Görüş Bildir
Haberler
İşitme Engelli Yurttaşı Kör Eden Polise Ceza Yok

İşitme Engelli Yurttaşı Kör Eden Polise Ceza Yok

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gezi eylemlerinde işitme engeli nedeniyle polis anonsunu duyamayan ve gaz kapsülünün isabet etmesiyle bir gözünü kaybeden Selçuk Yıldız soruşturmasında takipsizlik kararı çıktı.

İstanbul’daki Gezi eylemlerinde işine giderken Sancaktepe Belediyesi’nin önünde polisin attığı gaz kapsülü nedeniyle bir gözünü kaybeden işitme engelli Selçuk Yıldızı’ı vuran polislere dava açılmayacak. Konu hakkında yürütülen soruşturmada takipsizlik kararı verildi.

3 Haziran 2013 günü işine gittiği sırada işitme engelli yüzünden polisin ikazını duymayan Yıldız, 5 metre mesafeden atılan gaz kapsülünün sol gözüne isabet etmesiyle görme yetisini kaybetti.

Yıldız o günü, “3 Haziran’da saat 21.00’de  evden çıktım. Atatürk Caddesi’ne geldiğimde sağ tarafımda protestocular vardı, sol tarafımda ise belediye binasını tamamen abluka altına almış ve caddeyi kesmiş olan polis ve TOMA’lar. Restoranımız caddenin hemen karşısındaki sokaktaydı.  Caddenin tam ortasındayken 5 metre uzağımdaki bir polis elindeki gaz tüfeğini üzerime doğru ateşledi, gözümde sanki yıldırımlar çakıyordu, yere düşerken ikincisi alnıma geldi. O acıyı tarif etmeme imkan yok” sözleriyle anlatmıştı.

GEREKÇE ŞAŞIRTICI

Gözlerini hastanede açan Yıldız’a gönüllü olarak avukatlık yapan Meltem Aykut Giray, olayın hemen ardından hukuk sürecini başlatarak, polislerden şikâyetçi oldu,  İstanbul Valiliği’nden polisler hakkında soruşturma izni verilmesini talep etti.

İstanbul Valiliği, Yıldız’ın avukatı Giray’ın soruşturma talebine karşılık ilginç bir yanıt verdi, “polisin envanterinde gaz bombasını atan teçhizat bulunmadığı, dolayısıyla iddiaya konu olan personelin tespitinin yapılamadığı”nı savundu. İstanbul Valisi Selami Altınok imzasıyla gönderilen yazıda, MOBESE görüntülerine ulaşılamadığını belirterek, polislerle ilgili soruşturmanın açılmasına izin vermedi.

DOSYA KAPATILDI

Av. Giray, Valiliğin kararına  itiraz etti ancak İstanbul Bölge İdare Mahkemesi kararı onadı. Mahkemenin kararına dayanan İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkili idari merci tarafından soruşturma izni verilmemiş olmaması, soruşturma ve kovuşturma olanağı bulunmaması nedeniyle şüpheliler hakkında takipsizlik kararı verdi.

Elçin Yıldıral / BirGün

Kaynak: http://birgun.net/news/view/hukuk-duy...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0