Kadıköy Belediye Başkanı'ndan Yıkılacağı İddia Edilen Rexx Sineması Açıklaması: 'Koruma Amaçlı Etrafı Çevrildi'

 > 
45PAYLAŞIM

Kadıköy’ün tarihi salonlarından olan Rexx Sineması’nda yıkım çalışmalarının başladığı belirtilmişti. Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı konuyla ilgili bir açıklama yaparak yıkımım söz konusu olmadığını söyledi.

Kadıköyün simgelerinden olan Rexx Sinemasının bugün yıkımına başlandığı idda edilmişti. Bu iddiaları yalanlayan Başkan Odabaşı, sinemanın etrafının koruma amaçlı kapatıldığını söyledi.

Odabaşı, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Reks Sineması hepimiz için çok kıymetli. Mülk Sahibi Vakıf ile temastayız. Elbette Vakıf, yatırımcılarla da görüşüyor. Şimdilik şunu söyleyebilirim ki; Reks Sineması’nda şu anda bir yıkım yok. Mülk Sahibi Vakıf koruma amaçlı cephesini kapattı."

Sinemanın mülk sahibi de iddiaları reddetti

Kadıköy Gazetesi'ne konuşan sinemanın mülk sahibi Rum-Ortodoks Vakfı yöneticisi Konstandin Kiracopulu da iddiayı reddetti ve “Yıkım başlamadı, sadece korumak için levhaları koyduk. Şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor” dedi. 

Kiracopulu, levhaların konma sebebini  “Yıkım başlamadı. Mart ayında zaten sinemayı boşalttık. Nisan ayında anahtarları notere bırakmışlardı onu teslim aldık. Sinemayı başı boş bırakamazdık. Bu nedenle korumak için bir güvenlik şirketiyle anlaşmıştık. 24 saat korunuyordu ancak biz de vakıf olarak güvenlik şirketine 20-23 bin TL para ödüyorduk. Pandemi nedeniyle bunu karşılayamaz hale geldik ve anlaşmayı iptal ettik. Sinema korunsun, içeriye girişi önleyelim diye de etrafına levha koyduk" sözleriyle açıkladı.

Bazı basın kuruluşlarında sinemanın yıkılacağı ve yıkımın başladığı iddia edilmişti📌

İstanbul'un En Eski Bağımsız Sinemalarından Rexx Yıkılıyor... - onedio.com
İstanbul'un En Eski Bağımsız Sinemalarından Rexx Yıkılıyor... - onedio.com

Sinemanın işletmecisi Viron Anas, mart ayının sonunda kira bedelinin yüksek olduğunu söyleyerek masraflarını karşılayamadığı için sinemayı kapatmaya karar verdiğini söylemişti. 

Mal sahibi Rum Ortodoks Vakfı ise üç senedir kira zammı yapmadıklarını ancak binanın depreme dayanıksız olduğunu söyleyerek Rexx Sineması’nın yıkılarak yeniden yapılacağını doğrulamıştı.

Kiracopulu, Kadıköy Gazetesi’ne verdiği demeçte Rexx’in binasının geleceği ile ilgili “Sinemadan çok kültür merkezine benzeyen bir kompleks yapmayı düşünüyoruz. İçinde otopark ve çok amaçlı salonlar olacak. Böyle bir projemiz var” demişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir