İstanbul Lisesi’nin 15 Yıllık Tarih Öğretmeni ‘Dine Hakaret’ Gerekçesiyle Sürüldü

 > 
213PAYLAŞIM

Türkiye’nin köklü okullarından İstanbul (Erkek) Lisesi’nde 15 yıldır görev yapan tarih öğretmeni Seyit Işık, ‘dine hakaret ettiği’gerekçesiyle görevden alındı. Öğretmenlerinin haksız biçimde görevden alındığını düşünen İstanbul Lisesi öğrencileri Işık’ın görevine iade edilmesi için eylem başlattı.

Seyit Işık geçen mayıs ayında ‘derste dine hakaret ettiği’gerekçesiyle dört öğrenci tarafından şikayet edildi ve müfettişler tarafından ifadesi alındı.

1 Kasım seçimlerinden bir hafta sonra ise Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gönderilen bir yazıyla yeniden savunması istendi. Bu süreçte Işık’ın şikayet dilekçesini okumasına da izin verilmedi.

Suçlamaları reddeden Işık, geçtiğimiz hafta çarşamba günü önce maaş kesintisine uğratıldı ardından da liseden uzaklaştırma cezası aldı. Seyit Işık Sultangazi’de bir okulda görevlendirildi. .

Bunun üzerine İstanbul Lisesi mezunları soruşturmanın iyi yürütülmediği gerekçesiyle kampanya başlattı. “Seyit Işık öğretmene yapılan haksızlığın son bulmasını, değerli öğretmenimizin asılsız iddialarla töhmet altında bırakılmaktan vazgeçilmesini ve İstanbul Erkek Lisesi’ndeki görevine iade edilmesini istiyoruz” diyen mezunlar, 23 Aralık Çarşamba günü saat 10:30’da okul bahçesinde buluşup daha sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir basın açıklaması yapacak.

Tarih öğretmeni Işık’ı öğrencileri şöyle anlattı: “Size bir ideoloji aşılamaya çalışmaz, bir düşünme biçimi aşılamaya çalışır. Düşünmeyi ve eleştirmeyi öğretir ki şu anki sistem için en rahatsız edici öğretmen de budur.”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir