Görüş Bildir

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'İtalya yargısı oğlum ile değil mafya ile ilgilensin sözlerine, 'İtalya'da yargı bağımsızdır. İtalyan yargıçlar, İtalyan anayasasına bağlıdırlar, Türk Cumhurbaşkanı'na değil. 'diyerek yanıt verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Erdoğan, İtalyan Rainews24 kanalına verdiği mülakatta oğlu Bilal Erdoğan hakkında İtalya'da açılan soruşturmayla ilgili şunları söylemişti:

"Benim oğlumu belki de tutuklayacaklar"

“Şu anda ben size enteresan bir örnek vereyim; şu anda İtalyan yargısı benim oğlumla (Bilal Erdoğan) ilgili İtalya’yla yakından uzaktan hiçbir yer yok, İtalya’ya şu anda girmiş olsa veya girecek olsa benim oğlumu belki de tutuklayacaklar. ‘Nedir, söyleyin bakalım’ dendiğinde söyleyebildikleri hiçbir şey yok. Bolonya’da doktorasıyla alakalı mezuniyetini verecek, benim oğlumla ilgili işte aynı bu yapı orada böyle bir dava açma yoluna gidiyor. PKK Bolonya’da oturduğu yerlerde beni diktatör olarak ilan ediyor, İtalyan yönetimi nerede, niye bunlara müdahale etmiyor? Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına kalkıp orada diktatör diyenleri niye sahipleniyor? Ve benim oğluma nasıl oluyor da böyle bir yolla, böyle bir güya hukuk, kusura bakmasınlar, İtalyan hukukunun kendini bir defa çek etmesi lazım, böyle bir anlayış olamaz. Bu, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkileri bile sıkıntıya sokar.”

"Bu ülkede hakimler yasalara cevap verir"

"Bu ülkede hakimler yasalara cevap verir"

Başbakan Renzi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi.

İtalya Başbakanı Renzi Twitter hesabından,“Bu ülkede hakimler yasalara ve İtalyan Anayasası’na cevap verir, Türkiye Cumhurbaşkanı'na değil. Buna ‘hukukun üstünlüğü’ deniyor” yorumunda bulundu.

Bilal Erdoğan hakkında "kara para aklama" şüphesiyle soruşturma açılmıştı

Bilal Erdoğan hakkında "kara para aklama" şüphesiyle soruşturma açılmıştı

Firari işadamı Hakan Uzan’ın şikayeti üzerine Bolonya Savcılığı, Bilal Erdoğan hakkında Şubat ayında “kara para aklama” şüphesiyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturma halen sürerken, Bilal Erdoğan bundan bir süre sonra güvenliğini gerekçe göstererek ailesiyle birlikte tekrar Türkiye’ye taşınmıştı.

Reuters, Onedio

İçeriğin Devamı Aşağıda