İsrail'de Kesin Sonuç Açıklandı

 > -
Abone ol

Genel seçim resmi sonuçlarına göre Netanyahu’nun partisi Likud 30, ikinci olan merkez sol Siyonist Birlik 24, Birleşik Arap Koalisyonu 13 sandalye kazandı.

İsrail Merkezi Seçim Komisyonu tarafından açıklanan sonuçlara göre, 120 sandalyeli parlamentoda, sağ partiler 67 sandalye kazandı.

Geriye kalan 53 sandalye de, merkez, sol ve Arap partileri arasında paylaşıldı.

Mevcut tabloda, sağcı Likud’un lideri Netanyahu'nun en az 61 sandalye gerektiren koalisyon hükümetini kurması çok zor görünmüyor.

Ekonomi politikası Siyonist Birlik'e benzeyen ve iki tarafla da koalisyona gitme ihtimali bulunduğu için kritik önemdeki Kulanu'nun lideri Mahlon ise gece yarısı kesin sonuçlar açıklandıktan sonra bir sonraki adımına karar vereceğini açıklamıştı.

Birlik hükümeti ihtimali

İsrail basınında seçimde önce sıkça tartışılan konulardan biri de Likud ile sol Siyonist Birlik Partisi'nin bir 'ulusal birlik hükümeti' kurulması ihtimaliydi.

Ancak sonuçlara göre ortaya çıkan tablo sağ koalisyonun kurulması ihtimalini güçlendirdiği için ulusal birlik seçeneği şimdilik ikinci planda kalmış gibi görünüyor.

Göz önünde bulundurulması gereken önemli bir nokta da; İsrail'de erken seçime gidilmesinin sebebi, Netanyahu'nun koalisyondaki diğer sağ partilerle anlaşmazlık yaşamasıydı. Bu durumun koalisyon hesaplarına nasıl yansıyacağı henüz belirsiz.

Obama'dan tebrikten önce eleştiri

ABD Başkanı Barack Obama, kendisinin onayını almadan ABD Kongresi'nde konuşma yapıp, seçim kampanyasını Amerika'ya taşıyan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla seçim sonrası da aralarının düzelmeyeceğinin işaretlerini verdi. Obama ile birlikte Cleveland'a giderken Air Force One uçağında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Earnest, Obama’nın tebrik için henüz İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu aramadığını ama önümüzdeki günlerde aramasını beklediklerini söyledi. Earnest, önceki seçimlerde de Obama’nın, Netanyahu’yu, İsrail Cumhurbaşkanı tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilmesinin ardından aramadığını hatırlattı.

Earnest, Likud lideri Netanyahu'nun seçimden önce yaptığı açıklamalarda İsrail Araplarına yönelik söylemleri için de eleştirilerde bulundu. Earnest İsrail'de nüfusun yüzde 20'sini teşkil eden Arap vatandaşlara atfen "ABD ve Obama yönetimi, İsrail vatandaşı Arapların marjinelleştirilmesi arayışlarını içeren ayrılıkçı söylemlerden derin kaygı duymaktadır. Bu, demokrasi için önemli olan ve ABD ve İsrail’i birbirine bağlayan ideallerin ve değerlerin altını kazımaktadır. Nüfusun bir kesimini marjinalleştirmeye yönelik bu tür söylemler derin kaygı verici ve bölücü” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Al Jazeera ve AFP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir