ABD İlk Kez Bağdat Yakınlarını Bombaladı

 > -
ABD İlk Kez Bağdat Yakınlarını Bombaladı

Irak - Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne karşı koalisyonun oluşturulmasının ardından ABD'nin ilk kez Irak'ta Bağdat yakınlarındaki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonları düzenlediği belirtildi.

Fransız AFP haber ajansına bilgi veren ABD'li yetkililer Bağdat yakınlarında ve Şengal dağı çevresindeki IŞİD hedeflerinin vurulduğunu söyledi.

Şengal dağı yakınlarındaki operasyonda 6 IŞİD aracının imha edildiği, Bağdat yakınlarında ise bir IŞİD üssünün vurulduğu belirtildi.

ABD IŞİD'e karşı şu ana kadar düzenlenen hava saldırılarının ise 162'ye çıktığını belirtti.

ABD'nin daha önce düzenlediği hava operasyonları daha çok IŞİD'e karşı çatışan Kürt güçlerine hava desteği niteliğindeydi. Musul barajı ve Şengal dağındaki hava bombardımanları da daha çok defansif operasyonlar olarak görülüyordu.

Ancak ABD'nin son hava operasyonlarının daha ofansif olduğu ifade ediliyor. IŞİD militanlarının Bağdat'a doğru ilerlememesine karşın ABD'nin buradaki hedefleri vurduğu söyleniyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bağdat'ın güneybatısında gerçekleştirilen hava bombardımanı kendi vatandaşlarımızı korumanın ötesine geçen ilk operasyondu" dedi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry dün Paris'te düzenlenen IŞİD'e karşı mücadele zirvesine katışmıştı. Zirvenin ardından 30 ülkenin askeri çabalara destek vereceği açıklanmıştı.

BBC Türkçe

Haberin Tamamı İçin:

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBarack ObamaIŞİDIrakSavaş
Görüş Bildir