Görüş Bildir
Haberler
IŞİD'den Kurtulan Ezidi Kadınlar Tecavüzü ve İşkenceyi Anlattı

IŞİD'den Kurtulan Ezidi Kadınlar Tecavüzü ve İşkenceyi Anlattı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tecavüz, kötü muamele, zorla evlendirilme ya da din değiştirmeye zorlama: IŞİD'in elinden kaçmayı başaran Ezidi kadınlar, maruz kaldıkları şiddeti insan hakları savunucularına anlattı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), IŞİD'in elinden kaçmayı başaran 20 kadar Ezidi kadın ve kız çocuğu ile konuştu.

İnsan hakları savunucularına IŞİD'in elindeyken maruz kaldıkları şiddeti anlatan Ezidi kadınlar, sistematik olarak tecavüz ve kötü muameleye uğradıklarını, zorla evlendirildiklerini, ayrıca din değiştirmeye zorlandıklarını söyledi.

HRW’ye başından geçenleri anlatan Reşide adlı bir Ezidi kadın, IŞİD militanlarının hangi kadına tecavüz edeceklerini belirlemek için zaman zaman kura çektiklerini aktardı. 31 yaşındaki Reşide, “kurada” adının çekilmesi üzerine intihar etmeye çalıştığını ancak başaramadığını ekledi.

İsmi verilmeyen iki genç kadın ise, dört militanın 16 yaşındaki kardeşlerine birkaç ay boyunca tecavüz ettiğini aktardı. Kadınlar, kardeşlerinin Ukraynalı bir militan tarafından sistematik biçimde dövüldüğünü, vücuduna elektrik verildiğini, aç bırakıldığını ve tecavüz edildiğini de aktardı. Kızın halen IŞİD’in elinde olduğu kaydedildi.

Binlerce Ezidi, IŞİD yüzünden kaçmak zorunda kalmıştı

'Travma yaşıyorlar'

2014 yılının Ağustos ayında yaşadıkları bölgeden sürülen Ezidiler, uzun süre Sincar dağlarında mahsur kalmıştı. Ezidilerin bir kısmı kaçmayı başarırken, binlerce kadın ve kız çocuğu IŞİD militanları tarafından kaçırılmıştı.

Raporu kamuoyuna açıklayan HRW Direktörü Liesl Gerntholtz, kaçmayı başaran şanslı kadınların yardıma ihtiyacı olduğunu ve karşı karşıya kaldıkları şiddet nedeniyle büyük bir travma yaşadıklarını dile getirdi. Gernholtz, zorla evlendirmelerin yanı sıra IŞİD militanlarının kadınları birbirine sattığını ya da hediye ettiğini de belirtti.

'Tecavüz savaş taktiği'

Birleşmiş Milletler de Irak ve Suriye'de IŞİD'in, Nijerya'da da Boko Haram'ın cinsel şiddeti bir savaş taktiği olarak kullandığına dikkat çekti.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, 'radikal grupların tecavüz, cinsel kölelik ve zorla evlendirme eylemleriyle ilgili korkunç haberlerin geçen yıla damgasını vurduğunu' kaydetti.

Deutsche Welle ve SoL

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
21
8
4
4
0
0
0