Görüş Bildir
Haberler
İslam Karşıtı Wilders'ın Yeni Girişimi: Hz. Muhammed Adına Ödüllü Karikatür Yarışması

İslam Karşıtı Wilders'ın Yeni Girişimi: Hz. Muhammed Adına Ödüllü Karikatür Yarışması

Emre Ordu
17.05.2018 - 22:29 Son Güncelleme: 18.05.2018 - 08:52

İslam karşıtı çıkışlarıyla tanınan Hollanda'nın ana muhalefetteki aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders, parlamentoda 'Muhammed Peygamber karikatür yarışması' düzenleyeceğini açıkladı. Wilders yarışmanın ifade özgürlüğüne yönelik baskılara bir tepki olarak düzenlendiğini söyledi.

BBC Türkçe'den Yusuf Özkan'ın haberine göre, yarışmada birinci olan karikatüre 5.000 euro, ikinciye ise, 2.500 ödül verilecek. Wilders ödül miktarının, adının açıklanmasını istemeyen 'cömert bir bağışcı' tarafından ödeneceğini söyledi.

Jüri üyeliğini Wilders ile Bosch Fawstin yapacak

Jüri üyeliğini Wilders ile Bosch Fawstin yapacak

Yarışmanın jüri üyeliklerini Wilders ile 2015 yılında ABD'nin Texsas eyaletindeki Garland kentinde saldırıya uğrayan karikatür yarışmasında ödül alan Arnavut asıllı Bosch Fawstin yapacak.

Aşırı sağcı lider, karikatür yarışmasını, 'Hollanda'da daha az Faslı' söylemi nedeniyle suçlu bulunduğu ancak ceza almadığı davanın temyiz duruşmasının başladığı Perşembe sabahı duyurdu.

Karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamentoda düzenlemek istiyor

Karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamentoda düzenlemek istiyor

Wilders, ifade özgürlüğünü savunmak için 'güçlü bir karşı ses' zamanının geldiğini belirterek, özgür düşüncenin giderek baskı altına alındığını savundu.

Aşırı sağcı lider, buna örnek olarak da savcılık tarafından hakkında yapılan temyiz başvurusu ile Hollanda hükümetinin Çarşamba günü açıkladığı nefret suçlarına daha fazla ceza verilmesini içeren önergeyi gösterdi.

PVV lideri, Muahmmed Peygamberi konu alan karikatür yarışmasını güvenlik gerekçesiyle parlamento binasında düzenlemek istiyor. Hollanda'da mecliste temsil edilen her parti, yılda bir kez mecliste resmi bir etkinlik düzenleyebiliyor.

'Parlamento izin vermezse başka yerde düzenlenecek'

'Parlamento izin vermezse başka yerde düzenlenecek'

Siyasi partiler bu günü genellikle üyelerle buluşma günü olarak değerlendiriyor. PVV'nin böyle bir geleneği yok. O nedenle aşırı sağcı parti, bu hakkını karikatür yarışması için kullanmak istiyor. Wilders, etkinliğin tepki yaratacağı ve bazı riskleri beraberinde getireceğini düşünüyor. Bu nedenle parlamentonun en güvenli yer olduğunu savunuyor.

'Ancak en büyük tehlike ifade özgürlüğünün sınırlanması' diyen Wilders, yarışmanın kışkırtma amacıyla değil, düşünce özgürlüğünün altını çizmek amacıyla düzenlendiğini söyledi.

Wilders, parlamentoda izin verilmemesi halinde, yarışmanın başka bir yerde yapılacağını vurguladı.

Wilders'ın bu girişimine sosyal medyadan da tepkiler geliyor...

Ayrıca bakınız 👇

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
sokakmagandasi

Ateist bir bireyde olsam böyle birşeyin yapılmasına kesin olarak karşı çıkarım. insanların inandığı kutsal saydığı bir şey hakkında böylesine birşey yapmak d... Devamını Gör

humanistkus

Karikatürün kesinlikle ifade özgürlüğü olduğunu düşünüyorum, ama Wilders'ın diğer yasaklama vaatlerine karşıyım.

incredible HULK

Müslüman ülkeler dünyada söz sahibi,nüfuzlu ülkeler olsaydı bu namussuz provakatörler böyle bir işe asla kalkışamazdı

Kuzey Arslan

Hiç bir dine inanmasam da dünya tarafından kabul görmüş ve "özgür" olan bu dünya da herkes'in bir kutsalı vardır. Bu kutsal doğru veya yanlış fark etmez, say... Devamını Gör

sulo1719

milletin kutsalına haakaret ederken buna ''fikir özgürlüğü'' demek daha da büyük bir adilik. hitler öleli 100 yıl bile olmadı ama sağcı liderler oy kazanabi... Devamını Gör