İstanbul'un 100 Şarkısı Kitap Oldu

 > 
130PAYLAŞIM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ, dünyada adına en çok şarkı bestelenen şehir olan İstanbul'un en meşhur 100 şarkısını "İstanbul'un Yüzleri Serisi" arasında yayımladı.

Kültür AŞ'den yapılan açıklamaya göre, Mehmet Güntekin tarafından "İstanbul'un 100 Şarkısı" adıyla yayıma hazırlanan kitap, içinde İstanbul geçen veya dekorunu İstanbul'un oluşturduğu 100 şarkıyı bir araya getirdi.

Yıllarca İstanbul müzik çevrelerinde kullanılan, çeşitli nota hattatlarının elinden çıkmış, radyoevi ve konservatuvar gibi kurumlarda elden ele geçerek İstanbul'a malolan orijinal nüshaların bulunduğu kitapta, şarkıların hikayeleri ve bestekarlarıyla ilgili bilgiler yer aldı.

"İstanbul'un 100 Şarkısı"ndaki eserler arasında klasik eserlerin yanı sıra yakın dönemlerde bestelenmesine rağmen başarı kazanan ve toplumsal hafızada yer edinenler de bulunuyor.

Kitaptaki eserler arasında Zeynettin Maraş'ın "İnleyen nağmeler", bestesi Şekip Ayhan Özışık'a, güftesi Orhan Veli Kanık'a ait "İstanbul'da Boğaziçi'nde", bestesi ve güftesi Erol Sayan'a ait "İstanbul'u artık hiç sevmiyorum" ve bestesi Avni Anıl'a güftesi Sadri Alışık'a ait "Merhaba İstanbul'um" yer alıyor.

CNN Türk

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir