Atatürk Havalimanı'nda Ebola Karantinası

 > -
Abone ol

İtalyan Yolcu Hastaneye Böyle Götürüldü

Nijerya'dan İstanbul 'a gelen İtalyan uyruklu 23 yaşında bir kadın ebola şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. Uçakta kusunca özel giysi ve maskeli görevlilerce karşılanan yolcu özel şeffaf karantina kabini içinde ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Türk Hava Yolları’nın (THY) Nijerya’nın Kano kentinde gelen İtalyan kadın yolcunun Türk hava sahasına girildiği sırada ateşi yükseldi. Yolcu bir kez de kusunca uçuş ekibi tarafından özel bir bölmeye alındı. Bunun üzerine pilot Atatürk Havalimanı uçuş kulesine haber verdi ve uçak altına tıbbi ekip istedi. Saat 09.55’te Atatürk Havalimanı’na inen THY’nin Nijerya uçağına giren Hudut ve Sahiller Genel Müdürlüğü sağlık ekipleri sıtma olduğu belirtilen ve elinde sıtma ilacı bulunan yolcuya ebola şüphesiyle müdahale etti.

KARANTİNA KABİNİNE ALINDI, KLİNİĞE GİRİŞ ÇIKIŞLAR ENGELLENDİ

İtalyan yolcunun ilk müdahalesini yapan Atatürk Havalimanı’ndaki doktorlar, hastayı Nijerya’daki sıtma teşhis tanısının doğrulanması için Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk etti.

Ambulansla özel karantina kabininde hastaneye getirilen E.S. enfeksiyon Hastalıkları Kliniği’ne yatırılarak karantina altına alındı. Hastanın gelişinin ardından kliniğe giriş çıkışlar sıkı denetlendi, şeritlerle hasta yakınları ve diğer kişilerin izinsiz girişlerine engel olundu.

TÜRKİYE’DEKİ ÖNLEMLER ELEŞTİRİLMİŞTİ

Geçtiğimiz hafta Nijerya’dan gelen bir uçaktaki yolcunun ateşinin yüksek olması üzerine Atatürk Havalimanı’nda “ebola” alarmı verilmişti. Ancak kadın yolcu ve çocuğunun hastaneye götürülmesi sırasında ortaya çıkan görüntüler alınan önlem Avrupa ülkelerindeki uygulamalar gösterilerek yetersiz olduğu gerekçesiyle eleştirilmişti.

İtalya yolcunun uçağa binmeden önce ateşinin yükseldiği ve oradaki doktorların teşhisine göre sıtma hastası olduğu belirtildi. İtalya yolcuya hastalığın tedavisi için ilaç da veren Nijerya’daki doktorların elinde sıtma ilaçları olan yolcunun uçağa binmesine izin verdiği öğrenildi. 

İSTANBUL/DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir