Görüş Bildir

Kanada’da Yine Bir Kilise Okulunun Yakınında 182 Çocuk Mezarı Bulundu

Anasayfa > Gündem

Kanada’nın British Columbia eyaletindeki eski St. Eugene Misyon Okulu'nun yakınında 182 kayıt dışı mezar bulunduğu belirtildi.

Fotoğraf: Reuters

Ülkedeki en önemli yerli halk topluluğu olan First Nation tarafından yapılan açıklamada, British Columbia (B.C.) eyaletinin güneyindeki Cranbrook şehrine yakın bir alanda 182 kayıt dışı mezar tespit edildiği belirtildi.

Eski bir yatılı okul olan St. Eugene Misyon Okuluna yakın alanda radarlarla keşfedilen mezarların yaklaşık 1 metre derinliğinde olduğu bilgisi paylaşıldı.

Ktunaxa Milleti şeflerinden Jason Louie, söz konusu okulun, bölgede 1912-1970 döneminde faaliyet gösterdiğini ve daha sonra golf sahası kenarındaki okul binasının dinlenme yeri ve kumarhaneye dönüştürüldüğünü ifade etti.

Louie, yüzlerce yerli çocuğa burada zorla eğitim verildiğini kaydederek, 'Bu tür bir olaya asla tam olarak kendini hazırlayamazsın. Kamploops’taki 215 mezardan sonra şimdi bir de bu, gerçekten çok zor.' açıklamasında bulundu.

Kamloops ve Sakatchewan'daki çocuklara ait cesetler

Kamloops ve Sakatchewan'daki çocuklara ait cesetler

Fotoğraf: Reuters 

Kanada'da kilise okulu bahçesindeki kayıt dışı çocuk mezarları ilk defa, 29 Mayıs’ta British Columbia eyaletinin Kamloops kentindeki yatılı kilise okulunun bahçesinde bulunan 215 çocuğa ait ceset kalıntılarıyla gündeme gelmişti.​​​​​​​

24 Haziran’da da Sakatchewan eyaletindeki Marieval Yatılı Kilise Okulunun bahçesinde resmi kayıtlarda olmayan 751 çocuk cesedi kalıntısının bulunduğu mezarlar bulunmuştu.

Ayrıca bakınız 👇

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Gollum

Bugün dünyanın en iyi ülkelerinden birisi olabilir ancak kuruluş dönemlerinde ve öncesinde tam bir kaos ortamıydı o bölge. O yüzden çok şaşırmamak lazım. Ame... Devamını Gör

witch

Dünyadaki hiçbir yere güvenmiyorum. Ne ülkelere ne insanlara..