Görüş Bildir
Haberler
İsrail Geçici Ateşkesi Gece Yarısına Kadar Uzattı

İsrail Geçici Ateşkesi Gece Yarısına Kadar Uzattı

Caner
26.07.2014 - 19:15
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Gazze'de Geçici Ateşkes Uygulanmaya Başladı

İsrail ordusu, ateşkesin başlamasının ardından Filistinlilerin cep telefonlarına mesaj göndererek 'Gazzeliler, yeni bir uyarıya kadar boşalttığınız evlere geri dönmeyin' uyarısında bulundu.

Söz konusu mesajda, 'Ateşkes, 08.00'den 20.00'ye kadar devam edecektir. Hamas ya da terör grupları tarafından İsrail'e yönelik ateş açılması halinde İsrail ordusu, ateşin açıldığı bölgelere tüm gücüyle karşılık verecektir' denilmişti. Bu kararın ardından ateşkes saat 00:00'a kadar uzatıldı.

Halk sokaklara çıktı

12 saatlik geçici ateşkes yürürlüğe girmesinin ardından halkın sokaklara çıktığı görüldü.

Ateşkesin üzerinden 25 dakika geçmesinin ardından bölgede hayatın normale döndüğü, İsrail saldırılarında hasar gören elektrik ve su hatlarının onarımına başlandı.

Gazze'de fiili olarak görevine devam eden eski Filistin hükümeti İçişleri Bakanlığı ise bölge sakinlerini geçici ateşkes sürecinde azami derecede dikkatli olmaları yönünde uyararak, halktan bombalanan bölgelere yaklaşmamalarını istedi.

Sivil savunma ekiplerinin ve ambulansların, çatışmalarda hayatını kaybedenlere ve yaralılara ulaşmak için bölgede çalışmalara başladığı belirtildi.

Öte yandan, İsrail ordusunun, ateşkes başlamasına rağmen askeri birliklerinin bulunduğu bölgelere ambulansların girmesine izin vermediği bildirildi.

Ateşkesin başlamasından 13 dakika sonra ise İsrail saldırılarına ait seslerin kesildiği ancak keşif uçaklarının yoğun şekilde uçuşa devam ettiği gözlemlenmişti.

İsrail, 7 Temmuz'da 'Koruyucu Hat' adı altında abluka altındaki Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

Geçici ateşkesin başladığı ana kadar 900 Filistinlinin hayatını kaybettiği, 6 bin kişinin de yaralandığı açıklandı.

Gazze’de 862 kişiyi öldüren İsrail yönetimi, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin yaptığı ateşkes önerisini önce reddetmiş, ardından bu sabah saat 07:00'den itibaren geçerli olmak üzere 12 saatlik ateşkesi kabul etmişti.

CNN Turk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/dunya/ga...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0