Görüş Bildir
Haberler
İzmir'in İlk Saat Kulesinin Bulunduğu Binaya Yaptırılan Kaçak PVC Söküldü

İzmir'in İlk Saat Kulesinin Bulunduğu Binaya Yaptırılan Kaçak PVC Söküldü

İzmir'in ilk saat kulesinin bulunduğu, Alsancak Garı'ndaki 131 yıllık binaya yaptırılan kaçak PVC doğrama gece yarısı operasyonuyla apar topar söküldü. CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, 'Buradan SİT kuruluna sesleniyorum; bu tarihi bina zarar görmüş mü? Bunu incelesinler. TCDD genel müdürüne de sesleniyorum; teftiş kurulunu görevlendirsin' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

ANKA'da yer alan habere göre, İzmir'in ilk saat kulesinin bulunduğu, Alsancak Garı'ndaki 131 yıllık tarihi binadaki kaçak tadilatın ardından TCDD ekipleri sokağa çıkma kısıtlaması sonrasında harekete geçti.

TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Can'ın oturduğu lojman binasının balkonuna yaptırılan kaçak PVC doğramalar, gece yarısı operasyonuyla apar topar söküldü. Koruma altındaki binanın pimapenle kapatılan balkonu tekrar eski haline getirildi.

Sökme çalışmasını kendilerinin yaptığını doğrulayan TCDD 3. Bölge Müdürü Murat Bakır, soruları yanıtsız bıraktı. Bakır, 'Basına açıklama yapmaya yetkim yok. Genel müdürlüğümüzün basın müşavirliği gerekli açıklamayı yapacaktır' demekle yetindi.

"Zararı tahsil edin ve soruşturma açın"

"Zararı tahsil edin ve soruşturma açın"

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün itirazına rağmen yapılan kaçak tadilata tepki gösteren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, gece yarısı başlatılan sökme operasyonunun ardından yeni bir açıklama yaptı.

Sertel, 'Birincisi; tarihi bir binaya, bir tarihi esere zarar verdiler. İkincisi; devletin parasını tarihi binaya zarar vermekte kullanıp masraf yaptılar. Bu Türkiye'nin gündemine gelince dün gece yarısı apar topar PVC'leri söküp binayı eski haline getirmeye çalışıyorlar. Buradan SİT kuruluna sesleniyorum; bu tarihi bina zarar görmüş mü? Bunu incelesinler. TCDD genel müdürüne de sesleniyorum; teftiş kurulunu görevlendirsin. TCDD bütçesinden bu yapıyı bozmak için harcanan PVC'nin parası ne kadardır? Ustalık, işçilik dahil ne kadar para harcanmıştır? Bunların bu kişiden (Cüneyt Can'ı kast ediyor) tahsil edilmesi lazım ve soruşturma açmaları lazım' dedi. 

Türkiye'nin her kafasına esenin her şeyi yaptığı bir ülke olmaktan çıkması gerektiğini belirten CHP'li Sertel, 'Tarihi eserlerimize sahip çıkmalıyız, korumalıyız. Bunu eğer bir resmi devlet memuru yapıyorsa elbette bir cezası olmalıdır. Alsancak Garı'ndaki tüm yapıların ve eski, tarihi tekel binalarının da korunması ve önümüzdeki nesillere taşınması gerekiyor' ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

2. Abdülhamit döneminde yaptırılan İzmir'in ilk saat kulesinin de yer aldığı 131 yıllık binaya 7 ay önce taşınan TCDD 3. Bölge Müdür Yardımcısı Cüneyt Can'ın, tarihi binanın balkon kısmına kaçak PCV kaplama yaptırdığı ortaya çıkmıştı. 

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nün itirazları da dikkate alınmadan yapılan kaçak tadilatın, ihaleye çıkılamadığı için kurumun başka bir birimindeki tamirat işinin içinde gösterildiği öne sürülmüştü.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
6
4
1
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hayrettin Çelik

İyi ki bu bina eskimiş deyip yıkıp yenisini yapmamışlar