Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere, Kovid-19'Un Güney Afrika'da Ortaya Çıkan Mutasyonunun Ülkedeki Yayılımını Araştırıyor

Anasayfa > Ajans

İngiltere, Kovid-19'Un Güney Afrika'da Ortaya Çıkan Mutasyonunun Ülkedeki Yayılımını Araştırıyor

LONDRA (AA) - İngiltere'de sağlık çalışanları, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Güney Afrika'da görülen türünün ülkede ne kadar yayıldığını tespit etmek için kapı kapı dolaşarak test yapmaya başladı.

Ülkede, yurt dışına seyahat etmemiş 11 kişide virüsün Güney Afrika'da görülen mutasyonunun tespit edilmesi üzerine harekete geçildi. Aralarında başkent Londra'nın bazı bölgelerinin de olduğu 8 ayrı yerde halktan hareketlerini sınırlandırmaları istendi.

Ayrıca en az 80 bin kişinin evlerinde test yapılmasına başlandı. 18 yaş üzeri kişilere yapılacak testlerin tamamlanmasının 4-5 günü bulması bekleniyor. Çalışmalarda mobil test üniteleri ve ev tipi test kitleri de kullanılacak.

Üniversitelerden sorumlu Devlet Bakanı Michelle Donelan, BBC'ye yaptığı açıklamada, bu yerlerdeki kişilerin mümkünse evden çalışmalarını, evlerinin dışında geçirecekleri zamanı daha ​​da sınırlandırmalarını ve eylemleri hakkında 2 kez düşünmelerini istedi.

Ülkede ilk olarak Londra yakınlarındaki Surrey'de tespit edilen Kovid-19'un Güney Afrika mutasyonunun ülke içinde yayıldığından korkuluyor.

Virüsün Güney Afrika'ya seyahat etmeyen veya bu ülkeden geldiği bilinen biriyle yakın bir teması bulunmayan kişilerde görülmesi, bu yöndeki endişeleri artırıyor.

İngiltere'de de virüsün yüzde 70 daha hızlı bulaşan ve 60 yaş üzeri kişilerde yüzde 30-40 daha öldürücü olan bir mutasyonu tespit edilmişti. Bu mutasyonun etkisiyle ülke içinde vakalar artarken can kaybı sayısı 106 bini geçmişti.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, dün, Kovid-19'un Güney Afrika kaynaklı yeni türüne 105 kişide rastlandığını, bunlardan 11'inin seyahat geçmişlerinin bulunmadığını ve bu türün görüldüğü bölgelerde kapsamlı test uygulaması başlatacaklarını açıklamıştı.

Kaynak: aa:text:20210202:23653627
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?