Görüş Bildir
Haberler
İsrail Askerleri Filistinli Tutuklunun Batı Şeria'daki Evini Havaya Uçurdu

İsrail Askerleri Filistinli Tutuklunun Batı Şeria'daki Evini Havaya Uçurdu

İsrail Askerleri Filistinli Tutuklunun Batı Şeria'daki Evini Havaya Uçurdu

KUDÜS (AA) – İsrail askerleri bir Yahudi yerleşimciyi öldürdüğü gerekçesiyle tutukladığı Filistinlinin işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan evini patlatarak kullanılmaz hale getirdi.

İsrail güçleri, Filistinli tutuklu Muhammed Muravvah Kabha’nın evini yıkmak için Batı Şeria’nın Cenin kentine bağlı Tura beldesine baskın düzenledi.

Kabha’nın evini öğle saatlerinden itibaren kuşatma altına alan İsrail askerleri ile Filistinliler arasında arbede yaşandı. İsrail güçleri Filistinlileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz, ses bombası ve plastik mermi kullandı.

Beldede yaşanan olaylarda şu ana kadar yaralanan olmazken, İsrail güçleri Kabha’nın evini, altına yerleştirdiği patlayıcılarla havaya uçurdu.

İsrail makamları tutuklu Kabha’yı, 20 Aralık 2020’de işgal altındaki Batı Şeria’da Yahudi bir yerleşimciyi öldürmekle suçluyor.

İsrail'in, saldırı düzenlediği iddia edilen Filistinlilerin evlerini yıkması, insan hakları örgütleri tarafından 'toplu cezalandırma' anlamına geldiği için yoğun şekilde eleştiriliyor.

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te 220 bin, Batı Şeria'da ise yaklaşık 500 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor. Uluslararası hukuka göre, işgal altındaki topraklarda yer alan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul ediliyor.

Kaynak: aa:text:20210210:23723207
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın