IŞİD 80 Ezidi'yi Katletti!

 > 
45PAYLAŞIM

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’in Sincar’ın en büyük köylerinden biri olan Kojo’da, köylülerin taleplerini yerine getirmeyi reddetmesinin ardından 80 Ezidi’yi öldürdü. Ezidiler uluslararası topluma tepkili.

Ezidi ve Kürt kaynakalarına göre, IŞİD, köylülerden kendilerine rehberlik yapmalarını ve erkeklerinin kendi saflarında savaşmalarını istedi. Köylülerin bu talebi reddetmesinin ardından köye saldıran IŞİD erkeleri öldürdü, kadın ve çocukları ise esir alarak Telafer’e götürdü.

Irak Dışişleri eski bakanı Hoşyar Zebari, katliama ilişkin yaptığı açıklamada "Bugün (Cuma) öğlenden sonra araçlarla geldiler ve öldürmeye başladılar. Bunu 'Ya Müslüman ol ya da öl' şeklindeki inançlarından dolayı yaptıklarını düşünüyoruz’ dedi.

Al Jazeera Erbil Büro Şefi Ahmed Zaviti, olayla ilgili şu bilgileri verdi:

'Kojo, Sincar’ın güneydoğusunda bir köy. Telafer’e ve Kayrevan’a yakın. Ninova Eyaleti’ne bağlı. Köyün nüfusu yaklaşık bin 200 kişi. Bunların yaklaşık beş yüzü daha önce köyü terketmişti. Biraz önce Ezidi kaynaklardan aldığımız bilgiye göre, geri kalanlar Arap aşireti Mutevte’nin koruması altındaydı. IŞİD geçen hafta köy halkına Müslümanlığı seçmeleri için üç gün süre vermişti. Sürenin bitiminin ardından Mutevte Kabilesi liderleri, tehditlerini yerine getirmemeleri için IŞİD ile görüşmeler yapmıştı. Bunun üzerine yeniden süre verdiler. Bu süre de Cuma günü öğlen saatlerinde doldu. Köye geldiler ve cep telefonlarını topladılar. Dolayısıyla köy halkıyla dışarının irtibatı kesilmiş oldu. Kayravan’daki Arap kaynaklar Kürdistan yetkililerine yaklaşık 200 kişinin idam edildiği haberini ulaştırdı. Kadın ve çocuklar başka bir bölgeye götürüldü. Bazı kaynaklar Telafer’e götürüldüklerini söylüyor.'

Amerika'ya öfke

Ahmed Zaviti, Ezidilerin ABD’yi ve uluslararası camiada etkin olan ülkeleri eleştirdiğini bildirerek, 'Ezidiler, daha önce bu ülkelere tehdit altında oldukalrını ilettiklerini söylüyor. Ezidi kaynaklara göre Amerika kendilerine güvence verdi. Bundan dolayı Amerika’ya karşı büyük bir öfke var' ifadelerini kullandı.

Zaviti, Ezidi mültecilerle ilgili olarak 'Kaynaklar IŞİD’in Sincarı ele geçirmesinden sonra yaklaşık 200 bin kişinin dağlık alana sığındığını söylüyor. Bunların 150 bine yakını Kürdistan Bölgesi’nin bazı mıntıkalarına götürüldü. Bir bölümü hala Suriye topraklarında. Kendilerine yardım yapılıyor ama tam bir trajedi yaşıyorlar' dedi.

IŞİD saldırılarından kaçan binlerce Ezidi’nin Türkiye’ye doğru göçü devam ediyor. Birçok mülteci gerekli evraklara sahip olmadığı için İbrahim Halil sınır kapısı yakınındaki bölgede çadırlarda bekliyor.

  • Al jazeera ve Reuters
Haberin Tamamı İçin:
IŞİD 80 Ezidi'yi Katletti!

Irak Şam İslam Devleti militanlarının Kuzey Irak’ta en az 80 Ezidiyi öldürdüğü belirtildi.

Üst düzey Kürt yöneticisi Hoşyar Zebari, militanların motorlu taşıtlarla Şengal Dağları’nın 45km uzağındaki bölgeye geldiğini ve sivilleri öldürmeye başladığını söyledi.

Reuters ajansına yaptığı açıklama Zebari, “Bunun dini nedenlerden kaynaklandığına inanıyoruz: Ya inancını değiştir ya da öl” dedi.

Öldürülenlerin hepsinin erkek olduğu ve bazı kadın ile çocukların ise kaçırıldığı belirtiliyor.

Reuters haber ajansına konuşan Iraklı Ezidi milletvekili Mahama Halil hayatta kalan köylülerle konuştuğunu belirterek Ezidi kıyımının bir saate yakın sürdüğünü söyledi.

Halil olayı söyle anlattı:

“IŞİD militanları beş gün boyunca köylüleri din değiştirmesi için ikna etmeye çalışmış. Bugün de uzun bir öğüt vermişler. Daha sonra din değiştirmeyi reddeden tüm erkekleri öldürmüşler. Kadınlar ve çocukları yabancı militanların bulunduğu Telafer’e götürmüşler”

Halil’in açıklamaları henüz resmi makamlarca doğrulanmadı.

Birleşmiş Milletler (BM), IŞİD'in Irak'ın kuzeyinde Ninova eyaletindeki Şengal (Sincar) bölgesindeki saldırılarında, Ezidi azınlıktan 40 çocuğun öldüğünü açıklamıştı.

BM, saldırıların başlamasından bu yana 1 milyon 200 binin üzerinde Iraklının evlerini terketmek zorunda kaldığını belirtiyor.

BBC

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir