Görüş Bildir
Haberler
IŞİD Militanları Kaçırdıkları 1500 Ezidi Kadınla Zorla Evlenecek!

IŞİD Militanları Kaçırdıkları 1500 Ezidi Kadınla Zorla Evlenecek!

Ulaş
18.08.2014 - 18:50

Radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) Ezidilere yönelik katliamlarına her gün bir yenisi eklenirken, alıkonulan Ezidi kadınların militanlarla zorla evlendirilmek istendiği öne sürüldü.

The New York Times ve The Independent gazetelerinde yere alan haberlere göre evliliğe zorlanan 1500 kadar Ezidi kadın var. Sincar’dan kaçırılan ve birçok farklı noktada tutulan kadınlardan genç ve güzel olanlar ayrılıp militanlara eş olarak seçiliyor.

Din değiştirmemenin cezası hapis ya da ölüm

Görgü tanıklarına göre bu kadınlardan İslam’ı seçecek olanlara ‘güzel bir hayat ‘ sözü verilirken, dinini değiştirmek istemeyen Ezidiler ise ölümle veya süresi belli olmayan hapis cezalarıyla tehdit ediliyor.

Irak’ın eski dışişleri bakanı da olan Kürt siyasetçi Hoşyar Zebari de şunları söyledi: “ Birçok IŞİD militanı yabancı şehirlerden ve ülkelerden eşleri olmadan geldi. Müslüman olmayan biriyle evlenmek yasak olarak görüldüğü için de Ezidi kadınlar da militanlar için ‘haram’ sayılıyor. Bu yüzden kadınların dinini değiştirerek cihatçıların eşleri olmasını istiyorlar.

Hilafeti yaymayı amaçlıyor

Bir iddiaya göre, IŞİD bu yolla yakın zamanda ilan ettiği hilafeti de daha geniş bir coğrafyaya yaymayı amaçlıyor.

Farklı inanaçlara mensup birçok kadının örgütün elinde esir olduğu biliniyor. Ancak IŞİD’in ‘ kafir ‘ olarak gördüğü Ezidiler, tutsakların büyük bölümünü oluşturuyor.

  • Diken
Kaynak: http://www.diken.com.tr/isid-militanl...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın