İnsanların Anneliğini Yargılamadan Önce Kesinlikle Göz Önünde Bulundurmanız Gereken 17 Durum

-

Annelik kolay değildir. Ama anneleri belirli standartlar doğrultusunda yargılamak gerçekten fazlasıyla kolay. Buzzfeed'den sizler için derlediğimiz bu içerikten sonra anneleri öyle kolay yargılamaktan kaçınacaksınız.

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/kristatorres/xx...

1. Toplum içerisinde herhangi bir yerde yaramazlık yapan çocuklar görünce annelerin üzerine gitmeyin, gıcık olmayın.

Anneler de bu durumda kendilerini berbat hissediyorlar aslında. Yine de bebeklerin bebek, çocukların çocuk olduğunu unutmayın. Bazen yaramazlık yapabiliyorlar.

2. Çocukları yanlarında olmadan arkadaşlarıyla takılan anneleri 'Çocukları olmadan nasıl da eğleniyor!' diye yargılamayın.

Ne olmuş sanki üç beş kadeh bir şeyler içince? Gün içerisinde üstlerine defalarca kusulmuş veya işenmiş olabileceğini düşünün.

3. Dışarı çıkacak kadar kendilerini enerjik hissetmediklerinde anlayış göstermeye çalışın.

Sonuçta geceleri uykusuz kalıyorlar. Arkadaşlarına ve anne-babalarına ayıracakları zamanda uyumak istemeleri çok normal.

4. Annelerin çocuklarına nasıl ebeveynlik yaptığı kimseyi ilgilendirmez. Herkesin kendi yöntemi var sonuçta.

Sizin verdiğiniz eğitimden farklı bir eğitim uygulanıyorsa da size ne? Çocuk da sizin değil, karar da!

5. Toplum içinde annesinin telefonuyla oynayan çocuk gördüğünüzde anneye yargılayıcı ve küçümseyici bakışlar atmayın.

Yalnızca telefonla veya tabletle oynarken gördünüz diye, çocuğun bütün gün bunu yaptığını düşünmeniz mantıksız. Çünkü toplum içinde bunu yapan aileler genellikle çocuklarının başkasını rahatsız etmemesi ve kafasının meşgul olması için uğraşıyorlar.

6. Kontrol edilemeyen durumlarda affedici olun birazcık. Toplum içinde azıcık altına kaçırmak gibi...

Olur böyle şeyler, büyütmeye gerek yok aslında. Görseniz de görmezden gelebilirsiniz.

7. Yeni doğan bir bebeği sevmek istediğinizde annesi ellerinizi yıkamanız gerektiğini söylüyorsa sorgulamadan yapın.

Bu sizin kirli olduğunuz anlamına gelmiyor. Yeni doğan bir bebeğin bağışıklık sistemi tamamen gelişmiş değildir. Dolayısıyla en ufak bir şey bile bu miniklerin sağlığını tehlikeye sokabilir.

8. Hayatlarının her bir günün tahmin edilemez olduğunu bilin.

Çocuklar aniden hastalanabilir veya bir yerlerini incitebilirler. Dolayısıyla anneler yapılan bir planı iptal ettiğinde veya otururken erkenden o ortamdan ayrılmak zorunda kaldıklarında hemen yargılamayın. Yaptıklarının arkasında ciddi nedenler olabileceğini göz ardı etmeyin.

9. Herhangi bir yerde yeni anne olan arkadaşınızı gördüğünüz zaman size çok da arkadaşça davranmazsa anlam çıkarmaya çalışmayın.

Karşınızdaki acele içinde olan anneyi gafil avlamış olabilirsiniz veya kendini çok yorgun, çok kötü hissettiği için apar topar kaçmak istemiş olabilir.

10. Çocukları hakkında biraz fazla konuştuklarında hemen yargılamayın veya sinirlenmeyin. O an akıllarının onlarda olduğunu hatırlayın.

Ayrıca çocuklarının bir şeyler öğrendiğini ve yeni şeyler denediğini görmek gerçekten heyecan verici. Çocukların bu şekilde bir süreçte olmaları da anneleri gerçekten gururlandırıyor.

11. Asla kendi çocuklarınızın bazı davranışları sergilemeyeceği konusunda peşin konuşmayın.

Her çocuk farklıdır. Bir çocuk bir şeyler yaptı veya bir şekilde yanlış davrandı diye annesinin annelik tarzını eleştirme hakkınız olamaz. Herkes elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor, unutmayın.

12. Anneler için hazırlanmış bir kıyafet yönetmeliği olmadığı için kılık kıyafetlerine göre anneliğini yargılamayın.

Kıyafetlerin insanlar için kendini ifade etme şekli olduğunu unutmayın. Dolayısıyla anne gibi giyinmek diye bir kavram olamaz.

13. Annelerin özellikle de çocuklarıyla ilgili kararlarına saygı duyun.

Bir anne çocuğuyla ilgili bir şeyler istediğinde, isteklerini göz ardı etmeyin. Onun çocuğu, onun kuralları!

14. Annelerin filmlerdeki veya dizilerdeki gibi her daim süslü ve hazır olmasını beklemeyin.

Öncelik çocukların. Elbette onlar da kendilerine zaman ayırmak isterler ama elbette önce çocukları hazırlamak zorunda kalırlar. Çocuklardan vakit kaldıkça da kendileriyle ilgilenebilirler. Üzgünüz ama gerçek bu.

15. Telefonda konuşmak bazen gerçekten zorlaşır. Kısa kesilen konuşmaların bir sebebi olduğunu bilin.

Hangi sebeple olursa olsun, çocukların her zaman annelerine musallat olma gibi bir dürtüleri var. Bu durum telefon konuşması sırasında da yaşanabilir. Dolayısıyla anneler uzun uzun konuşmalar yapmakta zorlanırlar. Emin olun onlar da bu durumdan hoşnut değiller.

16. Vücutlarında meydana gelen değişimlerden ötürü kendilerini öz güvensiz hissettikleri anlar olabilir. Anlamaya çalışın.

Sonuçta fiziksel ve ruhsal olarak bir değişim yaşadılar. Dolayısıyla gergin veya stresli olmaları çok normal. Ayrıca sürekli bir acele içinde oluyor anneler. Yalnızca kendi sorumluluklarını değil, çocuklarının sorumluluklarını da düşünmek durumunda kalıyorlar. Spor yapmaya vakit bulmak bu karmaşada öyle kolay değil yani.

17. Bebek doğumu veya hamilelik haberi alınca aşırı derecede mutlu olurlar. Abarttıklarını düşünmeyin.

Kulübe hoş geldin!

Dolayısıyla bir daha çevrenizde bir anne olduğunda, anneliğin hiç de kolay olmadığını hatırlayın. 😌

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mervehazeleyes

Yakın arkadaşımdan anneliğin nasıl bir şey olduğunu görüyorum ve annelerin çocuklarından bahsetmeleri normal çünkü hayatlarını onlara adamış durumdalar.Bazen çocukları hakkında bir şeyler duymak benim için iyi.Bu sayede anneliğin nasıl bir şey olduğunu anlıyorum ve onların yetiştirme tarzına bakıyorum.

birinci-tekil-birey

Babayım, ama anne değilim.... Az çok fikrim olsa da saygı duymaktan başka bir şey yapamam... Eğer kadınlar bu içeriğe dair bir şeyler yazacaksa önce anne olmaları gerekir.

firikufa

Sorun aslında annelerin çocuklarına karşı gösterdiği davranışları dışardan birinin yargılaması durumu değil asıl sorun dışardan bakan insanlara böyle düşünceleri yükleyen annelerdir.Kimsenin anneliğine laf edemeyiz.Sınırdır geçersek ihmalkarlık olur ama bazı anlarda ebeveynler çocuklarına öyle bi baskı batığını yüklüyorlar ki çocuk kendine bile çocuk diyemiyor.Anne ve baba olmak doğuştan öğretmen olduğunun kanıtıdır ve bu hayatta çocuklara karşı öğretici biri olmak çok zordur çünkü bir karakter veriyorsun ve ileride o verdiğin karakterle kendi hayatına devam edecek.Annenin ve babanın çocuklara takıntığı kötü durumların en büyük nedeni de hazır olmadan bebek sahibi olmalarıdır.Zamana göre hazırlık önemli değil psikolojin ve ruhun hazırsa ebeveyn ol.Yukarıda yazanlar doğru lakin şu da gerçek ki biz onları anlarız ama kendilerini dahi anlamadıkları durumda onlara karşı gösterdiğimiz sorgulayıcı davranışlar hakkımızdır.

bart

Çocuğunuz var mı ?

Gizli Kullanıcı

yeter ki iyi bir insan olsun ve topluma iyi bir insan kazandırsın.gerisinin önemi yok.

Görüş Bildir