Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiltere'de Kanalizasyon Çalışması Yapılırken Garip Biçimde Gömülü Bulunan 3.000 Yıllık İnsanlar Bir Tarikat Ritüeli mi?

141PAYLAŞIM

İngiltere'de altyapı çalışmaları öncesi arkeolojik kazılar gerçekleştiriliyor, bu çalışmalar esnasında öyle garip mezarlarla karşılaşıyorlar ki araştırmacılar hemen incelemeye koyuluyor. Ortaya çıkan sonuç: Bir ritüel sonucu gömülen 26 kişi! Peki bu ritüel neydi?

Kaynaklar: Arkeofili, IFLScienceCotswold Archaeology

Tıpkı bizde olduğu gibi İngiltere'de de herhangi bir altyapı çalışması tarihsel aydınlanmayla sonuçlanıyor.

Bizde daha yaygın olsa da Oxfordshire'da ortaya çıkan kalıntılar hayli heyecan verici. Kazı çalışmaları gerçekleştirilirken ekip mezar çukurlarında ilginç şekillerde gömülmüş 26 iskeletle karşılaştı.

Bulunan iskeletlerin en eskisi milattan önce 8. yüzyıl civarına dayanıyor, yani neredeyse üç bin yıl öncesi.

Cotswold Arkeoloji Mirası Topluluğu'nun üstlendiği çalışma bu tarihler ve bölgeyle ilgili yaptıkları çalışma kalıntıların Roma işgali öncesi Britanya’da yaşayan insanlara ait olduğu sonucunu ortaya çıkardı.

Örneğin yukarıdaki iskeletin kafatası koparılmış ve ayaklarının altına yerleştirilmiş, bu şekilde gömüldüğü düşünülüyor.

Ortaya çıkan iskeletleri daha da ilginç yapan şey, mezarların ritüelistik bir tören için kullanıldığını düşündürecek kanıtlar.

“Childrey Warren’daki Demir Çağ bölgesi, Roma’nın fethinden önce Oxfordshire’da yaşayan insanların inançlarına ve batıl inançlarına bir bakış açısı sağladığı için özellikle etkileyici. Başka yerlerdeki kanıtlar, çukurlardaki mezarların insan kurbanı içerdiğini de gösteriyor.”

diyor kazıda görevli arkeolog.

Bulgulara şöyle bir bakacak olursak iskeletlerden birini ayakları kesilmiş ve gövdesinin iki yanına yerleştirilmiş. Kolları da kesilmiş ve başının yanlarına kaldırılmış. Bir diğerinin kafatası koparılmış, ayaklarının yanına gömülmüş. Belirli bir uygulama yok, hepsi için farklı 'ritüel' uygulanmış.

O dönemin mezarlarıyla yaslandığı önemli ölçüde farklı olan bu tür mezarlara sıra dışı mezarlar diyebiliriz.

Bu kalıntılardan birkaç yüzyıl sonrasına ait, yine bu bölgeye yakın bir noktada bir mezarlıkta, vücudunun belli parçaları kesilmiş sayıda parçalanmış iskelet bulunmuştu, ancak bu uygulamanın nedeni o zaman olduğu gibi şimdi de belirlenebilmiş değil.

Fakat araştırmacılar ve bulunan kanıtlar, Demir Çağı döneminde yaşayanların ölülerle etkileşim içinde olduğunu gösteriyor.

Bölge araştırmalarının yetkilisi  Neil Holbrook'a göre bu mezarlar basit bir etkileşim ürünü değil, bu mezarların insan kurban edilmesiyle bir ilgisi olduğu düşünülüyor.

Aslında Demir Çağı dönemi araştırmacıları o dönemin böyle alışılmadık defnetme yöntemleri olduğunu söylüyor.

Ayrıca vücudun kesilen parçalarının konumlandırıldığı noktalar, bedenlerin pozisyonu bu araştırma için çok önemli sonuçlar doğurabilir. Örneğin üç bin yıl öncesinde ortaya çıkan bir tarikattan bahsedebilir miyiz? Bu soru ilk bakışta abes gibi görünse de araştırma sonuçları yanıtı hepimize gösterecek.

Britanya'da Demir Çağı milattan önce 800 ile 430 yılları arasında gerçekleşmişti, Romalı işgaliyle son bulmuştu.

Bu yaklaşık dört yüz yıllık dönemde kullanılan çanak, çömlek, kesici ve delici aletlerin incelenmesi sonucunda dönem hakkında bazı soru işaretlerini giderecek. Ayrıca eski eserlerin, hayvan kemiklerinin, bu kazıda ortaya çıkan insan iskeletlerinin ve toprak örneklerinin o dönem gerçekleşen olayların bugüne etkilerini anlamamıza yardımcı olacağı düşünülüyor.

“Keşif, geçmiş hakkındaki algılarımıza meydan okuyor ve bizi 2.000 yıldan daha önce yaşayan ve ölen insanların inançlarını anlamaya çalışmaya davet ediyor.”

Ekibin lideri Neil Holbrook böyle düşünüyor, peki farklı inançlara sahip olmamız bir yana bazı antik ritüellerin bugünle benzeştiğini düşününce sizce 2.000 yıl öncesiyle bugün ortak inançlara sahip olabilir miyiz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nancysinatra

5. Görsel hangi oyundan?

Görüş Bildir