Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İzmirlilerin 500 Yıllık Vazgeçilmezi: Boyoz

 > -

İzmir'in vazgeçilmez lezzeti olan, haşlanmış yumurta ve çay eşliğinde hemen hemen her vakit tüketilen boyoz, kente özgü bir damak tadı olarak 500 yılı aşkın bir süredir kentin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Basit yapımı ancak özgün otantik tadıyla İzmirlilerin vazgeçilmez kahvaltılıkları arasında başı çeken ve İspanyolca "bohça" anlamına gelen "bollos" kelimesinden türetilen boyoz, 1492 sonrasında İspanya'dan göç ederek kente yerleşen Sefarad Yahudileri tarafından kent mutfağına kazandırıldı.

500 yılı aşkın süredir İzmirlilerin daha çok sabah kahvaltısında tükettiği boyoz, zaman içerisinde geliştirilerek enginarlı, ıspanaklı, ballı gibi farklı tatlarla müşterilere sunuluyor.

AA'nın haberine göre İzmir Ticaret Odasının kentle özdeşleşen bu tadın coğrafi işaret tescil belgesini almak için Türk Patent Enstitüsüne yaptığı başvurunun ise yanıtı bekleniyor.

3 bin 500 civarında imalatçısı, 10 bine yakın ise satış noktası var

İzmir Pide, Gevrek İmalatçıları Odası Başkanı Şükrü Erişen, boyozun İzmir'in bir simgesi olduğunu ve kentle bütünleştiğini söylüyor.

Kentte 3 bin 500 civarında boyoz imalatçısı, 10 bine yakın ise satış noktası bulunduğunu aktaran Erişen şöyle diyor:

"Boyoz, İzmir'e has lezzet, 524 yıl önce kente gelen insanlar boyozu getirmişler, bu tat artık İzmirlilerin olmazsa olmazı. Ben çırak olarak çalıştığım dönemde de boyozun gece satışı vardı, İzmir'de insanlar gece çorbası içmek yerine gece boyozu yemeyi tercih ederler. Satışlarımızda bir sıkıntımız yok, yalnız maliyetlerimizde sıkıntımız var, maliyetler çok yükseldi kar oranları azaldı."

13 farklı çeşidi üretiliyor

13 farklı çeşidi üretiliyor
13 farklı çeşidi üretiliyor

Babasının 1983 yılında kurduğu boyoz fırınını vefatının ardından işletmeye başlayan Berrin Akar Rasuli, İzmirliler için boyoz tüketmenin gelenek olduğunu belirtiyor.

Akar Rasuli, ticari kaygılardan dolayı kent genelinde sade ve ıspanaklı boyoz üretiminin ağırlıklı olarak gerçekleştirildiğini belirterek, yaptıkları çalışma sonrası boyozu patlıcanlı, zeytinli, patatesli, enginarlı, yeşil mercimekli, pırasalı, çikolatalı ve ballı gibi 13 farklı lezzette müşterilerinin beğenisine sunduklarını ifade etti.

'İzmir denince de ilk akla gelen şey boyoz'

Güne boyozla başlamayı seçen Fatih Sevgi de, Türkiye'nin her yöresinde kendine özgü yiyecekler olduğunu anımsatarak, "İzmir denince de ilk akla gelen şey boyoz. Ben her sabah boyoz ile kahvaltı yapmaya çalışıyorum, İzmirliler de güne boyoz ve yumurtayla başlıyor" diyor.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir