Görüş Bildir
Haberler
IŞİD Lideri Bağdadi'nin 'Sağ Kolu' İstanbul'da Yakalandı

IŞİD Lideri Bağdadi'nin 'Sağ Kolu' İstanbul'da Yakalandı

Suriye’de 2 yıl önce öldürülen IŞİD lideri Ebu Bekir El-Bağdadi'nin en çok güvendiği kilit isimler arasında yer alan ve örgütün sözde “askeri yapılanması”nın başında bulunan terörist, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ve polisin düzenlediği ortak operasyonla yakalandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İHA'nın üst düzey güvenlik yetkililerine dayandırdığı haberine göre IŞİD'li terörist Ataşehir'de düzenlenen operasyonla yakalandı.

El-Bağdadi'yi "güvenli bölgeye" taşıyan isim

El-Bağdadi'yi "güvenli bölgeye" taşıyan isim

2019 yılında ABD Kuvvetlerince Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentine bağlı Barisha köyünde düzenlenen operasyonda ölü olarak ele geçirilen örgütün Irak asıllı lideri El-Bağdadi'nin örgüt içinde en çok güvendiği isimler arasında gösterilen ve örgüt elebaşının Irak'tan Suriye'ye geçişinde ve Suriye’de yeraltına inerek ‘güvenli bölgelerde’ gizlenmesinde kritik rol üstlenen A.S.İ.M. adlı Afganistan uyruklu teröristin, 3 yıl önce başlayan örgütteki çözülmelerin ardından Türkiye’ye sızdığı belirlendi. 

Suriye’den itibaren MİT’in radarında bulunan teröristin, sınır hattından Türkiye’ye geçiş yaptığı tespit edildi.

MİT adım adım izledi

MİT adım adım izledi

Güvenlik servislerinin yakın takibindeki A.S.İ.M. adlı IŞİD’in sözde ‘Askeri Yapılanma ve Silahlı Eğitim Emiri’nin, ilk olarak 2014 yılından bu yana birçok zincirleme eylemden sorumlu tutulduğu Suriye’den Türkiye’ye geçtiği, ardından da sahte pasaport ve kimlikle İstanbul’a kadar geldiği öğrenildi.

Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından teröristin saklandığı adres ve irtibatları İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekiplerine aktarıldı. Operasyonun geri kalan kısmı emniyet güçlerine devredilirken, MİT’in aktardığı bilgiler ışığında harekete geçen İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, Ataşehir’de bir apartman dairesinde saklandığı belirlenen şüpheli için operasyon hazırlığı yaptı. 

Evde herhangi bir patlayıcı olma ihtimali göz önünde bulundurularak, çevre güvenliğine karşı bütün riskler değerlendirildi. Teröristin dışarıya çıkması beklendi. 

28 Nisan akşamı evden çıkınca hemen baskın düzenlendi ve örgütün kilit ismi saklandığı apartman dairesinden çıktıktan kısa bir süre sonra yakalanarak gözaltına alındı. 

Yakalandığında üzerinde başkası adına düzenlenmiş sahte kimlik ve pasaport çıkan örgüt üyesinin, o tarihlerde hem Bağdadi’nin en yakınındaki isim olduğu, hem de Suriye'de örgütün sözde ‘Askeri Emir’ seviyesinde IŞİD üyelerine silahlı eğitim verdiği kaydedildi.

Eli kılıçlı fotoğrafları ortaya çıktı

Eli kılıçlı fotoğrafları ortaya çıktı

MİT ve Emniyet raporlarına yansıyan detaylar arasında, savaş bölgelerinde gerçekleştirilen infazlarda sıkça rastlanan kılıçla fotoğrafı da yer alan hücre sorumlusu, gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine getirildi. 

Zanlıdan ele geçirilen cep telefonu, telefondan çıkan kırsalda elinde salladığı kılıçla çekilmiş fotoğraflar ve dijital materyallere, incelenmek üzere el konuldu. 

Örgüt sorumlusunun cep telefonu ve diğer dijitallerindeki mesaj trafiği de mercek altına alındı.

Terörle Mücadele Şubesindeki sorgusu tamamlanan teröristin, bugün adli makamlara sevk edilmesi bekleniyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
60
17
5
3
3
2
1
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Ercan

Göz bebeğimiz İstanbul'da ilk çağ ayısı yobaz teröristler cirit atıyor,Hatay,Gaziantep,Kahramanmaraş,Adana vs vs acaba ne halde...ne diyeyim içine sıçtılar g... Devamını Gör

Türkiye'nin geldigi hale bak, tam bir islamci bok cukuru ... Kimbilir icimizde daha ne kadar barbar bedevi barindiriyoruz.

anck su namun

Şaşırdık mı hayır... çünkü işidli terörist dediğimiz katillerin yarısı Sakaryalı ve çoğu ülkede.. Küçük bi araştırmayla ortaya çıkar .. o dönemde işyerini aç... Devamını Gör

Art Ankara

Ankara Hacı Bayram IŞİD terörist devşirme merkeziydi New York Times bile yazdı, çocukları bile alıp götürdüler, şimdi geri dönenler gazetelere rahat rahat na... Devamını Gör