İslam Karşıtı Wilders'ın Yeni Girişimi: Hz. Muhammed Adına Ödüllü Karikatür Yarışması

 > 
220PAYLAŞIM

İslam karşıtı çıkışlarıyla tanınan Hollanda'nın ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, parlamentoda "Muhammed Peygamber karikatür yarışması" düzenleyeceğini açıkladı. Wilders yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara bir tepki olarak düzenlendiğini söyledi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, yarışmada birinci olan karikatüre 5.000 euro, ikinciye ise, 2.500 ödül verilecek. Wilders ödül miktarının, adının açıklanmasını istemeyen "cömert bir bağışcı" tarafından ödeneceğini söyledi.

Jüri üyeliğini Wilders ile Bosch Fawstin yapacak

Yarışmanın jüri üyeliklerini Wilders ile 2015 yılında ABD'nin Texsas eyaletindeki Garland kentinde saldırıya uğrayan karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin yapacak.

Aşırı sağcı lider, karikatür yarışmasını, "Hollanda'da daha az Faslı" söylemi nedeniyle suçlu bulunduğu ancak ceza almadığı davanın temyiz duruşmasının başladığı Perşembe sabahı duyurdu.

Hollandalı Muhalefet Liderinden 'Camileri ve Kuran'ı Yasaklama' Vaadi - onedio.com
Hollandalı Muhalefet Liderinden 'Camileri ve Kuran'ı Yasaklama' Vaadi - onedio.com

Karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamentoda düzenlemek istiyor

Wilders, ifade özgürlüğünü savunmak için "güçlü bir karşı ses" zamanının geldiğini belirterek, özgür düşüncenin giderek baskı altına alındığını savundu.

Aşırı sağcı lider, buna örnek olarak da savcılık tarafından hakkında yapılan temyiz başvurusu ile Hollanda hükümetinin Çarşamba günü açıkladığı nefret suçlarına daha fazla ceza verilmesini içeren önergeyi gösterdi.

PVV lideri, Muahmmed Peygamberi konu alan karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamento binasında düzenlemek istiyor. Hollanda'da mecliste temsil edilen her parti, yılda bir kez mecliste resmi bir etkinlik düzenleyebiliyor.

'Parlamento izin vermezse başka yerde düzenlenecek'

Siyasi partiler bu günü genellikle üyelerle buluşma günü olarak değerlendiriyor. PVV'nin böyle bir geleneği yok. O nedenle aşırı sağcı parti, bu hakkını karikatür yarışması için kullanmak istiyor. Wilders, etkinliğin tepki yaratacağı ve bazı riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor. Bu nedenle parlamentonun en güvenli yer olduğunu savunuyor.

"Ancak en büyük tehlike ifade özgürlüğünün sınırlanması" diyen Wilders, yarışmanın kışkırtma amacıyla değil, düşünce özgürlüğünün altını çizmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Wilders, parlamentoda izin verilmemesi halinde, yarışmanın başka bir yerde yapılacağını vurguladı.

Wilders'ın bu girişimine sosyal medyadan da tepkiler geliyor...

Ayrıca bakınız 👇

Krizin Tam Ortasındaki İsim: Göçmen ve İslam Karşıtlığının Sembolü Wilders Kimdir? - onedio.com
Krizin Tam Ortasındaki İsim: Göçmen ve İslam Karşıtlığının Sembolü Wilders Kimdir? - onedio.com
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir