Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İnsanlar Üzerinde Yarattıkları Etkilerle Tüm Dünyada Değişimlere Sebep Olmuş Filmler

6PAYLAŞIM

İyi bir film insana yeni bir şeyler öğretir, yaymaya çalıştığı değerleri güzel yollarla aktarır ve sonuç olarak bir mesaj verir. Birazdan göreceğiniz 14 film de dünya üzerinde kalıcı bir iz bırakanlardan.

1. 'Black Panther': İnsanlar barınaklardan siyah kediler sahiplenmeye başladı.

Hatta bazı barınaklarda siyah kedi kalmadı. Önceden, insanlar renkleri yüzünden bu hayvanlarla pek ilgilenmiyorlardı, çünkü batıl inançlarla dolu bir dünyada yaşıyoruz. Hatırlarsanız, siyah kedi görmek kötü şans anlamına geliyor. Bazı inançlara göre de siyah kediler şeytanın ve cadılara hizmet edenlerin vücut bulmuş hali.

2. 'Bambi': Avcı sayısı %50 azaldı.

Bir çocuk klasiği olan Bambi, annesinin ölümünden sonra zar zor hayatta kalıyor. Hikayeye göre annesi avcılar tarafından öldürülüyor. 1942 yılında, çizgi filmi yayınlandığında; çoğu aile insanı olan birçok avcı hobilerinden sonsuza dek vazgeçti.

Bu olgu 'Bambi etkisi' olarak adlandırıldı. Bir insan hayvanları çocuklara benzetmeye, tatlı görmeye başlayınca avcılığı koşulsuz reddetmeye başlıyor. Yani Bambi hayvan haklarını koruma yolunda en büyük sembol oldu.

3. 'Kuzuların Sessizliği': Çok sayıda kadın FBI'da çalışmak için başvuru yaptı.

FBI filmin çekimlerinde aktif bir rol oynadı. Jodie Foster, role girebilmek için FBI'ın Quantico üssünde ajanlık eğitimine katıldı. Büro'nun temsilcileri, filmin ajan adaylarını çekmesini umuyordu ve tam da böyle oldu. Clarice'in imajı birçok kadını FBI ajanı olmaya teşvik etti.

4. 'Jaws': Sahil tatillerine daha az ilgi başladı ve plajlara yeni kurallar getirildi.

Film, insanların sahillere karşı bakış açısını değiştirdi, gazetelerde de sürekli köpek balığı saldırısına uğrayan insanların haberleri yayımlanıyordu. Sahillerdeki tatil yerlerinde yeni kurallar uygulanmaya başladı. Ağlarla insanların yüzme alanları kısıtlandı ve sudan acil kaçış için rotalar hesaplandı.

Köpek balıklarına gelirsek, suda gerçekleşen ölümlerin çoğu yüzememe sonucu yaşanıyor. Köpek balıkları nadiren kıyılara yüzüyor ve insan etiyle ilgilenmiyorlar. Meraklı dalgıçlardan da saklanmayı tercih ediyorlar.

5. 'Skyfall': Ustura satışları %405 arttı.

Yönetmen basit bir tıraşı nasıl filmdeki en seksi sahneye dönüştürdü bilmiyoruz ama yüz binlerce erkek eski usul tıraş olmaya başladı. 

Sonuç olarak, Google 'tehlikeli jiletler' kelimeleri için yapılan aramalarda %735 artış kaydetti ve ustura imalatçıları satışlarda %405'lik artış rapor etti. Bu arada tehlikeli jiletlere geçiş çevreciler tarafından destekleniyor çünkü modern plastik jiletlerden çok daha uzun süre kullanılabiliyorlar.

6. 'V for Vendetta': Baskıcı hükümetlere karşı aktif mücadele başladı.

'The Anonymous' hareketi filmden önce başladı ancak son sahnede binlerce insanın Guy Fawkes maskelerini takıp yolsuzluğa ve gücün tiranlığına karşı mücadele başlatması gerçek aktivistlere ilham verdi ve büyük adımlar atılmaya başlandı.

7. 'Sideways': Pinot noir, Amerikalılar arasında en popüler şarap oldu.

Filmin çıkışından sonra, ana karakterin resmen taptığı Pinot Noir üzümünden yapılan şaraba gösterilen ilgi hiç beklenmedik şekilde arttı. Kimse filmin ABD şarap marketini bu kadar etkileyeceğini düşünmemişti, ancak Amerikalıların favori şarabı oldu.

8. 'Baywatch': Çok sayıda genç cankurtaran olmak için başvuru yaptı.

Dizinin ilk bölümlerinden sonra, kırmızı mayolar kadınların deniz kenarında en çok aradığı kıyafet türü oldu. Kısa süre sonra cankurtaranlığa ilgi de arttı. Dünyanın her yerinde binlerce genç kadın ve çocuk hazırlık derslerine kaydoldu. Artık cankurtaranlık mesleğinin ücreti gayet tatmin edici ancak profesyonel gereksinimlere sahip olmak oldukça zor.

9. 'The X-Files': UFO'ların görgü tanığı sayısı arttı, bilime ve paranormal fenomenlere gösterilen ilgi bir anda tavan yaptı.

Dizinin popülerliği insanları açıklanamayan her şeyi araştırmaya itti. Dizinin bir başka yan etkisi de UFO'lara dair fotoğraf ve video kanıtları ortaya çıkmaya başladı. İnternet'te UFO toplulukları oluşturulmaya başlandı.

10. 'House M.D.': Doktorlar, bir bölümdeki benzerlikten yola çıkarak bir hastadaki kalp yetmezliğinin sebebini buldular.

Bazı eksik yönleri olsa da dizi gerçek vakalara dayalı, bu yüzden doktorlar diziyi beğeniyorlar ve işlerinde de yardımcı oluyor. Bu, bir yıldır doğru teşhis konulamayan bir hastanın vakasında da yaşandı. Doktor, şans eseri benzer şikayetlerle gelen bir hastanın olduğu bir bölümü izlemiş, en sonunda kendi hastası için doğru tedaviye karar verebilmiş. Meğer hasta, bacağındaki metal implantın sebep olduğu bir zehirlenmeden ötürü acı çekiyormuş.

11. 'JFK': Hükümet, belgelerin gizliliğini kaldırmak zorunda kaldı.

Film boyunca, ana kahraman hükümetle savaş içindeydi. Hükümeti komplo ile suçluyordu, olayın kökenine inip Kennedy'nin gerçekte neden ve nasıl öldürüldüğünü bulmaya çalışıyordu. Filmin çıkışından sonra ABD Kongre'si, yeni suçlamalardan korunabilmek için Kennedy'nin suikastı hakkındaki belgelerin gizliliğini kaldırdı.

12. 'Jurassic Park': İnsanlar içinde böcek bulunan kehribar taşları satın almaya başladı.

İnanılmaz klonlama hikayesi içinde sivrisinek bulunan bir kehribarla başlıyor. Film o kadar popüler oldu ki, satıcılar milyoner oldu. 

Film sayesinde, bir dinozoru klonlamanın ne kadar gerçekçi olabileceği üzerine birçok araştırma yapıldı.

13. 'Spectre': Milyonlarca turistin beklentilerini karşılayabilmek adına Meksika'da devasa bir festival düzenlendi.

Festival bünyesinde gerçekleştirilen geçit töreni o kadar renkli geçti ki, Meksiko şehri festivali her yıl düzenleme kararı aldı. 007'nin adımlarını takip eden milyonlarca turist Ölüler Günü'ne Meksiko'da katılıyor.

14. 'Bernie': Mahkeme, gerçek hayatta eşinin cinayetiyle suçlanan dizinin ana karakterini serbest bırakma kararı aldı.

Film, tabutçu olarak çalışan bir adamın gerçek hayattaki hikayesine dayalı. Mahallede iyi bir adam olarak tanınıyordu ve yaşlı bir kadınla yakınlaşmaya başladı. Bu kadınla sonradan evlendi. Zamanla, yaşlı kadının doğası bozuldu ve adamla olabilecek her şekilde alay etmeye başladı, ta ki bir gün adam kadını kazara öldürene kadar. Hikayenin sonunda Bernie hapse gidiyor, ancak toplumun gözünde işlediği suçla hükümlü değil.

Film çıktıktan sonra, bu hikaye avukat Jodie Cole'un ilgisini çekti. O da gerçek Bernie'nin hapisten çıkmasına yarayacak yeni bulgular keşfetti. Bu süreç yönetmen tarafından kolaylaştırıldı. Mahkeme kararına göre Bernie hayatının geri kalanında yönetmenle yaşayacaktı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ibrahimciloglu

konuyla alakasız ama cocukken akşam 9 da yatağa gitmek zorunda kalirdik. o sıra gündüz reklam kusaginda bir film fragmanı yayınlanmıştı.filmde bir adam televizyonun içine girebiliyordu.. adıni hatırlayamıyorum fakat bir türlü bulamıyorum da o filmi..

denverr

Biraz daha detay verebilir misin? Bulabilirim belki

ibrahimciloglu

Çok teşekkürler.. Yayınlanan fragmanda bu filmin hemen ardından savaş ay'ın programı vardı..ATV idi herhal. korku filmi turundeydi diyecegim ama ben beetlejuice'u izlerken bile korkan bir çocuktum. Fragmandan hatırladığım kadarıyla ; motorsikletli yakısıklı bir agabey ve aynı güzellikte bir abla vardı.. televizyonun içine girip cıkabiliyorlardı ve kötülük sacan bir adamdan kaçıyorlardı.. tam emin olmamakla beraber ''şok'' gibi bir sey hatırlıyorum ismini..Maalesef bu kadar hatırlayabiliyorum fakat hasta olmuştum fragmanına... Bilginiz olsun ARNOLD SCHWARZENEGGER filmi değildi.

denverr

Tv içine giriyorlardı dediğinde aklıma Pleasantville filmi geldi, Yaşamın Renkleri diye çevirdiler türkçesini sanırım o olabilir mi? Tv içerisinde geçen Truman Show vardı bir de, aklıma başka filmler geldikçe yazacağım. Tarih olarak 2000 öncesi filmler değil mi?

ibrahimciloglu

bahsettiğin filmler muhteşem ötesi.. hele ki pleasantville felsefesi ile ayrı bir yerde tabi ki.. 89 luyum 5.sınıftaydım televizyonlarda yeni cıkan filmleri göremezdik diye hatırlıyorum yani 2000 oncesi olabilir..

vittoritaly

Breaking Bad: Meth satıcıları ilgi çekmesi adına uyuşturucuları mavi renkli üretmeye başlamış

reshontheway

Recep İvedik: Zaten öküz populasyonunda ciddi bir nüfusa sahipken elini sallasana döndü.

cerrahpasalihalit

ve son olarak queen's gambit. herkes elizabeth harmon gibi satranca başladı.

viyol10sel

Bize en acilinden V for Vandetta etkisi gerek, koronadan bile önemli bir konu ama kimsenin umrunda değil ülkenin çocukların geleceği...

ayse-sibel

Satürn kova etkisi yapacakmış bugün okudum. Hadi inşallah.

ibrahimciloglu

fatih portakalın söylediğine benzer (bkz. sarı yelekliler) bir şey söyledin dostum.. Silivri soğuk olunca bu tarz gereklilikler de paralel bir sekilde azalarak ses kısilmasina neden oluyor.

Görüş Bildir