Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İngiliz Parlamentosunu Patlatmaya Kalkarak V For Vendetta'ya İlham Veren Guy Fawkes Hakkında Muhtemelen Duymadığınız Gerçekler

291PAYLAŞIM

Kendisi V For Vendetta'ya ilham olmuş olsa da, aslında arkasında koca bir ekip ve farklı amaçlar vardı...

1. Nam-ı diğer Guido Fawkes 13 Nisan 1570'te Stonegate, York'ta doğmuştu. St. Peter's Okulu'nda ise eğitim almıştı.

2. Bir Protestan olarak dünyaya gelen Guy Fawkes 16 yaşındayken Katolik olmuştu.

Bu dönemde din Roma Katolikliği'ne müsamaha göstermeyen İngiltere Kilisesi tarafından yönetiliyordu. Bu yüzden Katolik inanca sahip olanların İngiltere'de rahatça ibadet etmesi mümkün olmuyordu. Guy Fawkes dahil Barut Komplosu'nun büyün üyeleri Katolik'ti ve komplo da deneyimledikleri baskıya bir cevaptı. Kral I. James'i öldürmek istemelerinin bir diğer nedeni ise kralın İskoç olmasıydı. 1603 yılına kadar İngiltere ve İskoçya iki farklı kral tarafından yönerilen iki farklı devletti. Kraliçe I. Elizabeth'in öümünün ardından o sırada İskoçya Kralı VI. James olan Kral James, sıradaki ilk varisti. Bu yüzden iki devleti de yöneten ilk kral oldu ve bu durum daha sonra Birleşik Krallık'ın temellerini oluşturdu. Kimi insanlar İskoç bir kralın yönetimi altında baskı hissediyordu ve komplo da buna son verir diye düşünülüyordu.

3. Guy Fawkes deneyimli bir askerdi.

Kendi ülkesi için olmasa da daha önce Hollanda'da Hollandalılara karşı İspanyol tarafında savaşmıştı. Patlayıcılarla deneyim sahibi olması da bundan kaynaklanıyordu. Ayrıca kendine Guido demeye de burada karar vermişti.

4. Guy Fawkes Barut Komplosu'nun arkasındaki asıl komplocu değildi ama belki de en önemli rollerden birine sahipti.

Parlamento Binası'nın altındaki bir mahzen, komplo üyeleri tarafından kiralanmış ve içine 36 varil barut doldurulmuştu. Bu barut miktarı ile bina tamamen yıkılabilir ve hatta bir buçuk kilometre çapındaki her şeye de zarar verebilirdi. Guy Fawkes barutu korumakla görevliydi ve eğer yakalanmasaydı, barutu ateşe verecek kişi olacaktı. Fakat iddia edilene göre ciddi zarar verecek yeterli barut olmasına rağmen barut aslında "çürümüştü" ve yakılsaydı da patlamayacaktı. İronik olsa da barutların saklandığı mahzen de, Parlamento binaları da 1834'te kazara çıkan bir yangında mahvoldu.

5. Barut Komplosu'na dahil olduğu süre boyunca Guy Fawkes John Johnson adını kullandı ve tutuklandığında da bu ismi verdi.

southbanklondon.com

6. Bir terörist komplosunda bulunmuş olmasına rağmen Guy Fawkes 2002'de BBC tarafından düzenlenen nketti 30. En Büyük Britanyalı seçildi.

7. Yakalandıktan kısa süre sonra Guy Fawkes Kral'ın odasına götürüldü ve ona onu öldürmek ve Parlamento'yu patlatmak istediğini anlattı.

Fawkes sakin bir şekilde Kral'a Papa tarafından aforoz edildiği için onu bir hastalık olarak gördüğünü anlattı. Ayrıca neden o kadar çok baruta ihtiyacı olduğunu şu cümlelerle açıklamıştı: "Siz İskoç dilencilerini kendi yerli dağlarınıza uçurmak için!"

8. Guy Fawkes'ın komplodaki payını itiraf edip diğer kişilerin ismini söylemesi için dört gün boyunca işkence edildi.

İşkencenin ardından yazılan itirafının altındaki zayıf ve silik imzası (üstteki fotoğraf) hala Ulusal Arşivler'de tutuluyor. Sekiz gün sonra yazılan itirafın altındaki imzasında ise (alttaki fotoğraf) adı "Guido" ve daha okunaklı şekilde. Barut Komplosu dahilinde yargılanan Guy Fawkes ve diğer kişiler 31 Ocak 1606'da Westminster'daki Eski Saray Bahçesi'nde asıldılar, çekildiler ve dörde bölündüler. Fawkes çekilip dörde bölünmenin dayanılmazlığından kaçınmak için darağacında can verdi. Yaygın inanışın aksine Fawkes ateşe atılmamıştı.

9. Santa Cruz Adası'nın kuzeyindeki Galapagos Adaları'nda Isla Guy Fawkes isimli bir ada bulunuyor. Yani Guy Fawkes Adası. Nedeni ise bilinmiyor. Belki de oraya kaçmayı planlıyordu?

10. "Guy" bir zamanlar "çirkin, iğrenç insan" anlamına geliyordu ve bunun nedeni tamamen Guy Fawkes'tı.

Samandan yapılma kuklalar Barut Komplosu'nu anmak için ateşte yakılır, bu kuklalara da "guy" denirdi. 17. yüzyılda bu kuklaların içine canlı kediler koyar ve hayvanların yanarken çıkardığı sesin Guy'ın sesi olduğunu söylerlerdi. Daha sonraları "guy" İngilizce'de muhtemelen "yarı adam" anlamına gelen bir hakarete dönüştü, günümüzde ise yaygın şekilde kullanılan bir "adam" anlamına gelen bir kelime.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
emekcan-kaskal

Hem ülkücü, hem faşist hem de yobaz. Küçükken Katolik bir okula gönderilip beyni yıkanan bizim kuran kursu mağdurlarından farkı olmayan bir vatandaş. Gerçekleştirmeye çalıştığı eylemler bir o kadar şovenistçe. Sanırım ortak tek yönümüz baskıya direnmeyi istemek. Ancak idol alınacak bir figür kesinlikle değil. Ayrıca o kedilere işkence edenlerin ağzına sıçayım.

saian-ss

Unutursak kalbimiz kurusun!

falandiye

ulan her yerde jer devirde bir şekilde mutlaka hayvanlar zarar görüyor.

bluessy

V for vandetta Kendisi en sevdiğim ve bir filmi neden defalarca izlersine cevap bulduğum filmdir. Ben filme aşığım tabi çünkü aslını ne kadar bilebilirsin ki. Belki de kahraman gördüğümüz bir teröristtir. Yahut tam tersi. Yine de fikirler kurşun geçirmez mi acaba? İzleyin izlettirin😂

spect-surfer

Madde 9- “... Nedeni ise biliniyor. Belki de oraya kaçmayı planlıyordu?” Biliniyorsa nedeni söyleyin “belki” ile ucu açık bir açıklama olmuş.

Görüş Bildir