İzmir'de 'Eli Sopalı' Polislere Takipsizlik Kararı Veren Savcılık, İtiraz Hakkını da Engelledi

 > -
İzmir'de 'Eli Sopalı' Polislere Takipsizlik Kararı Veren Savcılık, İtiraz Hakkını da Engelledi

Gezi eylemleri sürecinde İzmir’de ellerinde sopalarla göstericilere şiddet uygulayan ve polis olduğu belirlenen kişiler hakkında takipsizlik kararı veren savcılık, suç duyurusunda bulunan İzmir Barosu’na kararı tebliği etmeyerek itiraz hakkını da engellemiş oldu.

Cumhuriyet gazetesinden Hakan Dirik’in haberine göre, ‘eli sopalı’ polis şiddeti mağdurlarının başvurusu üzerine harekete geçen İzmir Barosu’nun, darp raporları ve görüntü kayıtlarıyla birlikte suç duyurusunda bulunduğu İzmir Cumhuriyet Savcılığı, polislerin yargılanmasına gerek görmedi.

Yurttaşlara işkence yapıldığını hukuki olarak tespit ettiklerini ve bu yönde yargılama talep ettiklerini belirten İzmir Barosu İnsan Hakları Merkezi’nden sorumlu yönetim kurulu üyesi Anıl Güler, takipsizlik kararının kendilerine bildirilmemesi nedeniyle itiraz haklarını kullanmalarının engellendiğine dikkat çekti.

Tebligat yapılmamasına gerekçe olarak ‘İzmir Barosu’nun suçtan zarar görmemesi’ nin gösterildiğini belirten Güler, “Bu hukuki anlamda ciddi bir skandaldır. Bu kabul edilemez. Davaya ilişkin itiraz hakkımız elimizden alınmış oldu. Ancak İzmir Barosu olarak bu tebligat skandalına itiraz edeceğiz” dedi.

Diken

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İzmirPolis
Görüş Bildir