Görüş Bildir
Haberler
İran'dan Suudi Arabistan'a Zeytin Dalı

İran'dan Suudi Arabistan'a Zeytin Dalı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Münih Güvenlik Zirvesi’nde yaptığı açıklamada Tahran ve Riyad’ın Suriye’de ve bölgede istikrar için birlikte çalışması gerektiğini söyledi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’e göre Tahran ve Riyad, Suriye ve bölgede istikrar için gergin ilişkileri geride bırakmalı. Zarif’in açıklaması aylar sonra tarafların Münih kentinde Suriye barışının görüşüldüğü masada biraraya gelmesinin ardından geldi.

Münih Konferansı’nda konuşan Zarif zıtlaşmaları geride bırakmak istediğini belirtti ve “Birlikte çalışmalıyız” mesajı verdi.

İran ve Suudi Arabistan’ın kendilerini bölgenin dışında tutamayacaklarını belirten Zarif, Riyad’dan “Suudi kardeşlerimiz” diye bahsetti. Suudi Arabistan’la çalışmaya hazırlanıyoruz diyen İran Dışişleri Bakanı, Tahran ve Riyad’ın Suriye’de ortak çıkarları olduğuna inandığını kaydetti.

İki petrol üreticisi bölgesel rakip ülke, Suriye savaşında karşı taraftalar. Suudi Arabistan’ın Ocak ayında bir Şii din adamını infaz etmesinin ardından Tahran’da, Suudi Arabistan elçiliğini hedef alan saldırı iki ülke arasındaki ilişkileri daha da germişti. Suudi Arabistan, İran’la bütün ilişkileri kesmişti.

“Ortak fırsatlarımız, zorluklarımız ve genel tehditlerimiz var” diyen Zarif, “Geçmişi geride bırakma, gelecek için yeni bir sayfa açma zamanı” olduğu görüşünü savundu.

Münih Konferansı’nda Zarif’den önce konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adel el Jubeir, İran’la ilişkilere hiç değinmedi Esad’ın geleceğiyle ilgili farklılıklara dikkat çekti. Jubeir, Suriye liderinin gitmesi gerektiğini belirtti ve “Bu bizim önceliğimiz ve bunu başaracağız,” dedi.

VOA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
1
1
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın