Görüş Bildir
Haberler
Japonya ile Nükleer Santral İşbirliği Anlaşması Kabul Edildi

Japonya ile Nükleer Santral İşbirliği Anlaşması Kabul Edildi

FreiGeist
01.04.2015 - 10:43 Son Güncelleme: 01.04.2015 - 14:10
İçeriğin Devamı Aşağıda

TBMM Genel Kurulu'nda Japonya tarafından Sinop'ta nükleer santral yapımını öngören uluslararası anlaşma kabul edildi.

Genel Kurul'da, Türkiye ile Japonya arasında nükleer santral yapımı ve işbirliğine ilişkin anlaşmayı uygun bulan kanun tasarının görüşmelerine devam edildi.

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, nükleer santralin fay hattına yapılacağını belirterek, Japonya'daki Fukuşima faciasından ders alınması gerektiğini söyledi.

Fukuşima'daki nükleer santral faciası nedeniyle Japonya'nın yüzde 8'lik alanının radyoaktif zarar gördüğünü anlatan Atıcı, Japonya'nın 50'nin üzerindeki nükleer santrallerini susturmaya başladığını belirtti. Atıcı, nükleer santralin barındırdığı riskler ve ekonomik açıdan doğru olmadığını savunarak, yenilenebilir enerji potansiyelinin Türkiye'nin ihtiyacının iki katı olduğunu dile getirdi.

Daha sonra Türkiye ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Arasında Üçüncü Taraf Maliyet Paylaşımı Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı kabul edildi.

Yasa uyarınca, İstanbul'un BM Kalkınma Programı Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölgesel Merkezi olması dolayısıyla Türkiye 5 yıl süreyle yılda 3 milyon dolar katkı sağlayacak.

Uluslararası anlaşmaların kabul edilmesinin ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, birleşimi saat 14.00'te toplanmak üzere kapattı.

AA

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ömer Çetin

İşte şimdi sıçtın güzel ülkem daha elektrik kesintisinin nedenini açıklayamayanlar nükleer işine giriyor.

Hazin SON

ülkeme hayırlı olsun. dışa bağımlılığın önüne bir set daha çekildi. çevreci geçinen sözde apolitik nesil bunun kıymetini geçte olsa anlayacaktır.

Pasif Kullanıcı

Patlaması durumunda radyoaktif sızıntı bulutları, balkanlardan gelen rüzgarlar ile Ortadoğuya yayılacak ve dünya rahat bir nefes alacaktır. Dış mihraklar uzu... Devamını Gör