Görüş Bildir
Haberler
İran'da İdamını Beklerken Ölen Kadının Yine de Asıldığı İddia Edildi

İran'da İdamını Beklerken Ölen Kadının Yine de Asıldığı İddia Edildi

İran'da eşini öldürmekten idam cezasına çarptırılan Zahra İsmaili'nin, tam asılmak üzereyken kalp krizi geçirip hayatını kaybettiği ancak kayınvalidesinin isteği üzerine yine de asıldığı iddia edildi.

Avukat Muradi, bunun Zahra İsmaili'nin (Soldan birinci) ailesiyle tek fotoğrafı olduğunu söyledi

BBC Türkçe'de yer alan habere göre, avukatı Omid Moradi, Zahra İsmaili'nin eşi Ali Rıza Zamani'yi öldürmekten hüküm giydiğini ancak Zamani'nin müvekkiline kötü davrandığını ve kendisini ve kızını korumak için cinayet işlediğini savundu.

Facebook sayfasında müvekkilinin nasıl öldüğünü anlatan avukat, Cumartesi günü Rajai Shahr Hapishanesi'nde yaşanan olayda İsmaili'nin kendisinden önce 16 erkeğin idamını izlemeye zorlandığını anlattı.

Avukata göre İsmaili, sıra kendisine gelmeden az önce kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. Ancak, kurbanın annesinin idam sehpasını tekmeleme hakkını kullanabilmesi için müvekkilinin cansız bedeni yine de asıldı.

Moradi, Alireza Zamani'nin İstihbarat Bakanlığı'nda Genel Müdür olduğunu ve çiftin iki çocukları olduğunu kaydetti.

İdamın en fazla uygulandığı ikinci ülke

İdamın en fazla uygulandığı ikinci ülke

İran'da son birkaç haftada birçok idam mahkumunun infaz edildiği bildirildi ancak 17 kişinin birden infaz edilmesinin İran için bile yüksek bir sayı olduğu belirtiliyor.

İran, Çin'den sonra dünyada en fazla kişinin idam edildiği ülke.

İran'da uyuşturucu kaçakçılığı gibi şiddet içermeyen suçlardan hüküm giyenler, siyasi suçlular ve küçük yaştakiler idam ediliyor.

BM İran İnsan Hakları Rapörtörü Javid Rahman'ın geçen ay yayımladığı raporda, Aralık 2020'ye kadar ülkede 233 kişinin idam edildiği belirtilmiş ve bunların ikisinin iddia edilen suçların işlendiği dönemde yaşlarının küçük olduğu aktarılmıştı.

Rahman ayrıca, 'gizli infaz' haberlerinden de özellikle kaygı duyduğunu bildirmişti.

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
engin demirdağ

Din ile ülke yönetmeye kalkarsanız olacağı bu.

Pasif Kullanıcı

Şeriat isteyen oruspu dölleri neredeler yorumlarını göremiyorum???

Pasif Kullanıcı

anan oruspu dölü amını oyduğumun veledi zinası

feyk

iran gibi kadim koklu bir medeniyetin bir turlu ortacag karanligindan cikamiyisi. din bu konuda tam bir zehir. icine girdigi her yerde once akli sonra vicdan... Devamını Gör