İtalyanlar'ın Aslında Türk Olduğunun İspatı 17 Şey

 > 
13bPAYLAŞIM

Yıllar önce İngiliz Guardian gazetesinin, Avrupa İnsan Genetiği Konferansı’nda sunulan Etrüsk uygarlığının kökenine yönelik araştırmaya yer ayırmasıyla ayyuka çıkan İtalyanların ataları Türk'tü haberi çok ilgi çekmişti.  Araştırmada
Etrüsklerin atalarının ayak izlerine Anadolu topraklarında rastlandığı belirtildi.

Habere konu olan araştırmada, Etrüsk uygarlığının hüküm sürdüğü Volterra, Murlo ve Casentino kasabalarında 263 kişiden alınan DNA örnekleri İtalya, Balkanlar, Limni Adası ve Anadolu’daki 1200’ü aşkın kişinin DNA’larıyla karşılaştırıldı. Sonuçta Etrüsklerin genetik yapısının bir İtalyan’dan çok bir Türk’e benzediği ortaya çıktı. Uzmanlar, özellikle Etrüsklerin Murlo kasabasındaki torunlarının genetik yapısının, birebir Türklerin genetik yapısıyla örtüştüğünü vurguladı.

Biz de 2 ülkenin önce tarihsel sonra da davranışsal benzerliklerini bir araya toplayıp bir karara varmak istedik. İtalyanlar Türk mü yoksa değil mi ?

1. Atalarını kurtların emzirdiği rivayet edilir

Türklerin Bozkurt ve Ergenekon destanı ile İtalyanların Romulus ve Remus efsanesi benzerlikler gösterir. Türkler, Tengri tarafından gönderilen Asena adında bir dişi kurdun ilk hükümdarlarının annesi olduğuna inanmış ve kurdu kutsal saymışlardır.İtalyanların efsanesinde ise Romulus ve Remus bir ırmağa bırakılırlar ve dişi bir kurt onları sudan çıkararak bir mağarada emzirir. Daha sonra çiftçi bir aile tarafından bulunarak evlat edinilirler. Roma şehrini kurmak için de kurt tarafından emzirildikleri yeri seçerler.

2. İlk alfabeleri Ön Türk alfabesi olarak kabul edilir.

Günümüzden 2700 yıl önce yaratılan Etrüsk Alfabesi, Latin Alfabesinden önce var olan ve Avrupalılara yazıyı öğreten alfabedir. Günümüzün Anadolu Türkçesi'ne, özellikle Kazak Türkçesi'ne benzer. Ön Türk alfabesi olarak kabul edilir. 2004 yılında Etrüsk yazıtları Göktürk alfabesiyle okunabilmiştir.

3. Benimle bağırmadan konuş

İtalyanlar da aynı bizim gibi bağırarak konuşmayı çok severler. Metroda, cafede her hangi bir yerde bağırarak bir şeyler anlatan, sesli bir şekilde gülen insanları her daim görürsünüz.

4. Sınav gecesi gelsin de çalışırım

Yumurta kapıya dayanmadan iş yapmayan bir halk daha. İtalyanlar da pratik zekaya güvenip, normal zekayı sallamamayı severler, sıkıştıkları durumdaki yaratıcılıklarına güvenirler.

5. Çal çal çal çal doyamadım

Ülkemizdeki gibi bir çeşit konuşma sanatına dönüştürüp, korna çalış süresine göre küfür düzenleyemiyorlar ama onlarda da yollar korna sesleriyle inliyor.

6. En sevilen ata sporu

Otlakçılık ve beleşçilik. Sadece bizde var sanıyordunuz değil mi ? Arkadaşınızın sigaranızdan, pastanızdan otlanmasına darlanırken daha beterlerinin olduğunu da düşünün bundan sonra.

7. Üç beyazdan uzak duracaksın

Pizza mı lahmacun mu tartışmaları bir kenara dursun en az bizim kadar hamur işine düşkünler. Gerçi daha annelerimizin yaptığı ''günler'' orada varlık bulmadı ama olmayacağının garantisi yok.

8. Gelinin amcasından bir adet bilezik

Kır düğünü, salon ya da nikah fark etmez bizim düğünlerimiz kalabalık olur. İtalyanlar için de kilisede sade bir tören düşlüyor olabilirsiniz ama öyle değil. Kız ve erkek tarafının doluştuğu kalabalık düğünleri İtalyanlar da çok seviyor.

9. Belki parası yok ne biliyorsun ?

Metroya, otobüse kaçak binmek ortak noktalardan. Akbil yapsalar böyle olmazdı tabi.

10. Bir tek annem, babam olsun bana bir şey olmaz

Aynı bizim gibi güçlü aile bağlarına sahiptirler, özellikle annelerine . Aile bireyleri inanılmaz bir şekilde birbirlerine düşkündürler. Haftada en az bir kez bir araya gelirler. Avrupa'da aile yanında evlenmeden yaşama yılı olarak ortalaması en yüksek ülkelerden biridir.

11. Aradaki mesafeyi koruyalım

Bizden çok olmasın sıcakkanlıdırlar. 5 dakikada herkes birbiriyle kanka olur. İnsanları güler yüzlüdür. Gerçi bu durum ülkemizde son yıllarda görülmeyen bir şey ama olsun.

12. Ooh yatış

Her işte en iyidirler, o yüzden iş yapmamak en doğal haklarıdır. Ülkemizde olduğu gibi İtalya'da da yıl içinde tatil edilen iş günlerinin sayısının dünya standardının çok üstünde olması tesadüf değildir. İtalyanlar da bizim gibi ne kadar profesyonel/kıdemli ise o kadar yatışı ve sorumsuzluğu hak ettiğine inanırlar.

13. I don't speak English

İki ülkede de halkın büyük çoğunluğu İngilizce bilmez. Yine de birine yol
tarifi sorduğunuzda ne yapıp ne edip o tarifi yapar.

14. Kesişmek ata sporlarındandır

Evet, evet aynı senin gibi.

15. Bu duygusallık hep Akdeniz insanı olmaktan

İtalyanlar da ilişkilerinde, kavgalarında fazla duygusal tepkiler verirler. E sonra pişman olup özür üstüne özür dilemek de beraberinde geliyor tabi.

16. İspark yok ondandır

Arabaları kafalarına göre park etmeyi severler. Trafik tam bir keşmekeş halini alır. Yok yok İstanbul değil anlattığım yer Napoli.

17. Futbol şiddettir, futbol holiganlıktır

Futbola ve takımlarına acayip derecede düşkünler. Adeta tuttukları takımla yatıp kalkıyorlar desek yalan olmaz. Bir de sadece maç günleri fanatikleşen Milan taraftarı kızlar da yok değil bu da bize çok benzer bir durum.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yusuf-bugra-yavuz

kimin genine bakıp karar verdiler bilmiyorum ama gerçek türk değilmiş

yusuf-bugra-yavuz

kendini italyan zannedenler buyursun italyanlar latin kökenlidir bizim gerçek toprağımız anadolu değil ötükendir araştırın lütfen ben şahsen metehanın torunuyum

yusuf-bugra-yavuz

kendini italyan zannedenler buyursun italyanlar latin kökenlidir şahsen ben orta asyadan geldim metehanın torunuyum

odinkhanoguzkagan

Koskoca National Geographic bile Amerika, Avrupa, Asya yerlileri Dna olarak Türk diyor, Ön Türkler belgeselinde, sadece burdan yola çıkanlar neler neler keşfeder. Allah, nasipsizlerin algılarını öyle kapatmış ki, yüzlerce sağlam kanıt görseler de ille de nefsim derler, halbuki nefsleri onları toprağa gömer.

odinkhanoguzkagan

İtalya'ya gelince, ilk önce İtalya'nın dibindeki Turhan kelimesinin türemişi olan Tyrrhenian Denizi dikkat çekiyor, sonra Etrüskler'in merkezinin adı Tarquinia ki Tarık kelimesinden geliyor ve bu kelime Türk kelimesinin 500'den fazla çeşit türemişinden biridir ve Turuk kelimesine en yakın kelimelerden biridir. İtalyanca'da Turchini adında meşhur bir kelime vardır ve maviler demektir. Saka ve Truvalılar'ın birleşmesinden oluşan Etrüskler'in kullandığı alfabe, Orhun alfabesidir, Etrüskler mesela ayna yerine saklaç diyorlar ki bu Türkçe kelimedir.

odinkhanoguzkagan

Sümerce ve Etrüskçe, Türkçe'nin arkaik dillerindendir, araştıranlar, Avrupa'da, Türkiye'dekinden daha fazla arkaik Türkçe kelimenin olduğunu görürler, bunlardan en belirgin olanı Avrupa kelimesidir ki, Sümerce ve Etrüskçe'deki Urukbar ve Erehba kelimelerinden gelir, hatta Amerika kelimesinin de ilk kökeninin Kızılderili dilindeki Amuruk olduğu ortaya çıktı, burda da uruk yani yerli manasında yörük kelimesi var. Kızılderili dilinde 320'den fazla halen kullanılmakta olan Türkçe kelime var, mesela en ünlü tanrılarından birinin adı, Quetzalcoatl yani Kutsal Katlı'dır. Omaha gibi birçok kabilede, Türkler'in en meşhur tamgası olan Kün-Ay yani Ay-Yıldız tamgası vardır, en çok elbiselerinde ve takılarında görünür. Mohavk Kızılderilileri, Anadolu'daki uzun eşek dahil, 11 oyunun 10'unu bilir. En ilkel yaşayan Kızılderililer, Anadolu'ya getirildiklerinde, Türk olduklarını anladıklarını söylediler. Latinler'de en çok kullanılan soyadlarından biri olan Turcios, Türkler demek.

odinkhanoguzkagan

Türkler'i millet değil, ilk insanlara giden temel ırk olarak görebilme bakış açısını okullarda öğretmediklerinden, birçok Pers, Ermeni, Yahudi asimilesine uğrayan cahiller, boş konuşup algı yapmaktadır, halbuki o boş konuşanlar bile Türk'tür, cehalet, insanları babalarına karşı bile asi hale getiriyor, imtihan gereği bunlarla aynı ülkede yaşıyoruz.

odinkhanoguzkagan

Türk, yüzlerce devleti, binlerce milleti, boyu ve aşireti olan bir ırktır. Misal, Hunlar yüzlerce boyu olan Türk milletlerindendir, Çinliler de Hunlar'ın Ashina boylarındandır, sembolleri de ejderhadır, Çinliler'in %92'si Han Çinlisidir, yani Hun milletidir, Çin, Türkçe'de millet demektir. Çinliler, Türkler'in binlerce olan piramitlerini ki en büyüğü Beyaz Piramit, Keops'un 2 katı yükseklikte 300 metredir, Çin Seddi inşa ederek ele geçirdi. İçinde Türkler'in kütüphaneleri ve hazineleri olan piramitleri ele geçirmek için Hun boyları, yüzlerce yıl sürekli savaştı. Çinliler, Çin Seddi'ni inşa ettiler ancak verimli topraklardan mahrum kaldılar, içe kapanık yaşadılar, dış Dünya'ya yabancı kaldılar, bu nedenle İslamiyet'le yeterince tanışamadılar, 1901'de Tapınakçı Sionistler'in işgaline uğradılar, bugün Skynet adındaki Yapay Zeka Sistemi'nin kontrolünde yaşıyorlar.

bendegilim_

2006 yılında yazılan bir entryden alıntılar var da neys...

Görüş Bildir