İsviçreli Yetkililer Türkiye'nin 'Berkin Elvan Fotoğrafının Kaldırılması' Talebini Reddetti

 > 
37PAYLAŞIM

İsviçre Cenevre Belediyesi, Türkiye'nin Cenevre'de Birleşmiş Milletler binasının önündeki bir meydanda yer alan fotoğraf sergisinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik eleştirilerin olduğu Berkin Elvan fotoğrafının kaldırılması talebini reddetti.

Türk vatandaşlığından 2005 yılında vazgeçen fotoğrafçı Demir Sönmez tarafından açılan sergide, Cenevre'deki Birleşmiş Milletler binası önünde geçtiğimiz yıllarda yapılan protestolardan onlarca fotoğraf yer alıyor.

Sönmez tarafından görüntülenen afişte Gezi olaylarına gönderme yapılıyor. Türk makamlarının tepkisini çeken afişte, Gezi olayları sırasında yaralanan ve daha sonra hayatını kaybeden Berkin Elvan'ın bir resmi ile birlikte "Benim adım Berkin Elvan. Polis beni Türkiye Başbakanı'nın emri ile öldürüldü" sözleri yer alıyor.

Reuters'ın verdiği bilgiye göre Cenevre il yönetimi sözcülerinden biri isteğin Türk konsolosluğundan geldiğini söyledi.

'Fotoğrafların sergilenmesi ifade özgürlüğünün savunulmasının bir parçasıdır' dendi

İsviçre'nin SRF kanalına konuşan büyükelçilik, sanatçıların özgürlüğüne saygı duyduklarını fakat fotoğrafın Erdoğan'ı "adil ve gerçek olmayan bir tarzda şüphe altında bıraktığını" söyledi.

Açıklamada serginin 1 Mayıs'a kadar devam edeceği belirtilirken, "Fotoğrafların sergilenmesi ifade özgürlüğünün savunulmasının bir parçasıdır ve Cenevre'nin insan haklarının başkenti olduğunu göstermektedir" ifadeleri kullanıldı.

Sönmez: 'Türkiye kendi ayağına sıktı'

Sönmez ise Türkiye'nin isteğinin kendisini şaşırtmadığını söyledi. Reuters'a konuşan Sönmez, "Türkiye kendi ayağına sıktı" dedi.

Merkel Onay Verdi, Böhmermann'a Yargı Yolu Açıldı - onedio.com
Merkel Onay Verdi, Böhmermann'a Yargı Yolu Açıldı - onedio.com

İsviçre'nin verdiği bu karşılık, Almanya'nın Mart'ta bir Alman televizyonunda Erdoğan'a yönelik kaba şiir okuyan Jan Böhmermann'a bu ay başlarında yargı yolunun açılması için savcılara izin vermesinin aksi bir kararı temsil ediyor.

DW ve Reuters

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir