İnsanlığa Verdiği Ezber Bozan Dersleriyle 13 Yaşındayken Dünya Öğretmeni Seçilen Düşünür: Jiddu Krishnamurti

-
Abone ol

Dünya öğretmeni olarak nitelendirilen, aynı zamanda; bilge, düşünür, konuşmacı ve yazar Jiddu Krishnamurti'yi sizler için araştırdık.

12 Mayıs 1895 tarihinde Hindistan’da doğan ünlü düşünür, insan bilincini en derinden etkileyen biri olarak görülmektedir.

17 Şubat 1986 yılında ise Kaliforniya, ABD'de yaşamını kaybetmiştir.

13 yaşındayken Theosophical Society tarafından “dünya öğretmeni” olarak seçildi.

Eserleri, Dünyayı dolaşarak yaptığı konuşmalardan derlenmiştir.

Jiddu Krishnamurti, bilge, düşünür ve filozof olarak dünyanın dört bir yanında entelektüel olanı olmayanı, yaşlısı genci ile milyonların yaşamına ışık tutmuştur.

Konuşmalarında "hakikatin/gerçeğin yolları olmayan bir ülke" olduğunu ve bireyin ancak sessiz/dingin bir farkındalıkla ve tüm yaşam ile bütünleşerek yaşaması halinde gerçeğin/hakikatin kendiliğinden geleceğini söylemiştir.

Tüm insanlığın fikir ve düşüncelerini etkilemiş, yaşamı ve öğretileri 21. yüzyılın büyük bir bölümüne yayılmıştır.

Bütün dünyada geniş bir dinleyici kitlesine ulaşmış olmasına rağmen çevresindekiler tarafından oluşturulan örgütü kendisi dağıtmıştır. Hatta kendisine mesihlik bile yakıştırılmış olmasına rağmen bunu kesinlikle reddetmiştir.

Konuşmaları ve yazıları herhangi bir dinle bağlantılı değil dünyanın gerçekleriyle ve ahlaksal açıdan modernleşmeyle ilgilidir.

Hiçbir zaman kendisini bir otorite olarak görmedi ve çevresinde müritlerin oluşmasını istemedi. Her zaman bir birey ile bir başka birey olarak konuşmayı tercih etti.

1911 yılında, Doğu Yıldızı Örgütü’nü kuran Theosophical Society, örgütün başına Krishnamurti’yi getirdi ve hem çocuklara hem de yetişkinlere dersler vermeye ve yurtdışında konuşmalar yapmaya başladı.

90 yaşında bile gezilerine, sohbetlerine ara vermedi. Dinleyicilerinin öğrenmesini umduğu her şeyi kendisi yaşadı.

Toplumsal lider, mistik öğretmen, guru ya da dini lider olarak kabul edilen pek çok kişinin aksine, kendisini bir otorite figürü olarak konumlandırmadı.

İnsanları korkutma yolunu seçmedi, onlardan kendisine sadık olmalarını istemedi.

90 yaşında bile gezilerine, sohbetlerine ara vermedi. Dinleyicilerinin öğrenmesini umduğu her şeyi kendisi yaşadı.

‘Hayatın tümünü anlamalısın, yalnızca küçük bir bölümünü değil. İşte bu yüzden okumalı, gökyüzüne bakmalı, şarkı söylemeli, dans etmeli, şiirler yazmalı, acı çekmeli ve anlayışlı olmalısın. İşte, bunların tümü hayattır.’

Jiddu Krishnamurti'nin ideolojisi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
farkedmez

Çok faydalı bir paylaşım olmuş teşekkürler. Videoyu izledim öyle doğru konuşuyor ki. Benim fikrimce de her ideoloji veya sistem düzgündür ama insanoğlu yönetmesini bilemiyor. Bilse de sistemin başına geçmek için sistemi yıkıp yenisini oluşturuyor. İnsanları sağcı-solcu, dinsiz, falan diye bölüyoruz bunun bir kısmını yaptığım zamanlarda oldu. Maalesef yapımız böyle ve gelişmemiz için bir ömür yetmiyor.

Görüş Bildir