İnternette Timsah Satışı: 'Teslimat İstanbul, Lütfen Komik Tekliflerle Gelmeyiniz'

 > 
59PAYLAŞIM

Hayvanların, kafeslerde sergilenmesi başlı başına bir problem iken doğal ortamında bulunması gereken canlıların internet üzerinden satılmaya çalışıldığı tespit edildi. Bahsi geçen canlılar ise timsahlar.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bir nargilecide kafeste tutulan aslan ve timsah büyük tepkilere neden olmuştu.

Change.org'da aslanın kurtarılması için kampanya başlatılmıştı.

Tepkiler üzerine harekete geçen ekipler yaptıkları inceleme sonrasında mekanın 'turizm ruhsatlı hayvanat bahçesi ve rehabilitasyon merkezi' olarak faaliyet yürüttüğünü aktardı.

Basına bugün yansıyan bilgilere göre ise 'timsahlar' internet üzerinden satışa çıkarılıyor. Belgesellere sıkça konu olan bu sürüngen türü de diğer birçok yabani tür gibi artık olması gerektiği yerde değil.

Ülkeye de yasa dışı yollardan sokulan 'Nil' ve 'Cayman', cinsi timsahlar, 1250 lira ile 6 bin 600 lira arasında değişen fiyatlarla satışa çıkartılıyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, timsahların satışının tespiti halinde, hayvan başına 6 bin 306 lira ceza uyguladıklarını bildirdi.

'6 bin değil, 600 bin lira ceza kesilmesi gerekiyor.'

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Muğla Hayvan Dostları Derneği Başkanı Türkan Dağdelen, "Hayvanları satışa çıkartan siteleri incelediğimde şaşkınlık yaşıyorum. Pitbull ve pitonlardan sonra şimdi de timsah satışı ortaya çıktı. Yetkililerin bu kendini bilmezlere 'dur' demesi gerekiyor. 6 bin değil, 600 bin lira ceza kesilmesi gerekiyor. Yetkilileri göreve davet ediyorum" dedi.

Satışa çıkartılan timsahlar için hazırlanan ilanlardaki şu ifadeler ise dikkat çekti 👇

  • "Arkadaşlar merhaba. Orijinal Nil timsahı. 80 santimetre sağlıklı bakımlı ve hareketlidir. 100x50 akvaryum, ısıtıcı, UV lamba, devirdaim filtre, besleme çubuğu fiyata dahildir', 'Bir hevesle aldığım ama sonradan eşim korktuğu için her gün 'Bu hayvan bu evden gidecek' diye tartışmalardan bıktığımdan dolayı satmak zorunda kaldığım Cayman timsahıdır."

  • "Sağlıklı ve problemsiz, ciddi alıcılar lütfen"

  • "1250 TL'ye aldım, aynı fiyata veya en iyi teklifi verene satmak istiyorum. Şu an bu tür hayvanların yurtdışından gelmesi çok zor olduğu için fiyatları bedava değil lütfen komik tekliflerle gelmeyiniz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir