Kadıköy Kazandı: Kuşdili'nde AVM'ye Ret Kararı

-

Kadıköy’deki tarihi Kuşdili Çayırı’na AVM ve Otopark yapılmayacak. Mahkeme ‘yeşil alan’ olarak kullanılmasına karar verdi.

İstanbul Kadıköy’deki tarihi Kuşdili Çayırı’na yapılması planlanan Alışveriş Merkezi (AVM) ve otopark planına iptal kararı çıktı. İstanbul 1. İdare Mahkemesi alanın yapılaşmaya açılması yerine, çayır özelliği koşullarında yeşil alan’ olarak kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

Kadıköy Belediyesi, Kuşdili Çayırı’na Alışveriş Merkezi(AVM) ve otopark yapılmasının önünü açan 1/bin ölçekli Uygulama Amaçlı İmar Planı ve 1/5 bin ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planlarının iptalini yargıya taşımış, Kadıköy’de vatandaşların toplanma ve dinlenme ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir alan yerine Kuşdili Çayırı’nda yapılaşmayı öngören planların iptalini talep etmişti.

Tartışmalara son noktayı İstanbul 1. İdare Mahkemesi koydu. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013 yılından onaylanan imar planlarını oy birliği ile iptal etti. Kararda dava konusu imar planlarının, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygun olmadığı’ sonucuna ulaşılmaktadır” ifadelerine yer verildi.

Kadıköy için pek çok alanda olumsuzluk getireceğine karar verildi

İstanbul 1. İdare Mahkemesinin 30 Eylül 2015 tarihinde oy birliği ile aldığı kararda, eski İstanbul’un mesire alanlarından biri olan ve 3. Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilen Kuşdili çayırında koruma ilkelerinin geçerli olduğunun altı çizildi. Kararda, Kuşdili Çayırı’nın yapı yoğunluğu yerine çayır özelliği koşullarında yeşil alan olması gerektiği; AVM ve otopark projesinin Kadıköy’e yoğunluk, ulaşım, çevresel etkiler, yapılaşma gibi unsurlar yönünden olumsuzluk getireceği belirtildi.

İptal kararı verdiği davada, 2 bin 750 TL tutarındaki dava masrafı ve avukatlık ücretinin İBB ve Çevre Şehircilik Bakanlığından eşit oranda tazmin edilmesine karar verildi. Öte yandan iBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 gün içerisinde Danıştay’a itiraz edebilecek.

Kent Dayanışması Açıklama Yaptı: 'Kadıköy'ün AVM'ye ihtiyacı yok!'

Kuşdili Çayırı’nın yeşil alan olarak kullanılmasını sağlayacak karar ile ilgili açıklama yapan Kadıköy Kent Dayanışması “Kadıköy’ün ne bir otoparka ne de AVM’ye ihtiyacı vardır. Bu kentin ve kentlinin en büyük ihtiyacı nefes almaktır. Bizler Kurbağalıdere’nin temiz akması ve betonlaşan Kuşdili’ni tekrar çayır yapmak için mücadelemizi daha fazla büyüteceğiz. Ne AVM ne Otopark Kuşdili Yeşil Alan Olacak” ifadelerini kullandı.

DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir