IŞİD Karanlığına Çekilen Genç Kızların ve Bu Karanlıktan Kurtulmak İsteyen Bir Annenin Çarpıcı Hikayesi: Kalifat

659PAYLAŞIM

Beni benden aldı resmen.

Netflix, bu yıl yayına giren oldukça etkileyici ve bir o kadar da gerçeklerle örülü İsveç yapımı Kalifat isimli diziyle karışımızda. Dizi, hem İsveç'te hem de diğer Avrupa ülkelerinde izlenme rekorları kırıyor.

Pek çok Türk izleyicinin haberdar olmadığı bu diziden sizlere bahsetmek istedim.

Öncelikle dizi, senaristin 2015 yılında IŞİD’e katılmak üzere Londra’dan kaçan 3 liseli kızın havalanında çekilen bu fotoğrafından etkilenmesiyle ortaya çıkmış.

Türkçe'ye Hilafet olarak çevrilen dizinin yönetmen koltuğunda da Wilhelm Behrman ve Niklas Rockström birlikte oturmuş.

Birçok gerilim ve dram sahnelerinden oluşan dizide; Aliette Opheim, Türk kökenli Gizem Erdoğan, Amed Bozan, Lancelot Ncube ve Albin Grenholm karakterlere can veriyor.

IMDb puanı 8,1 olan dizi, İsveç'te örgütlenen IŞİD'in faaliyetlerini, genç kızların nasıl kandırıldığını ve Suriye'de mahvedilen hayatları gözler önüne seriyor.

Bir yandan kocasıyla birlikte İsveç'ten kalkıp IŞİD karanlığının tam ortasına yani Rakka'ya gelen Pervin'in (Gizem Erdoğan) özgürlüğüne kavuşma mücadelesini,

Diğer yandan da kolayca kandırılmaya müsait olan biri 13 diğeri 15 yaşında olan iki kız kardeş ve arkadaşlarının tuzağa düşürülme sürecini ve Suriye yolculuklarını izliyoruz.

Bu kandırılmanın ne kadar kolay olduğunu görünce siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. Okul gibi güvenli olduğunu düşündüğümüz bir alanda böylesine bir faaliyetin rahatlıkla yürütülmesi insanı ürkütüyor.

Bununla birlikte istihbaratta çalışan Fatıma'nın hayatını ve mesleğini tehlikeye atarak bu genç kızları "hayatsızlıktan" kurtarma çabasına şahit oluyoruz.

Ayrıca ilk sezonu yayınlanan 8 bölümlük dizide sık sık Türkiye'den bahsedildiğini, Pervin'in Rakka'daki Türklerle Türkçe konuştuğunu da duyacaksınız.

Daha 1 hafta önce seksten bahseden bir genç kızın 1 hafta içinde dönüşüp müslüman olmayan insanların öldürülmesi gerektiğini savunan tehlikeli birine dönüşmesi insanı ürkütüyor. Böylesine koşulsuz, kolay bir teslimiyetin olması ciddi anlamda dehşet verici.

İnsanlarda merak uyandıran gerçeklikten uzak olmayan hikayesiyle ve dört dörtlük oyunculuklarıyla -özellikle Gizem Erdoğan müthiş oynamış- bu yılın izlenmesi gereken dizilerinden biri.

İnsanlarda merak uyandıran gerçeklikten uzak olmayan hikayesiyle ve dört dörtlük oyunculuklarıyla -özellikle Gizem Erdoğan müthiş oynamış- bu yılın izlenmesi gereken dizilerinden biri.
İnsanlarda merak uyandıran gerçeklikten uzak olmayan hikayesiyle ve dört dörtlük oyunculuklarıyla -özellikle Gizem Erdoğan müthiş oynamış- bu yılın izlenmesi gereken dizilerinden biri.

Siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım! 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
asli-korkankorkmaz

8 BÖLÜMÜDE HİÇ SIKILMADAN İZLEDİM 2.SEZON İÇİN SABIRSIZLIKLA BEKLEMEKTEYİM.

oktay-ozdemir

İlk çıktığı zaman izlemiştim. Oyunculuklar gerçekten çok iyi, tüm sahneler gerçeğe çok uygun çekilmiş sanki o an Suriyede olayın içindeymiş gibi hissediyorsunuz. Konu da yaşanmış olaylardan esinlenince ortaya böyle bir şaheser çıkıyor.

wisletful

Diziyi üst yapı büyük segment gören kadınlar. Hepimiz o yaşlardan geçtik , kaçınız aklınızdan bilmediğiniz bir islam örgütüne katılmayı denedi? Kaçınız düşündünüz de yaptınız lan !! keşke geberselermiş, Çok mutlu olurdum. Kandırılarak seks kölesi edilen ne genç ne yaşlı hiç bir KADINA ACIMIYORUM. Dünyayı kurtarmak sana mı kaldı lan , Kandırılmakmış.. Yeni moda da bu oldu artık poposu sıkışan kandırılmaktan bahsediyor. Zaten orda az şeyler yaşamamışlardır ama keşke daha fazlasını yapsalarmış böyle kendi kararlarıyla bir yerden bu örgüte katılmayı seçen OROSPULARA ! .

antata

kandırılma mı :D

532li-numara

Bunları geri almayan avrupa ülkelerine sonuna kadar hak veriyorum. Yarın bir gün Ortadoğu'da IŞİD benzeri bir yapı daha kurulsa bunlar yine koşa koşa kafa kesmeye giderler. Yasal bir biçimde adam öldürebilmek için orduya katılan amerikalılardan farkı yok bunların.

Görüş Bildir