ki, dönemin o an getirdiği şartlardan ötürü kayalıklara giderken bakkaldan ekmek arası peyniri kumanya yapıp, bota gerekli olan benzini de kendi kredi kartları ile aldılar.

14,5 ton uyuşturucu taşıyan geminin ele geçirilmesinde de büyük payı var.

1993 yılında Lucky S isimli teknenin tam tamına 14,5 ton uyuşturucu taşıdığı ve SAT komandoları tarafından ablukaya alınıp geminin ele geçirildiği günlerce konuşulmuştu. Ali Türkşen, o ekipte de yer alan komandolardan biriydi.

Balyoz davası kapsamında TSK'nın içine sızmış FETÖ sebebiyle tutuklanıp Hasdal Cezaevine gönderildi.

Ali Türkşen hakkında Balyoz davası ile ilgili bir tespit tutanağı düzenlendi önce. Rapora göre Türkşen'in, AZINLIKLAR EMİR.doc adlı bir darbe teşebbüsü dökümanını hazırladığı iddia edildi. Yapılan inceleme sonucu tutanakta aynen şu ifadeler kullanıldı: 

"Belgenin dijital kullanıcı yolları incelendiğinde oluşturma tarihinin 05.11.2008, son kaydetme tarihinin 14.12.2008 olduğu, belgeyi yazanın ve son kaydedenin Ali TÜRKŞEN isimli kullanıcı olduğu görülmektedir."

Ancak belgenin oluşturulduğu iddia edilen tarihte Albay Türkşen, TRT için kamera karşısındaydı...

Ali Türkşen, 5 Kasım tarihinde TRT'nin "Savaşta Barışta Türk Ordusu" adlı programı için tüm gün çekimde olduğunu video ile belgeleyerek mahkeme heyetine sundu. Ancak mahkeme, diğer sanıklar gibi Türkşen'in de tutukluğunun devamına karar verdi.

3,5 yıl sonra gelen özgürlük ve yeni bir hayat...

3,5 yılın ardından diğer sanıklarla birlikte beraat etti. Tutuklu geçen yıllardan sonra tahliye olur olmaz hapishane günlerini kafasından attı Ali Türkşen. Uzun zamandır okuyamadığı dünya klasiklerini içeride okuyup bitirmiş, döndüğünde evi küçük bir kütüphane gibi olmuş adeta. En çok da oğlu ile vakit geçirmeyi özlediğini söylüyor.

Bu arada boş durmayıp üç tane de kitap yazmış Ali Türkşen.

Hapishanedeyken "1963’ten Günümüze SAT Komandoları ve Anılarım”, “Adaletin Şeytan Üçgeni Beşiktaş-Silivri-Hasdal” ve “Kardak’ta Kahraman Hasdal’da Esir" adlı üç tane kitap yazmış.

Şimdi ise tecrübelerini, macera ve doğa tutkunu meraklılar ile paylaşıyor.

Kendisi gibi Balyoz soruşturması kapsamında tutuklanan ve beraat eden Emekli Deniz Binbaşı Levent Bektaş ile ATAK Akademi'yi kuran Türkşen, deneyimlerini meraklısı olan herkesle paylaşıyorlar.

Yelken eğitimi, zor şartlarla mücadele, doğada hayatta kalma, takım ruhu, birlikte başarma, liderlik, krizde karar verme, vazgeçmeme, çözüme odaklanma, karar verme ve motivasyon gibi konularda ATAK Akademi'de eğitim veriyorlar.

Aikido’yu bir hayat felsefesi olarak seçen Türkşen, aynı zamanda 2. Dan siyah kuşak sahibi.

Hasdal'da kaldığı günlerde ona arkadaşlık eden Cesur isimli kedi de artık aileden biri.

Cesur daha yavruyken hapishanede bakmaya başlamış Türkşen. En zor günlerinde ona moral veren bir yaşam kaynağı da olmuş aynı zamanda. Cesur'un ismini, Türkşen'in oğlu Serhan koymuş.

Şimdi ise kurucusu olduğu akademi, dostları ve ailesiyle birlikte huzurlu bir hayat yaşıyor.

Biz de kendisinin bu mutlu hayatının bir ömür sürmesini diliyoruz.

Ali Türkşen'in Tarafsız Bölge programında yaptığı konuşmalardan: "Vatanına ihanet eden, her muameleyi hak ediyor"

"Kötülüğün de bir seviyesi varmış"

"Benim kalbim vatan vatan vatan diye atıyor!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir