Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

İmdb Top 250 Listesinde Olmayan 15 Harika Film

Sanat-

15. The Wrestler - Darren Aronofsky

Günümüzün en heyecan verici, bağımsız ruhlu yönetmenlerden biri olan Darren Aronofsky imzalı film, hayattan tokat yemiş hayalperestlerin ve kaybedenlerin hikayesini ele alıyor. Mickey Rourke, The Wrestler’da son yılların en çarpıcı sinema performanslarından biriyle kalbimizi fethediyor.

İMDB Puanı: 7.9

Oy Sayısı: 233.000

14. Moonrise Kingdom - Wes Anderson

50 sene öncesinde geçen film, bir kasabada birbirine aşık iki gencin kaçması sonrasında başta kasabanın şerifi olmak üzere tüm kasaba sakinlerinin gençlerin kaybolduğunu düşünüp onları aramaya başlamasını anlatılıyor.

İMDB Puanı: 7.8

Oy Sayısı: 198.000

13. Shaun of the Dead - Edgar Wright

Simon Pegg ve Nick Frost ikilisinin en iyi performansı olarak görülen filmde, Ed ve Shaun iki ev arkadaşıdır ve sıradan bir günde zombilerin ortaya çıkmasıyla bu iki kafadar nasıl hayatta kalınacağını düşünürler.

İMDB Puanı: 8.0

Oy Sayısı: 338.000

12. İn Bruges - Martin McDonagh

Kiralık katillerin, avcı durumundan av durumuna gelmesini komedi dalında anlatan film özellikle son sahnesiyle izleyicileri şaşırtmıştır.

İMDB Puanı: 8.0

Oy Sayısı: 268.000

11. Empire of the Sun - Steven Spielberg

Yeni nesil Batman olarak gönüllerde taht kuran Christian Bale'in henüz çocuk yaşta oscarlık performansıyla bizleri etkilediği filmde, Jim İkinci Dünya Savaşı'nda ailesinden koparılarak Japonya'da toplama kampına gönderilir ve savaş bir çocuğun hayal gücüyle vurgulanır.

İMDB Puanı: 7.8

Oy Sayısı: 78.000

10. 28 Days Later - Dany Boyle

Korku sinemasına yeni bir soluk kazandıran film, özellikle gerçekçi senaryosuyla uzun yıllar gündemde kalmıştır. 

İMDB Puanı: 7.6

Oy Sayısı: 258.000

9. Rebel Without a Cause - Nicholas Ray

Henüz 24  yaşında talihsiz bir kaza ile aramızdan ayrılan James Dean yaşasaydı belki sinema tarihine onlarca klasik film sığdırabilirdi. James'in yaşadığı dönemde insanlar kısa kollu giysi giyinmeyi iç çamaşırla sokağa çıkmak gibi görürlerdi ve bunu ayıplarlardı. James ve kız arkadaşı bu algıyı yıktı ve 1950li yıllarda t-shirt kavramı biz gençlere hediye edilmiştir. Filmin kısa özeti ise, sorunlu bir ergenlik geçiren Jim Stark'ın yeni bir başlangıç için küçük bir kasabaya taşınmasını ve bu kasabada başından geçen dramı anlatmaktadır.

İMDB Puanı: 7.8

Oy Sayısı: 55.000

8. Dirty Harry - Don Siegel

Gençlik döneminde western filmlerinin vazgeçilmez yıldızı olan Clint Eastwood bu kez polisiye bir yapımla aklımızı başımızdan almıştır. Dirty Harry diye tanınan Harry Callahan, çok zorlu bir San Fransisco polisidir. Bir çatı tetikçisi iki kez cinayet işlemiştir ve tüm şehri tehdit etmektedir. Harry onu er geç yakalayacaktır.

İMDB Puanı: 7.8

Oy Sayısı: 102.000

7. Dances with Wolves - Kevin Costner

Kevin'i Costner yapan film desek yeterlidir. İzlemeyeni dövüyorlar... Dakota'daki bir sınır karakoluna kolluk kuvveti olarak atanan bir gencin, zamanla bölge halkı kızılderililerle yakınlaşmasını konu edinmektedir.

İMDB Puanı: 8.0

Oy Sayısı: 160.000

6. Edward Scissorhands - Tim Burton

Listeyi hazırlarken aynı yönetmenin iki filminin listede yer almasını istemedim. O Yüzden Tim Burton imzalı Edward Scissorhands ile Big Fish filmlerinden birini seçmek istedim ve tercihimi Edward Scissorhands'ten yana kullandım. Siz yine de Big Fish'i de izlenmesi gereken filmler arasına not edin lütfen. Esas filmimizin konusuna gelecek olursak; Edward aslında bir mucidin projesidir ancak projenin ortasında mucid aniden ölünce zavallı Edward'ın elleri metal bir makas gibi yarım kalır ve Edward acımasız dünyada yalnız başına kalır.

İMDB Puanı: 8.0

Oy Sayısı: 307.000

5. Moon - Duncan Jones

Yalnızlık daha iyi bir şekilde anlatılamaz. Filmin özeti, Sam Bell gezegenimizin kaynak problemleri için 3 yıllığına Ay'a gönderilir. Sam'in yanında sadece yapay zeka komutu ile konuşabilen GERTY isimli robot vardır. Sam aklını kaybetmemek için çok çabalamalıdır.

İMDB Puanı: 8.0

Oy Sayısı: 216.000

4. The Fighter - David O. Russell

Gerçek bir olaydan esinlenilen filmde 1980'lerin ortalarında profesyonel boksör olma yolunda ilerleyen Micky Ward'un ailesi ile olan ilişkisi ele alınmaktadır.

İMDB Puanı: 7.9

Oy Sayısı: 234.000

3. 3:10 To Yuma - James Mangold

Aynen Tim Burton'da olduğu gibi James abimizin de iki harika filminden birini listeye almam gerekti. The Last Samurai ve 3:10 To Yuma filmlerinden birini seçmem gerektiğinde, Christian Bale hayranı olduğum için listeye bunu ekliyorum. Filmin konusu ise, kanun kaçağı Wade yakaladığında Evans, bu azılı katili mahkemeye götürmeye gönüllü olur. Yuma trenine canlı olarak teslim etmek üzere hareket ettiklerinde, Evans ve Wade birbirlerine saygı duymaya başlarlar. Ancak, Wade’in çetesi ve her köşede bekleyen tehlikeler yüzünden, yolculuk kaderlerine doğru bir göreve dönüşür. Russel Crowe ve Christian Bale haricinde Ben Foster'ın muazzam performansına hayran kalacağınıza eminim.

İMDB Puanı: 7.8

Oy Sayısı: 210.000

2. The Birds - Alfred Hitchcock

Stanley Kubrick ile birlikte 20. yüzyıl sinemasını şekillendiren isimdir kendileri. Vertigo, Rear Window, Psycho, North by Northwest gibi şahane filmleri çeken bir yönetmenin en az onlar kadar başarılı olan The Birds filmi nasıl olur da Top 250 dışında kalır, insan gerçekten hayret ediyor...

Filmden bahsedecek olursak Alfred amcamız güzel bir yaz günü Kaliforniya sahilinde tatil yaparken, bölgede deniz üzerinden gelen kuşların sahildeki turistlere saldırdığını fark eder. Gözlemlerinden sonra 'Aga ben bunun filmini çekerim.' diyerek kafasında ampul yanan Alfred reyizin senaryo için Daphne du Maurier isimli bir yazardan yardım almasıyla 1963 yılı teknolojisiyle mükemmel bir korku filmi yapılmıştır.

İMDB Puanı: 7.8

Oy Sayısı: 110.000

1. Spartacus - Stanley Kubrick

Ve son olarak sinema dünyasının garip doktoru Stanley Kubrick... Onun olmadığı bir liste düşünülemezdi. Modern çağımızın en çok takip edilen dizilerinden Spartacus'u 1960 yılında insanoğluna izletmeye çalışan dahi insan, belkide zamane izleyicilerin aşk-kovboy-polisiye dışında bir türle ilgilenmemesinin kurbanı olmuştur.

İMDB Puanı: 8.0

Oy Sayısı: 87.000

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın

Başlıklar

BatmanJaponyaRobotSavaşSinemaTokataşktatil
Görüş Bildir