İşverenler 2.000 TL Üzeri Asgari Ücreti Yüksek Buldu: 'Enflasyon ve İşsizlikle Mücadele Hedeflerine Uygun Değil'

 > 
73PAYLAŞIM

TİSK başkanı Kudret Önen, 2019 yılında geçerli olacak asgari ücret ile ilgili olarak, '2000 TL üzeri asgari ücret, hükümetin enflasyon ve işsizlik hedeflerine uygun değil' yorumunda bulundu. 

'Asgari ücret, ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durum, yatırımlar, verimlilik ve enflasyonla mücadele hedefleri baz alınarak tespit edilsin'

AA'nın aktardığına göre Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) başkanı Kudret Önen, asgari ücret konusuyla ilgili işveren cephesinin düşüncelerini açıkladı:

Asgari ücretin, hedef enflasyon ile birlikte ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumu, hedef yatırımlar, verimlilik, işsizlik ve enflasyon ile mücadele hedeflerinin dikkate alınarak tespit edilmesini öneriyoruz. Yeni yılda geçerli olacak asgari ücretle ilgili teklifimiz, hükümetin enflasyonla mücadele programına destek olacak nitelikte.

'Asgari ücret ile geçim ücreti farklı şeyler'

Asgari ücret ile geçim ücretinin farklı şeyler olduğunu söyleyen Kudret Önen, kamuoyunda bu iki kavramın karıştırıldığını ve yanlış bir algının oluşturulduğunu ifade etti.

'2000 TL üzeri asgari ücret beklentisi, enflasyon ve işsizlik hedeflerine uygun değil'

Asgari ücretin 2000 TL üzeri olması yönündeki tartışmalarla ilgili olarak, bu talebin açıklanan Yeni Ekonomik Program kapsamındaki enflasyon ve işsizlik hedeflerine uygun olmadığını söyleyen Önen, "Bu talebin gerçekleşmesi ülkemizin rekabet gücünü olumsuz etkileyeceği gibi istihdamın sürdürülebilirliği ve yeni iş alanlarının açılması açısından da destekleyici değil." dedi.

'İşverenin, asgari ücrette devlet desteğine ihtiyacı var'

Asgari ücret için, işverenlere verilen 100 TL devlet desteği Ekim ayı itibariyle durdurulmuştu. TİSK başkanı, bu destekle ilgili olarak ise "Sadece bu desteğin durdurulması bile asgari ücretlinin istihdam maliyetini yüzde 5 yükseltmektedir. Bu desteğe, 150 liraya artırılıp 2019'da da devam etmesi bizlerin en önemli talebidir." şeklinde konuştu.

Türk-İş 'en az 2.000 lira + enflasyon' demişti.

2019'da Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Görüşmeler Başladı, Milyonların Gözü Komisyon Toplantılarında - onedio.com
2019'da Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? Görüşmeler Başladı, Milyonların Gözü Komisyon Toplantılarında - onedio.com

Komisyonda yer almayan DİSK, asgari ücretin 2.800 lira olması gerektiğini, hane halkının da asgari ücret tespitinde hesaba katılması gerektiğini açıklamıştı.

DİSK '2.800 Lira Olmalı ve Vergi Dışı Bırakılmalı' Dedi - onedio.com
DİSK '2.800 Lira Olmalı ve Vergi Dışı Bırakılmalı' Dedi - onedio.com

Komisyonda bu yıl ilk kez asgari ücretli bir işçi de yer aldı 👇

Asgari Ücret Komisyonuna Katılan İşçi: 'Borçları Ödeyince Maaşımdan Geriye 3 Lira Kalıyor' - onedio.com
Asgari Ücret Komisyonuna Katılan İşçi: 'Borçları Ödeyince Maaşımdan Geriye 3 Lira Kalıyor' - onedio.com

Önen'in açıklamaları, sosyal medya kullanıcılarının da gündemindeydi...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir