İstanbul Depremiyle İlgili Uzmanlardan Önemli Açıklamalar! Neden Bu Kadar Şiddetli Hissettik?

0PAYLAŞIM

Bugün saat 3 sularında İstanbul'da olan deprem halkta büyük bir paniğe neden oldu. Büyük İstanbul depreminin beklenmesi akıllara bugün olan depremin Kuzey Anadolu Fay Hattı ile ilgili olup olmadığını getirdi. Ayrıca büyüklüğü küçükte olsa şiddetli hissettiren deprem İstanbulluları paniğe sokarken iki önemli isimden depremle ilgili açıklama geldi. İşte o açıklamalar...

İstanbul Depremi Herkesi Korkuttu

İstanbul'da Kartal'da meydana gelen 3.9 büyüklüğündeki depremin ardından uzmanlardan art arda deprem açıklamaları geldi. Prof. Dr. Ahmet Ercan "Deprem Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde olmadı. Bu bir bakıma iyi bir olay" derken, Deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy "Büyük İstanbul depremi Adalar'ın güneyinden geçen fay, onunla ilgisi yok" diye konuştu.

Ahmet Ercan: Büyük depremin beklendiği kırıkta olmadı

Prof. Dr. Ahmet Ercan, "Depremin sığ olacağını düşündüm, öyle de oldu. Depremin etkisi çok büyük değildir. İlk bilgiler geldiği zaman bunun bir depremcik olduğu anlaşıldı. Biz 4'ten büyüklere deprem deriz. Bunlardan Marmara'da here yıl biner tane oluyor. Deprem Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde olmadı. Bu bir bakıma iyi bir olay. Bizim İstanbul depremi beklediğimiz yer Kuzey Anadolu Kırığı üzerinde. Kartal, yani oralardaki bir yerel ya da ikinci kırığın üzerindeki gerginlik boşalmasından başka bir şey değil. Ben Marmara'da daha çok zamanımız olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Ahmet Ercan ayrıca depremle ilgili bir tweet paylaştı

Jeofizik Profesörü Övgün Ahmet Ercan paylaşımında "İstanbul Kartal'daki depremin büyük deprem beklenen ana kırık üzerinde gerçekleşmediğini ifade eden Ercan, "Yerel bir gerginlik boşalması. Büyük depremin ayak sesleri falan değil. Ardından büyük deprem beklemiyorum. Öşürtmeli haberlere kulak asmayınız" ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Şener Üşümezsoy: Büyük Depremle İlgisi Yok

Deprem uzmanı Prof. Dr. Şener Üşümezsoy, "17 Ağustos depreminden sonra kuzeye doğru giden hatlarda depremler oldu. Kartal, Tuzla gibi. Yalova-Çınarcık fayını otoyol gibi görürsek bu da kuzeye giden kollarda olan depremlerden biri. Büyük İstanbul depremi Adalar'ın güneyinden geçen fay, onunla ilgisi yok. İkincil kollarda olan depremler. Şehir içinden geçtiği için şiddetinin yüksek hissettik" dedi. Kaynak: Haber Global

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir