Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere, Sri Lanka'da Kovid-19 Kurbanı Müslümanların Cesetlerinin Zorla Yakılmasından Endişeli

Anasayfa > Ajans

İngiltere, Sri Lanka'da Kovid-19 Kurbanı Müslümanların Cesetlerinin Zorla Yakılmasından Endişeli

LONDRA (AA) - İngiltere'nin Sri Lanka Yüksek Komiseri Sarah Hulton, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) ölen Müslümanların cesetlerinin zorla yakılması konusunu ülke yönetimiyle görüştüklerini bildirdi.

Hulton, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'İngiltere, Kovid-19 kurbanının zorla yakılması dahil insan haklarıyla ilgili endişelerini Sri Lanka'yla görüşüyor.' dedi.

Hulton, bu konuda gelecek hafta bir Birleşmiş Milletler (BM) raporunun da yayımlanacağını bildirdi.

  • 20 günlük bebek yakıldı

Sri Lanka'da geçen sene mart ayında alınan kararın ardından aralarında 20 günlük bir bebeğin de olduğu 100'den fazla Müslümanın cesedi ailelerine verilmeden yakılmıştı.

Uygulamaya tepki gösteren Müslümanların açtığı dava, Aralık 2020'de Yüksek Mahkeme tarafından reddedilmişti.

Sri Lanka Sağlık Bakanlığı, cesetlerden yer altı sularına virüs bulaşabileceğini iddia ederek uygulamayı savunmuş, Dünya Sağlık Örgütü böyle bir tehlike bulunmadığını açıklamıştı.

Halkın çoğunluğu Budist olan Sri Lanka'da nüfusun yaklaşık yüzde 9'unu Müslümanlar ve yaklaşık yüzde 7'sini Hristiyanlar oluşturuyor. Ülkede, şimdiye kadar 65 binden fazla Kovid-19 vakası ve 283 ölüm kayda geçti.

İnsan hakları örgütleri, cesetleri yakma politikasının, Cumhurbaşkanı Gotabaya Rajapaksa liderliğindeki Budist çoğunluk hükümetinin, ülkenin Müslüman toplumuna yönelik sürdürdüğü saldırının bir parçası olduğunu söylüyor.

Rajapaksa, Nisan 2020'de kiliseler ve lüks otellere yönelik saldırıların ardından oluşan Müslüman karşıtı bir ortamda göreve gelmişti.

Kaynak: aa:text:20210125:23580301
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?