İnsan Kaçakçıları Mülteci Yolu Gözlüyor: 'Reis İzin Verdi Biz de Yolumuza Çıktık'

 > -
Abone ol

Türkiye'nin, İdlib'de 36 askerin şehit olmasının ardından sığınmacılara Avrupa sınırlarını açması kararının ardından, insan kaçakçıları da müşteri aramaya başladı.

İnsan kaçakçısı Mehmet S., konuyla ilgili "7–8 yıldır bu işle ilgileniyorum. Edirne'de yaşıyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatını duyunca buraya geldim. Yunanistan göçmenlerin girişine izin vermediği için buradan göndermeye çalışıyoruz" yorumunu yaptı. 

Çanakkale Ayvacık'ta mülteci yolu gözleyen bir başka insan kaçakçısı ise 20 yıldır bu işi yaptığını söyledi ve "Reis izin verdi. Biz de yolumuza çıktık" dedi. Kaçakçı, Yunanistan'ın karadan geçişe izin vermediğini belirterek "Geri İstanbul'a dönecekler. Bir iki gün içinde de hepsi buraya gelecek" dedi. Kaçakçı kişi başı 500 - 600 dolar aldığını da ekledi.

Mültecilere seslendi: 'Sınır kapılarından geçiş yok'

İHA'nın aktardığı bilgiye göre, Türkiye'nin sığınmacılara sınır kontrolünü kaldırmasının ardından, insan kaçakçıları da yeni müşteriler bulmak için kolları sıvadı. 

İnsan kaçakçılığı yapan Mehmet S., "7–8 yıldır bu işle ilgileniyorum. Edirne'de yaşıyorum. Cumhurbaşkanımızın talimatını duyunca buraya geldim. Yunanistan göçmenlerin girişine izin vermediği için buradan göndermeye çalışıyoruz" dedi.

Açıklamasını "Göçmenler serbest olduğunu duyunca hepsi sınır kapısına gittiler. Sınır kapılarından geçiş yok. Bunu öğrenmeleri birkaç günü bulur. Sonra buraya gelirler" ifadeleri ile sürdüren insan kaçakçısı, birkaç gün sonra kıyılardaki yoğunluğun artacağını söyledi.

'2-3 bin euro bize kalıyor'

Motor ve botlar ile sığınmacıları Avrupaya ulaştırdıklarını söyleyen Mehmet S., sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz bot ve motor alıyoruz. Bot karşıya geçtiği zaman geri gelmiyor. 7-8 bin Euro bize maliyeti oluyor. 2-3 bin Euro bize kalıyor. 45 kişilik bota 30-35 kişi bindiriyoruz. Buradan 25 dakika içinde Yunanistan'da olurlar"

'Bunu gönül işi olarak kabul ediyoruz'

Bir süredir Ayvacık'ta kalan 35 Afganın parasının olmadığını aktaran insan kaçakçısı, "Burada bekleyen Afganların sayısı az ve paraları yok. Akşam saatlerinde deniz durulursa geçişleri bekliyoruz. Biz bu işi gönül işi olarak kabul ediyoruz. Son bir tane kalana kadar en güvenli şekilde bu işi yapacağız" dedi.

Diğer bir insan kaçakçısı ise, mültecilerin güvenliğine özen gösterdiklerini belirterek, şunları söyledi:

"40 kişilik bota 30-35 kişi bindiriyoruz ve can yelekleri var. Yedek benzin depoları da var. Reisimiz zaten izin vermiş. Karşıya geçtikten sonra Avrupa'ya gidecekler. Önemli olan buradan adaya geçmeleridir"

'Geçişler buradan...'

Ayvacık'ta mülteci yolu gözleyen bir başka kaçakçı ise "Benim işim bu. 20 senedir göçmen kaçakçısıyım. Reis izin verdi. Biz de yolumuza çıktık" dedi.

VOA Türkçe mikrofonuna 20 yıldır insan kaçakçılığı yaptığını söyleyen Özcan Karlı isimli vatandaş, Avrupa’nın yarısını kendisinin yolladığını, bu nedenle 6 yıl hapis yattığını, şimdi de kara sınırından Yunanistan’a gitmeye çalışanların yavaş yavaş deniz yoluyla geçmek için buraya geleceğini söyledi. 

İnsan kaçakçısının anlattıklarından satır başları şöyle:

Özcan Karlı: Şu anda nokta belirliyoruz. Onları Yunanistan’a emin bir şekilde göndermek için bir yer bakmaya geldik. Hepsini karşıya geçireceğiz, Allah’ın izniyle. Şu an hava biraz kötü. İstanbul’dan bot motor bekliyoruz. Bot motorlar geldi mi, onları yavaş yavaş karşıya atacağız.

VOA Türkçe: Peki, hiç geçirdiğiniz oldu mu?

Özcan Karlı: Abi benim işim bu. Ben 20 yıldır bu işi yapıyorum. Ben göçmen kaçakçısıyım. Cezasını da yattım. Altı sene cezasını yattım. Bizim mesleğimiz bu. Ekmeğimiz de buradan. Reis de izin verdi. Biz de yolumuza çıktık, doğrusunu istersen.

VOA Türkçe: Şu ana kadar iç göçmen gördünüz mü peki? Kaçak olarak geçen oldu mu?

Özcan Karlı: Avrupa’nın yarısını ben gönderdim. Göçmenlerin yarısını ben Avrupa’ya gönderdim. Doğrusunu isterseniz. Şu an bir de göçmenler, karadan bedava gitmek için gümrük kapılarına gidiyor. Bedava gitmek için. Tabii orada Yunanistan güvenlik güçleri izin vermiyor. Hepsi buraya gelecek, bir iki güne kadar. Yavaş yavaş İstanbul’a dönüyor, kara sınırındaki yolcular.

VOA Türkçe: Oradan bedava gitmeye çalışıyorlar, diyorsunuz. Peki buradan kişi başı nasıl oluyor?

Özcan Karlı: 500 dolar, 600 dolar abi. Çok bir para değil. Malzeme, 30-40 yolcu bir bota biniyor. 500 dolardan 15 bin dolar yapıyor. 12-13 bin dolar masrafı var. Bir bot 10 bin dolar. İstanbul’dan buraya nakliye, 2 bin dolar. 3000 dolar da biz 5-6 kişiye kalıyor. Allah bin bereket versin. Günlük 1000 lira paramız oluyor. Yakalanmazsa para kazanıyoruz, yakalanırsa bir de zarar edersin. 10-15 milyar bize giriyor. Göçmenler karşıya gitmeden para yok. Cepten para harcıyoruz. Anladın mı? Gidiyor, karşıdan bir telefon açıyor. Biz İstanbul’dan, dövizden paramızı oradan alıyoruz. Para, onlardan kesin almıyoruz. Karşıya gönderiyoruz. Yunan sınırlarına ayak bastıktan sonra biz alıyoruz. Eğer yakalanırsa, Sahil Güvenlik yakalarsa biz zarar ediyoruz.

Birçok sığınmacı, gelen haberin ardından Edirne'ye doğru hareket etmişti.

Sınırdan Manzaralar: Kontrolün Kaldırılmasının Ardından Mülteciler Edirne'ye Doğru Yürümeye Başladı - onedio.com
Sınırdan Manzaralar: Kontrolün Kaldırılmasının Ardından Mülteciler Edirne'ye Doğru Yürümeye Başladı - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir