Kanser Olan Çiftçiye 289 Milyon Dolar Tazminat: Glifosat 'Türkiye'de de Bolca Kullanılıyor'

707PAYLAŞIM

Monsanto şirketinin ürettiği Roundup ve Ranger Pro adlı yabani ot ilaçlarının içindeki glifosat maddesi nedeniyle kanser olduğunu söyleyen ABD'li çiftçi tazminat davası açtı. Mahkeme çiftçiyi haklı buldu ve şirketi 289 milyon dolar ödemeye mahkum etti. 

California eyaletinde Monsanto şirketinin yabani otları yok etmek için kullanılan ilaçlarındaki glifosat maddesi nedeniyle kan kanserine yakalandığı gerekçesiyle şirkete dava açan Dewayne Johnson, mahkemece haklı bulundu.

Mahkeme ilaçlarda uyarı etiketinin olmadığına karar verip tazminata hükmetti

Dewayne Johnson

Johnson'ın kansere yakalanmasında Roundup ve Ranger Pro markalı kimyasal ilaçların etkisi olduğuna ve ilaçların üzerinde potansiyel sağlık tehlikesine ilişkin uyarı etiketi konulmadığına hükmeden jüri, marka sahibi Monsanto'nun, davacıya 289 milyon dolar tazminat ödemesine hükmetti.

Johnson, mahkeme kararının ardından basına yaptığı açıklamada, kendisine destek olan herkese teşekkür etti.

Johnson'ın avukatı, ABD genelinde Monsanto'ya açılmış benzer 4 bin dava bulunduğunu söyledi. Ayrıca söz konusu kararın emsal teşkil edeceği belirtiliyor.

Şirket temyize gidiyor

Bayer şirketi tarafından 66 milyar dolara satın alınan ve glifosatın kansere yol açmadığını savunan Monsanto sözcüsü Scott Partridge, glifosat maddesi ile kanser arasında bir ilişki olmadığını savunarak, temyize başvuracaklarını belirtti.

Partridge, şirket olarak Johnson ve ailesinin acısını paylaştıklarını ancak 40 yıllık güvenli kullanım geçmişi olan ürünlerini savunmayı sürdüreceklerini ifade etti.

Bilindiği üzere tarım ilacı Roundup Türkiye'de de satılıyor.

Dünya Sağlık Örgütü "muhtemelen kanserojen" demişti

2015'te Dünya Sağlık Örgütü'ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı glifosatın "muhtemelen kanserojen" olduğunu açıklamıştı. Ancak Amerikan Çevre Koruma Ajansı EPA, dikkatli kullanıldığında glifosatın güvenli olduğunda ısrar ediyor.

Monsanto aynı zamanda dünyanın en büyük GDO'lu (Genetiği Değiştirilmiş Organizma) tohum üreticileri arasında yer alıyor.

Sosyal medyada glifosat maddesinin Türkiye'deki kullanımının son yıllarda giderek arttığına dikkat çekiliyor...

Kaynaklar: Bloomberg HT ve BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir