İspanya'da Neler Oluyor? Bağımsızlık Referandumu Öncesi Polis, Katalan Hükümetine Baskın Yaptı

 > -

Katalonya hükümeti 1 Ekim tarihinde bağımsızlık referandumuna gitme kararı almıştı. İspanya'da başlayan tartışmaların ardından bugün, Katalan hükümetine bağlı bazı bakanlık binaları polis tarafından basıldı, üst düzey bir yetkili ise gözaltına alındı. 

Yaklaşık iki hafta önce Katalan parlamentosu bağımsızlık referandumu için karar almıştı. Karara İspanya Başbakanı Mariano Rajoy karşı çıkmış ve anayasa mahkemesine başvurmuştu.

Mahkeme, referandum kararının anayasaya aykırı olup olmadığını değerlendireceğini belirterek referandumu askıya almıştı.

İspanya yönetiminin tepkisine rağmen 11 Eylül'de Barcelona'da yüz binlerce kişi referanduma destek vereceklerini belirten bir yürüyüş düzenlemişti.

Kamuoyu yoklamaları, referandumun gerçekleşmesi halinde evet ve hayır'ların başabaş olacağına işaret ediyor.

Ayrı dil ve kültürleriyle Katalanlar halihazırda geniş bir özerkliğe sahip. Ancak Katalonya İspanya'nın en zengin bölgesi ve birçok Katalan vergi gelirlerinin çoğunun Madrid'e gittiğini düşünüyor.

Bugün sabah ise mahkeme kararını tanımayan Katalan hükümetine polis tarafından operasyon düzenlendi.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; referandum tarihine 11 gün kala, gerçekleşen operasyonda ekonomi ve dışişleri bakanlıklarının yanı sıra Katalonya Başkanlığı binası da basıldı.

Katalonya Başkan Yardımcılığı Genel Sekreteri Josep Maria Jove operasyonda gözaltına alındı. Katalonya Başkan Yardımcısı Oriol Junqueras ise İspanya polisini Katalonya Özerk Yönetimi'nin kurumlarına ve dolayısıyla yurttaşlarına saldırmakla suçlarken 'Buna izin vermeyeceğiz' diye konuştu.

Savcılar, şu anda referandumu destekleyen 700'den fazla yerel yönetici hakkında soruşturma başlatmış durumda.

Polis baskınının ardından Katalan yetkililerin bakanlık binaları önünde barışçıl protestolar düzenlenmesi çağrısıyla beraber gösteriler düzenlendi.

Barcelona Futbol Kulübü de yazılı açıklama yaparak "Barcelona kulübü, ulusu, demokrasiyi, ifade özgürlüğünü ve kendi kaderini tayin hakkını savunmadaki tarihsel yükümlülüğüne sadıktır. Ve bu hakların özgürce kullanılmasını engelleyen tüm eylemleri kınamaktadır" dedi.

Kasım 2014'te Katalonya'da bağlayıcılığı olmayan bir referandum düzenlemiş, oy kullananların yaklaşık yüzde 80'i bağımsızlık yönünde görüş bildirmişti.

Öte yandan 1 Ekim'de oylamanın yapılabilmesi için sandıkların kurulması ve polis ya da okul müdürleri gibi kamu personellerinin desteği gerekecek. Ancak kamu personelleri amirlerine itaat ederek İspanyol kanunlarına karşı gelme ya da Anayasa'ya bağlı kalma arasında bir seçim yapmak zorunda kalacak.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Arda TuranBarcelonaİspanyaPolisfutbolvergi
Görüş Bildir