Görüş Bildir
Haberler
İngiltere'de Korkutucu Uygulama: İnsanların Ölüm Tarihlerini Belirleyecek Hesaplama Makinesi Geliyor

İngiltere'de Korkutucu Uygulama: İnsanların Ölüm Tarihlerini Belirleyecek Hesaplama Makinesi Geliyor

Batuhan
14.10.2021 - 13:05

İngiltere'de dünyanın ağzını açık bırakan bir gelişme meydana geldi. Sağlık sigortacıları için tasarlanan hesaplama makinesi sayesinde insanların ölüm tarihleri belirlenecek. Uygulamanın önümüzdeki günlerde halka açılması bekleniyor.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Genellikle bilim kurgu filmlerine karşılaşılan ölüm hesaplama makinesi, gerçek oluyor. Sigortacılar için risk hesaplanması amacıyla geliştirilen uygulamayı, normal insanlar da kullanabilecek. Bu sayede insanların ortalama ölüm tarihi ortaya çıkarılacak.

Hayatımız ne kadar sağlıklı geçecek?

Hayatımız ne kadar sağlıklı geçecek?

Uzmanlar tarafından geliştirilen 'ölüm hesaplama makinesi' ne zaman öleceğinizi ve hayatınızın ne kadarının sağlıklı bir şekilde geçeceğini tahmin ediyor.

Birçok algoritmaya dayanan hesaplayıcı, sağlık sigortacıları için tasarlandı. Ayrıca kişilerin yaşam tarzlarına ve sağlık geçmişlerine bakarak uzun ve sağlıklı bir yaşam konusunda önerilerde bulunma altyapısına da sahip.

Hastalıkları da tahmin edecek

Hastalıkları da tahmin edecek

Risk değerlendirme aracı aldığı verilere göre bireylere ne kadar yaşayacakları da dahil olmak üzere bir dizi tahmin sunuyor. Ayrıca, kişilerin yaşam tarzlarına ve sağlık geçmişlerine dayanarak kaç yaşına kadar sağlıklı kalabileceklerini ve yakalanma ihtimalleri en olası üç hastalığı tahmin ediyor.

Uzun yaşam tavsiyeleri

Uzun yaşam tavsiyeleri

Ölüm hesaplayıcı, diyetle birlikte sporun fazladan 10 yıllık sağlıklı bir yaşam getirebileceğini ve yaşam beklentisini sekiz yıla kadar artırdığını öne sürüyor. Hesaplayıcı, küçük değişikliklerin bile yaşam beklentisiyle ilgili değişiklikler yaratabileceğini savunuyor. Buna göre sağlıklı yaşam süresini arttırmak için günlük 20 dakikalık yoğun spor programı yeterli olabilir.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Halka açılacak

Halka açılacak

Sigortacılar açısından risk değerlendirme aracı olarak kullanılacak hesaplama yöntemi, Telegraph Gazetesi'ne göre önümüzdeki haftadan itibaren halka açılacak. Uygulama sosyal medyada en çok tartışılan konular arasına girdi, hesaba inananlar da eleştirenler de mevcut.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
18
8
4
3
2
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Heredot Cevdet

Türkiye'de tutmaz. Tesadüfen yaşadığımız için doğru çalışmaz..

Geç kaldınız, Countdown'da izledik biz bunu.